Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Money.plAgrobiznesAgroPoradyOchrona fungicydowa zbóż
Nachiel/cc/wikipedia Fot. Nachiel/cc/wikipedia
Nachiel/cc/wikipedia

Pszenica i pszenżyto są już na etapie wyrzucania liścia flagowego, a żyto już go wyrzuciło. Oznacza to, że w przeciągu najbliższych kilku dni koniecznością będzie wjechania w pole z opryskiem w celu kontynuacji ochrony plantacji przed chorobami grzybowymi. Zabieg w terminie T1 był na wielu plantacjach niezbędny ze względu na duże porażenie zbóż fuzaryjną zgorzelą podstawy źdźbła. Teraz czas na sprawdzenie, czy wykonany zabieg ochronny jeszcze działa właściwie lub jeżeli ktoś miał zdrową plantację i nie pryskał, czy już pojawiły się choroby i nadszedł czas na ochronę.

Zabieg fungicydowy w terminie T2 wykonujemy, gdy zboża są w fazie wzrostu BBCH 39, czyli gdy rozwinięty jest w pełni liść flagowy, a najpóźniej do fazy BBCH 49, czyli do momentu, gdy widoczne są już pierwsze ości wychodzącego z pochwy kłosa. Rolnik podejmując decyzję o wyjechaniu z opryskiem powinien podjąć ją w oparciu o stan faktyczny występujący na plantacji. Nie ma chorób nie pryskamy, gdy zauważymy pierwsze objawy, czas zacząć działać. W wielu regionach kraju ostatnie dni były zimne, pochmurne i deszczowe co nie sprzyjało rozwojowi chorób grzybowych. Jednak z wyjściem słońca i cieplejszej pogody sytuacja może się diametralnie zmienić. Dlatego miejmy na uwadze plantacje zbóż i jak tylko jest to możliwe zaglądajmy w środek łanu.

Najniebezpieczniejsze choroby tego okresu w zbożach to mączniak prawdziwy, septorioza paskowana liści, brunatna plamistość liści, rdza żółta i brunatna. Zwalczać te choroby można na dwa sposoby. W sposób tańszy oparty o fungicydy jednoskładnikowe (jedna substancja aktywna), oraz w sposób droższy oparty na fungicydach wieloskładnikowych (kilka substancji aktywnych). Tańszy sposób przewidziany jest dla rolników, którzy często lustrują plantacje i dbają o zmianowanie fungicydów, a drugi dla rolników u których zaobserwowano już obniżoną skuteczność preparatów jednoskładnikowych, ich płodozmiany są uproszczone lub brak jest zmianowania upraw, a walka z chorobami tańszymi preparatami jest nieskuteczna.

Fungicydy używane do ochrony plantacji w terminie T2 zawierają w swoim składzie przede wszystkim substancje aktywne z takich grup jak: triazole i strobiluryny, czy karboksyamidy. Fungicydy triazolowe (zawierające w swoim składzie cyprokonazol, epoksykonazol, propikonazol, protiokonazol, tebukonazol) mają działanie systemiczne, czyli działają w miejscu wniknięcia np. w liściach. Charakteryzują się lepszym działaniem zapobiegawczym niż interwencyjnym. Za to strobiluryny (zawierające w swoim składzie: azoksystrobinę, dimoksystrobinę, fluoksastrobinę, piraklostrobinę i inne substancje z tej grupy) działają zarówno wgłębnie jak i systemicznie. Przemieszczają się w głąb rośliny. Charakteryzują się lepszym działaniem interwencyjnym, ale są również skuteczne w zapobieganiu rdzy i brunatnej plamistości liści. Skuteczność zabiegu fungicydowego zależy nie tylko od zastosowanego środka chemicznego, ale również od techniki i warunków podczas samego zabiegu. Ciekawym rozwiązaniem technicznym są podwójne dysze płaskostrumieniowe kierujące ciecz opryskową zarówno w przód jak i w tył. Takie rozwiązanie powoduje dokładniejsze pokrycie powierzchni roślin. Przy wykonywaniu zabiegu ważna jest również prędkość robocza opryskiwacza. Jeżeli chcemy, by substancja dostała się głębiej w łan, tym powinniśmy jechać wolniej. Optymalna prędkość przy zabiegu T2 to od 6 do 8km/ha. Równie ważnym czynnikiem podczas zabiegu jest wilgotność powietrza. Przy wilgotności powyżej 60% fungicydy lepiej działają.

Tabela 1. zamieszczona poniżej pokazuje przykładowe preparaty stosowane w terminie T2 i ich dawkowanie.

Tabela 1.Wybrane fungicydy do zwalczania chorób grzybowych pszenicy ozimej w terminie T2 i ich dawkowanie.

Nazwa handlowa

Substancja(e) aktywna(e)

Dawkowanie

Zwalczane choroby

Opera max 147,5 SE

Epoksykonazol+piraklostrobina

1,5-2l/ha

mączniak prawdziwy, rdza brunatna, brunatna plamistość liści, septorioza liści i plew

Bell 300 SC

Boskalid+epoksykonazol

1,2-1,5l/ha

mączniak prawdziwy, rdza brunatna, brunatna plamistość liści, septorioza liści

Propico 250 EC

Propiconazol

0,5l/ha

mączniak prawdziwy, rdza brunatna, septorioza liści

Tarcza łan 250 EW

Tebukonazol

1,00-1,25l/ha

mączniak prawdziwy, rdza brunatna, brunatna plamistość liści, septorioza liści

Merces 50 EW

Cyflufenamid

0,2-0,3l/ha

Mączniak prawdziwy

Reveller 280 SC

Cyprokonazol+pikoksystrobina

0,8-1 l/ha

mączniak prawdziwy, rdza brunatna, brunatna plamistość liści, septorioza plew, septorioza

paskowana liści pszenicy

Swing Top 183 SC

Dimoksystrobina+epoksykonazol

1,5l/ha

mączniak prawdziwy, rdza brunatna

,septorioza liści, septorioza

plew, brunatna plamistość liści, fuzarioza kłosów

Syrius 250 EW

Tebukonazol

l-1,25l/ha

mączniak prawdziwy, septorioza liści, septorioza plew, fuzarioza kłosów.

Soprano 125 SC

Epoksykonazol

1 l/ha

mączniak prawdziwy, septorioza liści, septorioza plew

Amistar 250 SC

Azoksystrobina

0,8-1l/ha

mączniak prawdziwy, septorioza liści, septorioza plew, brunatna plamistość liści, fuzarioza kłosów, czerń zbóż

Opracowanie własne na podstawie etykiet środków ochrony roślin.

Dla portalu cenyrolnicze.pl:

mgr inż. Mariusz Kowalski

Katedra Agronomii

Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

 

pszenica, zboże, ochrona, żyto, pszenżyto, oprysk, zabieg fungicydowy
Cenyrolnicze.pl
 • Sadzenie kiełków
  Sadzenie kiełków więcej

  Kiełki to rośliny we wczesnej fazie wzrostu, które nie zdążyły przekształcić się jeszcze w siewki. Zawierają dużą ilość łatwo przyswajalnych wartości odżywczych, przez co są cennym elementem diety. Kiełki najczęściej je się w postaci surowej, jako dodatek do kanapek, sałatek i jako dekoracja potraw.

  • Sadzenie grzybów
   Sadzenie grzybów więcej

   Zamiast do lasu na grzyby można wybrać się … do własnego ogrodu. Jednak w ogrodzie najlepiej sprawdzą się tylko jadalne odmiany grzybów, takie jak: pieczarka, boczniak czy twardziak japoński. Leśne grzyby w klasycznym ogrodzie raczej się nie sprawdzą. Zabraknie im właściwości odżywczych, z których korzystają w lesie dzięki obecności drzew i ściółki leśnej.

   • Sadzenie malin Polka
    Sadzenie malin Polka więcej

    Malina to owoc sezonowy, jest bogata w witaminę C i ma właściwości lecznicze, uważana jest za naturalną aspirynę. Z łatwością w ogrodzie można mieć kilka krzaczków tych słodkich owoców. Odmiana malin Polka, jest odmianą bardzo wczesną. Charakteryzuje się smacznymi i dużymi zbiorami.

    • Sadzenie pelargonii
     Sadzenie pelargonii więcej

     Pelargonie kwitną bardzo obficie i bardzo długo, zdobią balkony i nie są trudne w uprawie. Większość kwiatów pelargonii wytwarza olejki eteryczne, dzięki czemu roślina ma przyjemny zapach. Pelargonie należą do roślin balkonowych, nie lubią zbyt niskiej temperatury, dlatego na zimę należy je przenieść do pomieszczenia. Od maja, aż do jesieni zdobią nasze ogrody czy balkony.

Nazwa Cena Zmiana tyg.
6,62 PLN/kg -1,93%
3,26 PLN/kg -3,26%
550,00 PLN/t +6,13%
645,00 PLN/t +0,08%
540,00 PLN/t -5,36%
Nazwa Cena Zmiana 1m
82,05 cent/funt 0,00%
206,16 cent/funt 0,00%
148,38 cent/funt 0,00%
12,83 cent/cetnar 0,00%
 • ON
 • Pb95
 • Pb98
 • LPG
 • 3,70
 • 3,75
 • 2,29
 • 1,89

Źródło: stacjebenzynowe.pl | Ostatnia aktualizacja: 2018-04-04