Sadzenie aronii

Puchatech K./CC 3.0/pl.wikipedia.org
Puchatech K./CC 3.0/pl.wikipedia.org

Aronia należy do rodziny krzewów, przywędrowała do nas z Ameryki Północnej. Owoce aronii to doskonałe źródło witaminy C, wykorzystywana jest w formie przetworów, jak i w postaci surowej.


Stanowisko do sadzenia aronii

Aronia będzie dobrze rosła na stanowisku dosyć wilgotnym i dobrze nasłonecznionym. Podłoże powinno być żyzne, próchniczne i dobrze przepuszczalne. Odczyn gleby powinien być obojętny lub lekko kwaśny. Krzew aronii poradzi sobie w prawie każdych warunkach i bardzo rzadko jest atakowana przez szkodniki czy choroby. Przed sadzeniem aronii glebę należy dobrze odchwaścić.


Kiedy sadzić aronię?

Najlepszym momentem, by posadzić aronię jest jesień. Najlepiej zrobić to w październiku lub w listopadzie. Można spróbować posadzić aronię na wiosnę, jest ona jednak wtedy bardziej wrażliwa na zbyt wysoką temperaturę.


Jak sadzić aronię?

Sadzenie aronii należy rozpocząć od wykopania w ziemi dołka, najlepiej na tyle dużego, by dobrze rozłożyć w nim korzenie rośliny, przy słabej glebie podłoże można wymieszać z kompostem. Sadzenie należy wykonać od 3 do 5 cm niżej, niż rosła wcześniej sadzonka. Po zakończeniu sadzenia dobrze jest zrobić w ziemi lekkie wgłębienie, by woda dobrze docierała do rośliny i nawadniała korzenie krzewu.

 

Czytaj także
Polecane galerie