Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
9,3 mln euro dla polskich hodowli dotkniętych afrykańskim pomorem świń

9,3 mln euro dla polskich hodowli dotkniętych afrykańskim pomorem świń

Fot. Fotolia

Komisja Europejska przeznaczy 9,3 mln euro z budżetu Wspólnej Polityki Rolnej dla polskich hodowli trzody chlewnej, dotkniętych afrykańskim pomorem świń (ASF). Pomoc przeznaczona jest dla hodowli do 50 sztuk w regionach najbardziej zagrożonych chorobą.

Finansowe wsparcie dla polskich producentów zostanie udzielone z budżetu Wspólnej Polityki Rolnej w ramach przepisów wspólnej organizacji rynków rolnych. Pozwalają one Komisji Europejskiej na uruchomienie tymczasowego wsparcia finansowego (na maksimum 12 miesięcy) dla tych sektorów rolnictwa, które zostały narażone na "gwałtowne pogorszenie produkcji i warunków rynkowych". Jest to pierwszy przypadek zastosowania tego rodzaju środków od reformy Wspólnej Polityki Rolnej, wprowadzonej w 2013 r.

Zobacz też: Rolnicy chcieli populistycznej ustawy i teraz za to słono płacą


Afrykański pomór świń jest obecny w regionie wschodniej granicy UE od 2014 r. Aby móc kontrolować chorobę i unikać pojawiania się nowych jej ognisk, na szczeblu europejskim wprowadzono ścisłe ograniczenia sanitarne. Polskie władze wprowadziły dalsze wymogi w obszarach najbardziej narażonych na ryzyko wystąpienia choroby.

Decyzja Komisji dotyczy hodowli z rejonów o wysokim poziomie ryzyka pomoru, których liczebność pomiędzy 1 czerwca i 30 lipca 2017 r. nie przekraczała 50 sztuk świń względnie prosiąt. Z powodu niewielkich rozmiarów i zasobów, gospodarstwa te są najbardziej zagrożone koniecznością zakończenia swojej działalności.

Pomoc finansowa z budżetu wspólnej polityki rolnej w wysokości 9,3 mln euro zostanie przeznaczona na rekompensatę za maksymalnie 10 tys. prosiąt i 171 654 świń. Wysokość pomocy będzie liczona od stałej ceny za zwierzę i rekompensować krótkotrwałe straty w dochodzie z produkcji. Za każde prosię hodowcy mogą otrzymać 33 euro, za świnię 52 euro.

Hodowcy, którzy chcą otrzymać pomoc z UE muszą zwrócić się do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa; odpowiednie odszkodowania mają być wypłacone najpóźniej do 19 września 2018 r.

Wirusa ASF wykryto w Polsce w lutym 2014 r. i od tego czasu odnotowano w kraju ponad 90 ognisk tej choroby u trzody chlewnej, z czego ponad 60 - w tym roku. Dotychczasowe ogniska tej choroby u świń wykryto w województwach podlaskim, lubelskim i mazowieckim.

Odnotowano też ponad 450 przypadków ASF u dzików, przy czym niekiedy jeden przypadek oznacza kilka zarażonych zwierząt.

Afrykański pomór świń to choroba niegroźna dla ludzi, ale przynosi znaczne straty gospodarcze, dotyczące zarówno produkcji trzody chlewnej, jak i poważne ograniczenia w produkcji i sprzedaży wyrobów z mięsa.

Grzegorz Paluch z Brukseli

PAP
Czytaj także
Polecane galerie
zwykły zjadacz wieprzowiny
2018-02-06 19:20
Dzięki ASF Polska nie eksportuje wieprzowiny. Pewnie dlatego cena mięsa jest na tym poziomie jaki jest. Gdyby
tego pomoru nie było, nie byłoby też mięska w kraju, bo wszystko szło by na eksport, a kilogram wieprzowiny w kraju dorównywałby cenie wołowiny. Stratni są chodowcy i eksporterzy.Zwykły konsument może być w miarę zadowolony.
Rafał
2017-09-21 06:20
Nic dziwnego że ASF się rozpowszechnia. Jak można wierzyć że wystarczy położyć szatę z środkiem do dezynfekcji i to wystarczy. Koło przejeżdża przez mate i dezynfekcji bieżnik. To musi być wszystko dobrze spryskane koła podwozie, nadkola, nadwozie itd. Trzeba stosować bramy do bioasekuracji
Rafał
2017-09-21 06:20
Nic dziwnego że ASF się rozpowszechnia. Jak można wierzyć że wystarczy położyć szatę z środkiem do dezynfekcji i to wystarczy. Koło przejeżdża przez mate i dezynfekcji bieżnik. To musi być wszystko dobrze spryskane koła podwozie, nadkola, nadwozie itd. Trzeba stosować bramy do bioasekuracji
Pokaż wszystkie komentarze (7)