Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

ARIMR - wypłata rekompensat za dziki

0
Podziel się:

W czwartek na konta 221 rolników trafiło 1,78 mln zł, którzy wnioskowali o wypłatę rekompensat za straty spowodowane przez dziki - informuje PAP Agencja...

ARIMR - wypłata rekompensat za dziki
bEJQGFGt

W czwartek na konta 221 rolników trafiło 1,78 mln zł, którzy wnioskowali o wypłatę rekompensat za straty spowodowane przez dziki - informuje PAP Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Wnioski składać można do końca marca.
Do ARiMR wpłynęło do tej pory 405 wniosków na kwotę ponad 4 mln zł. Na pomoc dla rolników rząd przeznaczył 6,1 mln zł. Wypłata rekompensat wymagała zmian planu finansowego Agencji. Komisja sejmowa finansów wyraziła zgodę na taką korektę.
Wsparcie ma charakter pomocy "de mini mis". Oznacza to, że finansowa pomoc dla jednego rolnika nie może przekroczyć równowartości 15 tys. euro, przy czym ten limit pomniejszony będzie o kwotę takiej pomocy udzielonej z jakiegokolwiek tytułu w rolnictwie w okresie ostatnich trzech lat.
Rekompensata zostanie ponadto pomniejszona o wysokość odszkodowania otrzymanego z koła łowieckiego oraz o wsparcie wcześniej otrzymane z ARiMR.
Poprzednio pomoc dla poszkodowanych rolników przez dziki miała miejsce w grudniu ubiegłego roku. Agencja wówczas udzieliła wsparcia 579 rolnikom na łączną kwotę 1,44 mln zł. Stawka pomocy wyniosła 850 zł na 1 hektar powierzchni upraw rolnych uszkodzonych przez dziki. Takiego limitu obecnie nie ma.
O przyznanie pomocy starać się mogą rolnicy z województwa podlaskiego, których gospodarstwa położone są na obszarach ochronnych lub obszarach objętych ograniczeniami, wyznaczonych w związku z występowaniem u dzików na tym terenie (ASF) afrykańskiego pomoru świń.
Odszkodowanie przysługuje tym rolnikom, u których straty w uprawach w roku 2014 ocenił specjalny zespół który został powołany przez Dyrektora Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie. Szkody wystąpiły w 1284 gospodarstwach na powierzchni ponad 4 tys. hektarów upraw. Miały one miejsce głównie w okresie wegetacji upraw. Termin ostateczny złożenia wniosków upływa 31 marca.

bEJQGFGW
promowane
wiadomości rolnicze
KOMENTARZE
(0)