Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Żywność wprost od rolnika. Rząd przyjął projekt zmian

5
Podziel się:
Żywność wprost od rolnika. Rząd przyjął projekt zmian
(Africa Studio - Fotolia.com)

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy ułatwiającej sprzedaż bezpośrednią żywności. Propozycję przepisów przygotował resort rolnictwa. Teraz będzie mogła ona trafić do parlamentu.

W myśl projektu, rolnik będzie mógł sprzedawać bezpośrednio w swoim gospodarstwie nie tylko surowce, ale również przetwory - informuje wiceminister rolnictwa Ewa Lech. "Będzie umożliwiona sprzedaż produktów z surowców wytworzonych w danym gospodarstwie. Wiadomo, że wszystkiego, tak jak ziół czy przypraw wytworzyć się nie da, ale docelowo mają być to surowce z gospodarstw" - wskazuje wiceminister.

Resortowa propozycja zakłada też możliwość nieopodatkowanej sprzedaży żywności za kwotę 20 tysięcy złotych rocznie. Po przekroczeniu limitu, rolnika będzie obowiązywać opłata ryczałtowa. "Powyżej limitu, rolnik będzie płacił dwuprocentowy ryczałt. Będzie prowadzić prostą ewidencję sprzedaży i to jest zasadnicza z punktu widzenia rolnika, korzystna zmiana" - uważa Ewa Lech.

Projekt zakłada również zmianę nadzoru nad handlem żywnością przez rolników. Zamiast Państwowej Inspekcji Sanitarnej sprzedaż kontrolować ma Inspekcja Weterynaryjna.

najważniejsze
promowane
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(5)
Noemi
6 lat temu
Co wy wiecie o pracy na roli że tak narzekacie na rolników naprawdę nie jest łatwo małym😉
bububb
6 lat temu
Rozumiem, że tylko nasz uprzywilejowany Rolnik, który nie płaci podatków na Ryczałcie, który ma szybsze emerytury, dopłaty z UE , refundacje za zniszczone pola( KTÓRYCH NIE UBEZPIECZA) bo gdybym ja np. zebrał jabłka z własnej jabłoni i wystawił przed domem to mnie straż miejska zwinie.
Kiz
6 lat temu
Ciekawe ile zaświadczeń -poświadczeń trzeba zgromadzić aby sprzedawać mając na uwadze to co dzieje się teraz na targowiskach przynajmniej w byłym radomskim.Kilka kontroli na jednym targowisku.
leszko
6 lat temu
PiS zapierniczył projekt ustawy który już w styczniu złożył Kukiz'15 , trochę go obcięli bo w tamtym było 70 tyś a ci dali tylko 20 .
trzodziarz
6 lat temu
Mieszkam przy polnej drodze na koncu wsi i nikt z miasta do mnie nie przyjedzie , chce mozliwosci sprzedazy moich produktow wedliniarskich w sklepie lub na ryneczku .PIS tyle naobiecywal a dzis pani Lech mowi mi ze mam sprzedawac przy polnej drodze .DOBRA ZMIANA liczylem na Was ale widze ze sie przeliczylem .