Sadzenie dużego drzewa

Sadzenie dużego drzewa

Willow/CC 3.0/pl.wikipedia.org
Willow/CC 3.0/pl.wikipedia.org

Sadzenie dużych drzew to nie łatwa sztuka. Należy mieć do tego profesjonalną wiedzę i odpowiednie umiejętności. A często również profesjonalne narzędzia. Duże drzewa mają już swoje wymagania i nie lubią przesadzania.

By zrobić to właściwie należy zapewnić im: przygotowanie odpowiedniego miejsca pod posadzenie drzewa zgodnie z wymaganiami gatunku, który chcemy posadzić, regularne podlewanie drzew, a także ich odpowiednie nawożenie. I prawidłowe ich przycięcie tuż po posadzeniu. Sadzonki dużych drzew najlepiej zakupić w profesjonalnej szkółce leśnej, która pomoże przy odpowiednim wyborze drzewa, dobierając je do wielkości powierzchni, którą się dysponuje.


Sadzenie dużego drzewa należy rozpocząć od odpowiedniego przygotowania gleby, należy usunąć z niej kamienie i chwasty i wykopać w ziemi odpowiedni dołek. Dołek powinien mieć o 3/4 większą powierzchnię niż ma bryła korzeniowa drzewa. Musi być on również odpowiednio głęboki. Na dnie dołka należy usypać niewielki kopczyk ziemi i umieścić w nim bryłę korzeniową. Dół zasypać ziemią warstwami, każdą kolejną warstwę należy odpowiednio zagęścić, udeptując ją. Po posadzeniu drzewo obficie podlać. Aby drzewo się nie przewróciło warto podeprzeć je dodatkową stabilizacją w postaci palików przywiązanych do pnia.


Duże drzewa w większości przypadków sadzi się tak samo. W dużym ogrodzie można pokusić się o sadzenie buka, sadzenie olchy czy o sadzenie akacji.
Powstało również wiele szkółek, które oprócz doradztwa dysponują sprzętem do posadzenia drzewa, a także mogą profesjonalnie zasadzić drzewa za nas.

las, klon, jodła, dąb, buk, drzewo, sadzenie, sosna, jawor, topola, świek
Czytaj także
Polecane galerie