Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Alternarioza w cebuli

0
Podziel się:

Jest to choroba występująca wtórnie na szczypiorze i pędach nasiennych opanowanych przez inne choroby (mączniak rzekomy, szara pleśń). Zagrożenie pojawia się w...

Alternarioza w cebuli

Jest to choroba występująca wtórnie na szczypiorze i pędach nasiennych opanowanych przez inne choroby (mączniak rzekomy, szara pleśń). Zagrożenie pojawia się w drugiej połowie lata. Grzyb rozwija się najlepiej w wilgotnych i ciepłych warunkach pogodowych.

Objawy choroby:

Objawy alternariozy to początkowo brązowo-fioletowe plamy, które wraz z rozwojem patogenów pokrywają się brunatno-czarnym, aksamitnym nalotem trzonków i zarodników konidialnych wyrastających na powierzchnię liści poprzez aparaty szparkowe. Konidia długości od 30.99 do 42.47 są koloru jasnobrązowego. Choroba przyspiesza zamieranie liści, a na plantacjach nasiennych powoduje załamywanie się pędów kwiatowych. Grzyb poraża najczęściej liście, uprzednio porażone przez mączniaka rzekomego.

Cykl rozwojowy:

Choroba występuje zwykle w drugiej połowie lata w okresach ciepłej i wilgotnej pogody. Szybki rozwój i rozprzestrzenianie się patogena następuje w dni wietrzne, podczas opadów deszczu, nawadniania lub opryskiwania pestycydami. Grzyb może rozwijać się w temperaturze 6-32°C i wilgotności powietrza 90 %.

Profilaktyka i zwalczanie:

Podstawową profilaktyczną metodą ochrony przed tą chorobą jest przedsiewne zaprawianie nasion zaprawami grzybobójczymi i przestrzeganie zasady zmianowania. Regularne stosowanie fungicydów przeciwko mączniakowi rzekomemu i szarej pleśni skutecznie chronią rośliny przed wtórną infekcją Alternaria.

Żródło:

www.bayercropscience.pl

www.biosept.pl

"Ochrona warzyw, zdrowe uprawy, zdrowe warzywa"- Syngenta.

Morphology of infection of onion leaves by Alternaria porri Theresa A. S. Aveling, Heidi G. Snyman, F. H. J. Rijkenberg

Opracowała : Marta Fosińska

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)