Sadzenie orzecha

Rasbak/CC 3.0/pl.wikipedia.org
Rasbak/CC 3.0/pl.wikipedia.org

Drzewo orzechowe należy do rodziny orzechowatych, obejmuje kilkanaście gatunków drzew. Jego owoce zwane są orzechami, do najpopularniejszych w Polsce orzechów należą tzw. orzechy włoskie.


Wybór sadzonki

Drzewko orzecha włoskiego można kupić w szkółkach czy profesjonalnych sklepach ogrodniczych, przy wyborze należy kierować się wyglądem drzewka. Aby dobrze rosło, powinno mieć zdrowe i dobrze wyglądające korzenie.


Podłoże pod sadzenie orzecha

Stanowisko dla orzecha powinno być żyzne i z obojętnym odczynem pH, dobrze jest również sadzić go na dobrze przepuszczalnych glebach.


Termin sadzenia orzecha

Drzewo orzechowe najkorzystniej jest posadzić na jesieni, wtedy sadzonka lepiej się przyjmie. Można wykonać sadzenie również na wiosnę, jednak jest to mniej zadowalające.


Sadzenie orzecha włoskiego z drzewka

Sadzenie orzecha należy rozpocząć od wykopania w ziemi dołka, o głębokości do 10 cm poniżej bryły korzeniowej, następnie w ziemi należy umieścić próchnicę i przysypać drzewko ziemią, a następnie obficie podlać. Na zimę młode drzewko dobrze jest zabezpieczyć przed mrozem, np. korą lub grubszą warstwą ziemi.


Odmiany orzecha uprawiane w Polsce:

Orzech ajlantolistny, orzech czarny, orzech szary, orzech włoski

 

Czytaj także
Polecane galerie