Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Tomasz Sąsiada
|

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa zastąpi dwie ważne agencje

0
Podziel się:

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa zastąpi Agencję Nieruchomości Rolnych i Agencję Rynku Rolnego - zakłada przyjęty we wtorek przez rząd projekt ustawy o Krajowym Ośrodku Wsparcia Rolnictwa, przygotowany przez ministra rolnictwa.

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa zastąpi dwie ważne agencje
(LUKASZ GRUDNIEWSKI / EAST NEWS)

Resort rolnictwa również we wtorek podał, że do połowy roku zamierza uruchomić wszystkie działania w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, w ramach którego do przydzielenia jest równowartość 60 mld zł.

Proponowane zmiany usprawnią działanie agencji - podaje w komunikacie Centrum Informacyjne Rządu. KOWR - jak podaje CIR - będzie wykonywał zadania realizowane przez obie agencje, jednak większość zadań związanych z płatnościami zostanie przejęta przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa i to właśnie ARiMR będzie wypłacać rolnikom pieniądze z UE. Dotąd te zadania wykonywała ARR.

"Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa będzie odpowiedzialny za programowanie rozwoju polskiej wsi oraz gospodarowanie nieruchomościami rolnymi, pozostającymi w zasobie Skarbu Państwa" - czytamy w rządowym komunikacie.

Jak wskazano, KOWR będzie zajmował się także doradztwem rolniczym i będzie uczestniczył w programowaniu urbanistyczno-planistycznym, jeśli chodzi o wsparcie obszarów wiejskich oraz gmin wiejskich i wiejsko-miejskich. Ponadto rząd będzie mógł powierzyć KOWR realizację innych zadań związanych z funkcjonowaniem rynków produktów rolnych i żywnościowych.

Za likwidację ARR i ANR oraz utworzenie KOWR odpowiedzialny będzie pełnomocnik powołany przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi.

Jak informuje CIR, utworzenie KOWR ma w perspektywie lat przynieść oszczędności związane z redukcją kosztów funkcjonowania dwóch podmiotów. Ma to też poprawić dostępność usług i informacji, zmniejszyć obciążenia administracyjne i przyspieszyć realizację zadań.

Ustawa ma wejść w życie 1 lipca 2017 r., z wyjątkiem części przepisów, które mają obowiązywać z dniem następującym po dacie ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

- Wdrażanie PROW jest na takim etapie, że wniosków na pulę dostępnych środków mamy 33 proc. Na 21 proc. puli dostępnych środków mamy podpisane umowy, co oznacza, że beneficjenci realizują teraz wnioski o płatność. Ilość środków, która jest już na koncie beneficjentów to 9 proc. - poinformował we wtorek dziennikarzy wiceminister rolnictwa Ryszard Zarudzki.

- Nie chcę wymieniać sum, są one rozproszone w swojej ilości w kraju. Jeżeli chodzi o dostępność, to nic się nie zmienia, jest to 13,5 mld euro, czyli około 60 mld zł - dodał wiceminister.

Zarudzki przedstawił też harmonogram naboru wniosków w ramach PROW 2014-2020, który został wypracowany wspólnie z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Wiceminister powiedział, że jeśli chodzi o działanie "Restrukturyzacja małych gospodarstw" to nabór na operacje rozpocznie się w marcu tego roku. Będzie też powtórzenie tego naboru w czerwcu tego roku, ale jedynie na obszarach dotkniętych przez ASF.

W operacji "Pomoc dla młodych rolników" nabory zaczną się w kwietniu. Z kolei, dla "Restrukturyzacji gospodarstw rolnych" nabór odbędzie się w czerwcu.

Dla działania "Tworzenie grup producentów i organizacji producentów" nabór zaplanowano na czerwiec tego roku, ale nie wiceminister nie wykluczył, że kolejny nabór odbędzie się w IV kwartale.

- Planujemy dwa nabory, aby umożliwić jak największej liczbie zorganizowanych grup, tworzenie przedsięwzięć zbiorowych - wyjaśnił.

Jeśli chodzi o operację "Inwestycje zapobiegające zniszczeniu potencjału produkcji rolnej", to nabór zaplanowano na III kwartał. Również w III kwartale odbędą się nabory do operacji "Płatności dla rolników przekazujących małe gospodarstwa" oraz operacji "Inwestycje w gospodarstwach położonych na obszarach Natura 2000".

Zarudzki powiedział, że nabory na działanie dotyczące wzmacniania przedsiębiorczości, to nabory na "Premie na rozpoczęcie działalności pozarolniczej" odbędą się w marcu, ale dodatkowo jeszcze w czerwcu na obszarach dotkniętych ASF.

Według harmonogramu to w części dotyczącej przetwórstwa i marketingu produktów rolnych nabór odbędzie się w marcu, ale niewykluczone, że będzie też w III kwartale, pod warunkiem wyrażenia przez Komisje Europejską zgody na zmianę PROW w tym zakresie.

Wiceminister powiedział, że w działaniu "Rozwój terytorialny" są możliwości korzystania na różnych poziomach z różnych funduszy.

- Mam nadzieję, że samorządy podejmą intensywną pracę i te pieniądze w jak najbardziej efektywny sposób wykorzystają - dodał.

- Jeden z równie istotnych i ważnych działań, które będziemy wdrażać w maju, czerwcu w II i III kwartale to "Transfer wiedzy i innowacji" - powiedział Zarudzki.

Wiceminister wyjaśnił, że chodzi tutaj o wsparcie dla szkolenia dla rolników, transfer wiedzy i działalności informacyjnej i świadczenie kompleksowej porady dla rolników.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)