Sadzenie imbiru

Venkatx5/CC 3.0/en.wikipedia.org
Venkatx5/CC 3.0/en.wikipedia.org

Imbir to roślina lecznica, z rodziny imbirowatych. Najczęściej używa się go w postaci zmielonej, jako przyprawy. W stanie dzikim występuje tylko w tropikalnej strefie, najczęściej spotykany w Azji i Australii.


Przygotowanie stanowiska

Imbir dobrze rośnie w ziemi próchniczno–gliniastej. Powinien być posadzony w miejscu dobrze oświetlonym, a podłoże powinno pozostawać wilgotne.


Sadzenie imbiru

Do sadzenia imbiru najlepiej wybrać gotowe kłącza, które mają już dużą ilość wypuszczonych pędów. Kłącze można umieścić w ziemi całe lub pokroić na kawałki. Na każdym kawałku muszą być pączki, inaczej nic z imbiru nie wyrośnie. Następnie imbir należy przysypać warstwą ziemi, podlać i umieścić w ciepłym miejscu. W temperaturze ok. 25°C imbir powinien wykiełkować po ok. 5 tygodniach.


Gatunki imbiru

Imbir japoński, (Zingiber mioga (Thunb.) Roscoe); imbir lekarski (Zingiber officinale Roscoe); imbir malajski (Zingiber malaysianum); imbir cytwarowy (Zingiber zerumbet (L.) Sm.) - używany w lecznictwie; imbir żółty (Zingiber purpureum Roscoe, syn. Z. cassumunar Roxb.) - używany w lecznictwie; Zingiber spectabilis; Zingiber petiolatum

 

przyprawy, imbir, roślina lecznicza, imbirowate, egzotyczne, kłącza, imbir japoński, imbir lekarski, imbir malajski, imbir cytwarowy
Czytaj także
Polecane galerie
2015-06-20 08:05
Czy ktoś słyszał o uprawach imbiru w Polsce? Jestem ciekaw czy roślina ta by się przyjęła np w warunkach szklarniowych.