Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Nie będzie ograniczeń w wycince drzew na własnej działce

1157
Podziel się:

Nie tylko budżet. W piątek 16 grudnia, późną nocą bez kamer i wścibskich dziennikarzy, posłowie zebrani w Sali Kolumnowej przegłosowali także nowelę ustawy o ochronie przyrody i ustawie o lasach autorstwa resortu ministra Jana Szyszki. Zniesie ona ograniczenia właściciela nieruchomości prywatnej w usuwaniu drzew i krzewów rosnących na jego działce.

Nie będzie ograniczeń w wycince drzew na własnej działce

Zdaniem Greenpeace Polska, ustawa ta "otwiera nowy rozdział w historii rzezi polskich drzew".

Podczas, gdy opozycja blokowała mównicę sejmową posłowie partii rządzącej oraz dwaj przedstawiciele Kukiz'15 przegłosowali kilka ustawa, m.in. budżetową oraz nowelę ustawy o ochronie środowiska, która upraszcza regulacje dotyczące wycinki oraz daje jednostkom samorządu kompetencje do dostosowywania poziomu ochrony zieleni do ich potrzeb.

Gabriela Lenatrowicz (PO) zgłosiła wniosek o odrzucenie projektu ustawy w całości. Został on jednak odrzucony przez posłów jednogłośnie.

Zgłoszono także dwie poprawki mniejszości. Wnioskowano w nich o wykreślenie art. 3, który zezwalałby na liberalizację niektórych reguł gospodarki leśnej wobec dzikich zwierząt. Obie zostały odrzucone przez Sejm.

Za ustawą opowiedzieli się wszyscy posłowie uczestniczący w głosowaniu - 236 osób.

Obecne przepisy wymagają od właściciela działki wystąpienia do wójta, burmistrza, prezydenta miasta o zezwolenie na takie działanie. Zdaniem posłów PiS, autorów tej noweli, stanowi to nadmierną i nieuzasadnioną ingerencję w możliwość wykonywania prawa własności nieruchomości. Pisaliśmy o tym projekcie TUTAJ.

Posłowie wskazywali też, że stosowanie obecnych restrykcyjnych przepisów nie spełnia swojej roli, gdyż i tak niemal wszystkie decyzje, które wydają stosowne organy, są pozytywne i zezwalają na usunięcie drzewa i krzewu. Obecna procedura niepotrzebnie obciąża więc zarówno właścicieli nieruchomości, jak i organy administracji.

Nowelizacja wprowadza zmiany umożliwiające gminom rezygnację z konieczności uzyskiwania zezwoleń na usuwanie drzew i krzewów w wybranych przez nie sytuacjach oraz rezygnację z opłat w niektórych przypadkach za ich usunięcie. Według autorów inicjatywy, rozwiązanie takie umożliwi gminom dostosowanie zakresu prowadzonych przez nie postępowań do rzeczywistych możliwości i potrzeb danej gminy. Gminy uzyskają także możliwość określania stawek opłat za usunięcie drzew i krzewów, co oznacza, że uzyskają realny wpływ na poziom swoich dochodów z tytułu opłat.

Nowe przepisy upraszczają regulację dotyczącą usuwania drzew i krzewów, m.in. uproszczony zostanie mechanizm ustalania opłaty za usunięcie drzewa lub krzewu, a z ustawy usunięty zostanie obowiązek uwzględniania przy ustalaniu opłaty współczynnika lokalizacji.

Ustawa przewiduje określenie w drodze rozporządzenia ministra środowiska takich działań, które zagwarantują zachowanie wszystkich elementów środowiska we właściwym stanie ochrony. Obecnie największy zarządca lasów w Polsce - Lasy Państwowe - ma takie zasady jako własne uregulowania wewnętrzne, będące zarządzeniem Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych. Zamiarem autorów inicjatywy jest wprowadzenie takiego rozwiązania jako wspólnego dla wszystkich właścicieli lasów.

Tylko Greenpeace Polska oraz PAP poinformowali o głosowaniu.

Greenpeace

Jak pisze w swoim stanowisku Greenpeace Polska: "Leśników w praktyce nie będą już obowiązywać zakazy związane z ochroną gatunków, a kontrola państwa nad wycinką drzew i krzewów zostanie radykalnie poluzowana - to główne efekty nowelizacji Ustawy o ochronie przyrody i ustawy o lasach. Ustawa ta jest częścią przygotowanego w Ministerstwie Środowiska trójpaku rozmontowującego polski system ochrony przyrody. Przyjęta została w pośpiechu, bez wysłuchania głosów opinii publicznej, może łamać prawo UE oraz zasady stanowienia prawa".

Zdaniem organizacji: "Ustawa otwiera też nowy rozdział w historii rzezi polskich drzew. Znosi ograniczenia właściciela nieruchomości prywatnej w usuwaniu drzew i krzewów rosnących na jego działce. Daje też samorządom prawo zmniejszania poziomu ochrony zieleni. Nasze wspólne dziedzictwo przyrodnicze będzie niszczone w sposób jeszcze bardziej pozbawiony kontroli niż dotychczas". Całe stanowisko można przeczytać TUTAJ.

Ustawa ma wejść w życie od 1 stycznia 2017 r. Teraz ustawą zajmie się Senat.

opr. Izabela Trzaska

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(1157)
Edward
7 lat temu
Te komentarze od obrońców zieleni ..to chyba od takich co maja doniczki w domu ..albo raz na rok ..dostają kwiaty na imieniny ..i je za dwa dni wywalają.. bo nawet wody nie chce się im wymienić kwiatom..mam działkę 500 m2..kiedyś tu rosły tylko ziemniaki..dziś jest dom..garaż ..i pewnie z 40 drzewek rożnych wiele krzewów..karmie tu wiele ptaków ..gniazdują..i taki ktoś chce mi udowodnić,że rzeź drzewek nastąpi...jak coś gdzieś przeszkadza..zbyt wyrośnie ..korzenie wchodzą pod fundament domu...płotu.....zmienia się w ogrodzie jedno zastępuje drugie..i kto mi tu będzie dyktował jak wyglądać mam mój ogród..mierzyć centymetrami..karać.....demokracja jak trza w wykonaniu tych pseudo ochroniarzy.. wreszcie swoboda..zmieniam kiedy i jak chce.. za swoje..całe lata utrzymuje nawożę pielęgnuje ....a jak chce coś zmienić ..to jeszcze mam zapłacić ..za co...??całkiem słuszna decyzja..Rządu...że zrzucają te kajdany.....
gugo
7 lat temu
A kto to jest kukiz, nie potrafi nawet po Polsku rozmawiać a IQ jego to chyba poniżej normy!
Katarzyna
7 lat temu
55odbijajac od tematu, warto czasem pochodzić po necie, najlepszy prezent na swieta, tylko 5000 sztuk, ow.ly/hFLD307jvdj, sama dostałam 3 sztuki!
Natalia
7 lat temu
565chyba najlepszym sposobem na zdobywanie prezentów na ostania chwile sa konkursy, zgarnij świeżaki dla dzieci, tylko 5000sztuk!! wejdz na: ow.ly/hFLD307jvdj, kocham takie promocje
FUFU
7 lat temu
Ustawa dla naiwniakow
...
Następna strona