Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Katarzyna Mikołajewska
|

Rolnicy składają wnioski o wsparcie dla grup producenckich. Można dostać nawet 100 tys. euro

9
Podziel się:

Od poniedziałku Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyjmuje wnioski o wsparcie na tworzenie grup i organizacji producentów. O pomoc mogą ubiegać się grupy, które zadeklarują realizację biznesplanu. Obecny nabór potrwa do 18 grudnia 2017 r.

Preferencję mają m.in. grupy zrzeszone w formie spółdzielni oraz producenci żywności wysokiej jakości, a także zajmujący się hodowlą zwierząt.
Preferencję mają m.in. grupy zrzeszone w formie spółdzielni oraz producenci żywności wysokiej jakości, a także zajmujący się hodowlą zwierząt. (Shutterstock/Visionsi)

Od poniedziałku Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyjmuje wnioski o wsparcie na tworzenie grup i organizacji producentów. O pomoc mogą ubiegać się grupy, które zadeklarują realizację biznesplanu. Pomoc może wynieść do 100 tys. euro rocznie.

Wnioski o przyznanie wsparcia można składać w oddziałach regionalnych ARiMR. Można to zrobić osobiście lub też przesyłką rejestrowaną, nadaną w placówce Poczty Polskiej.

Wsparcie takie kierowane jest do nowych grup producentów rolnych, w skład których wchodzą wyłącznie osoby fizyczne. Ponadto, o pomoc mogą ubiegać się grupy producentów, które zostały uznane przez dyrektora oddziału regionalnego ARiMR (lub wcześniej dyrektora oddziału terenowego Agencji Rynku Rolnego) na podstawie planu biznesowego.

Zobacz także: Zmiany w handlu ziemią rolną.

Rozdrobnienie nie służy producentom

Polska, jest krajem o dużym rozdrobnieniu agrarnym, mała skala produkcji powoduje, że opłacalność produkcji jest niska. Przynależność rolników do grupy producentów sprzyja poprawie ich konkurencyjności, daje możliwość uzyskania stabilizacji zbytu produktów, oraz zwiększa opłacalność produkcji.

Według Agencji działanie w ramach grupy producentów jest szansą na obniżenie kosztów funkcjonowania poprzez wspólne zakupy oraz użytkowanie maszyn i urządzeń, wspólne przygotowanie produktów do sprzedaży, ich przechowywanie i transport. Dzięki zwiększeniu oferty grupa ma lepszą pozycję negocjacyjną w kontaktach handlowych i ustalaniu warunków sprzedaży.

Wsparcie na 5 lat, ale nie dla producentów drobiu

Grupa ubiegająca się o unijne wsparcie musi zadeklarować realizację planu biznesowego w trakcie trwania 5-letniego okresu wsparcia.

Wsparcie nie przysługuje grupom producentów zajmujących się hodowlą drobiu, wyrobami z mięsa drobiowego i jego podrobów.

Pomoc przyznawana jest w okresie pierwszych pięciu lat funkcjonowania grupy, liczonych od dnia jej uznania. Wysokość pomocy finansowej, jaką może otrzymać grupa zależy od wartości przychodów netto uzyskanych ze sprzedaży produktów lub grupy produktów, wytworzonych przez jej członków w poszczególnych latach.

Obecny nabór do 28 grudnia

W pierwszym roku pomoc wynosi 10 proc. przychodów netto, w drugim roku - 8 proc., w trzecim roku - 6 proc., w czwartym roku - 5 proc., w piątym roku - 4 proc. przychodów netto.

Ryczałtowa pomoc przewidziana w PROW 2014-2020 jest niemal dwukrotnie wyższa od poziomu pomocy ustanowionej dla grup producentów rolnych w ramach PROW 2007-2013, co wpłynie na wyższy poziom wsparcia, szczególnie mniejszych grup producentów, o niższych przychodach ze sprzedaży - podkreśla Agencja.

Limit wsparcia wynosi 100 tys. euro w każdym roku pięcioletniego okresu przyznawania pomocy i pozostaje na niezmienionym poziomie w kolejnych latach.

Złożone wnioski o pomoc poddawane są ocenie. Na podstawie liczby przyznanych punktów ustalona zostanie kolejność przyznawania pomocy. Preferencję mają m.in. grupy zrzeszone w formie spółdzielni oraz producenci żywności wysokiej jakości, a także zajmujący się hodowlą zwierząt.

Pierwszy nabór wniosków dla grup producenckich w ramach PROW 2014 - 2020 został przeprowadzony od 30 września do 28 listopada 2016 r. Obecny nabór potrwa do 28 grudnia 2017 r.

gospodarka
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(9)
Dobek
6 lat temu
Kto wymyślił ten program?Kółka Rolnicze i RSP to już były.Witamy w PRL
cyngiel -seka...
7 lat temu
znowu napchają tapczany kasą ..... a potem jak w już istniejących grupach malwersacje , prokuratura sądy ....a oni płaczą jaki ten świat podły kraść nie da uczciwemu wiejskiemu katolikowi
Luki
7 lat temu
Tu dają tam dają tylko jak coś do czego to takie wymogi i widzi mi się biurokracji że dostanie tylko szwagier dyrektora
krzychu
7 lat temu
Irytuje mnie to, że tym rolnikom bez przerwy jakieś bonusy dodają... do tego płacą krus i żyja jak w bajce... a jak pogadasz z takim rolnikiem, to powie ci, że bieda bo ma tylko 800 hektarów
Miś
7 lat temu
Buraki w rządzie, buraki w Unii..głupota ludzka najlepiej opłacana..Unia to wielka pomyłka..dziękuję za uwagę..