Sadzenie nasturcji

Kure/CC 2.5/pl.wikipedia.org
Kure/CC 2.5/pl.wikipedia.org

Nasturcja to roślina z rodziny nasturcjowatych. Do tego gatunku zalicza się ok. 80 różnych rodzajów. W Polsce najczęściej uprawia się ją w ogrodzie lub na balkonie. Pochodzi z terenów Ameryki Południowej i Ameryki Środkowej. W zależności od gatunku może osiągać wielkość od 30 cm do 3 m.

Przygotowanie stanowiska

Nasturcja najlepiej rozwija się w słonecznym i ciepłym miejscu. Delikatny cień jej nie zaszkodzi, ale lepiej nie wybierać stanowiska, gdzie słońce nie dociera. Są również bardzo wrażliwe na mróz.

Sadzenie nasturcji

Nasturcję wysiewa się do gruntu w kwietniu lub w maju. Nie potrzebuje ona specjalnej gleby, jednak przy glebie żyznej rośnie okazale i ładnie.


Wybrane gatunki

Wybrane gatunki nasturcji to m.in. nasturcja błękitna (Tropaeolum azureum Miers); nasturcja mniejsza (Tropaeolum minus L.); nasturcja większa (Tropaeolum majus L. ) ; nasturcja włóczęga (Tropaeolum peregrinum L.); nasturcja trójbarwna (Tropaeolum tricolor Sweet); nasturcja bulwiasta (Tropaeolum tuberosum Ruiz & Pav.); tropaeolum pentaphyllum Lam.; tropaeolum speciosum Poepp. & Endl.

ameryka południowa, kwiaty, sadzenie, kapustowce, nasturcja, nasturcjowate
Czytaj także
Polecane galerie