wp.pl
wp.pl
Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Przymrozki i śnieg odbiją się na plonach. Rolnicy już liczą straty

Przymrozki i śnieg odbiją się na plonach. Rolnicy już liczą straty

Niskie temperatury oraz opady śniegu szkodzą tegorocznym uprawom. Rolnicy już liczą straty i zapowiadają, że ilość i jakość plonów będzie niższa, niż rok temu.

Na chłodną kwietniową pogodę negatywnie reagują między innymi drzewa owocowe. Szef Stowarzyszenia Sadowników RP Mirosław Maliszewski wskazuje, że przy dużym spadku temperatur, może nastąpić całkowite zniszczenie kwiatostanów.

- Spodziewamy się dużych strat w uprawach czereśni, śliw, grusz, brzoskwiń czy wiśni. Po części mrozy dotykają też jabłoni. W niektórych gatunkach szacowane straty przewyższają połowę planowanych zbiorów. To wpływa na sytuację sadowników, którzy nie będą mieli czym handlować - informuje Mirosław Maliszewski.

Oprócz owoców sadowniczych, mróz i śnieg niszczą także pola uprawne - dodaje prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktor Szmulewicz. - Najbardziej zagrożone są buraki i ziemniaki. One były sadzone kilka tygodni temu i zaczynały wschodzić. Temperatury poniżej minus trzech stopni bywają krytyczne. Jeśli taka pogoda nocami będzie się utrzymywać to niektóre plantacje mogą być do przeorania - wyjaśnia szef rolniczych samorządów.

Niskie temperatury na terenie całego kraju utrzymywać się mają także przez weekend.

 

 

rolnicy, straty, sadownicy, drzewa owocowe
IAR
Czytaj także
Polecane galerie
słowianka
2017-04-23 17:06
Przymrozki w naszym klimacie są co roku. Są uwiecznione w przysłowiach.
Czy naprawdę od 100 lat rolnicy nie nauczyli się uprawiać roślin dostosowanych do naszego klimatu?
Bo roku pogoda im niszczy uprawy.
Niech rzuca rolnictwo, skoro takie niedochodowe i zajmą się prawdziwa pracą, z prawdziwymi podatkami, prawdziwym ZUSem, bez dopłat, bez preferencyjnych kredytów i ubezpieczeń.
weer
2017-04-22 19:30
i jak co roku festiwal: za duzo slonca, za malo slonca zaduzo deszczu zamalo deszczu kazdy powod dobry co by ceny podniesc ale rolnik i tak z tego najmniej dostaje bo przeciez posrednicy musza zarobic...
obiektywny
2017-04-22 12:38
Zarabiać chciałbyś tak jak w Niemczech,ale żywność to najlepiej gdyby rolnik tobie za darmo wyprodukował,bo rolnika to nie kosztują maszyny,środki ochrony,nawozy,nasiona,paliwa,części zamienne,oleje.energia,robocizna itp. , bo ty chcesz za darmo jeść i wydalać.
Pokaż wszystkie komentarze (10)