Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

ASF w Polsce. Specustawa pozwoli na publiczny skup 600 tys. świń?

21
Podziel się:

Projekt zakłada wykup z obszarów zagrożonych 600 tysięcy świń, głównie na cele publiczne (wojsko, organizacje charytatywne). Hodowcy mają otrzymać za zwierzęta ceny zbliżone do rynkowych.

ASF w Polsce. Specustawa pozwoli na publiczny skup 600 tys. świń?
(Fotolia)

Problem Afrykańskiego Pomoru Świń wróci w poniedziałek do Sejmu. Sytuacja na rynku wieprzowiny będzie omawiana zarówno w komisji jak i - prawdopodobnie - na posiedzeniu plenarnym. Wszystko z uwagi na przygotowaną przez resort rolnictwa specustawę dotyczącą rynkowych rozwiązań na terenach dotkniętych wirusem ASF.

Projekt zakłada wykup z obszarów zagrożonych 600 tysięcy świń, głównie na cele publiczne (wojsko, organizacje charytatywne). Hodowcy mają otrzymać za zwierzęta ceny zbliżone do rynkowych - wyjaśnia minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel. - Jeśli tylko ustawa wejdzie w życie, będzie możliwość zdjęcia zwierząt. Dziś tamtejsi hodowcy mają problem, świnie przerastają, ważą powyżej stu kilogramów i są problemy z ich zagospodarowaniem. My myślimy głównie nad konserwami dostarczanymi z wyłączeniem prawa zamówień publicznych - wskazuje minister.

Projekt ustawy rząd przyjął obiegowo przed weekendem. Wszystko po to, by parlament mógł się nią zająć już w poniedziałek. Na uchwalenie regulacji czekają nie tylko rolnicy, ale i prezydent Andrzej Duda. - Dziękuję ministrowi rolnictwa za opracowanie tego projektu. To rzeczywiście dramat, co spotyka hodowców trzody. To, co się stało i to, co się dzieje na tej płaszczyźnie w ostatnich latach. Wierzę w to, że nareszcie przyjdzie dla tych gospodarstw ratunek i, że otrzymają one adekwatne do strat odszkodowania - stwierdził Andrzej Duda podczas Dożynek Jasnogórskich.

Rolnicy z terenów zagrożonych, którzy zadeklarowali 3-letnie wygaszenie hodowli trzody chlewnej mogą liczyć na rekompensaty i odszkodowanie ze skarbu państwa. Z danych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wynika, że rezygnację z hodowli zadeklarowało 38 gospodarstw.

Wirus Afrykańskiego Pomoru Świń wykryto w Polsce w lutym 2014 roku. Do tej pory stwierdzono 18 przypadków zarażeń u trzody chlewnej i 111 u dzików. W sierpniu ogniska wirusa pojawiły się na Podlasiu, Mazowszu i Lubelszczyźnie.

Śmiertelna dla trzody chlewnej choroba powoduje, że surowego mięsa oraz przetworów wieprzowych nie można wysyłać na najbardziej perspektywiczne rynki poza Unią Europejską. Przed wystąpieniem pierwszego ogniska choroby w kraju, eksport na rynki trzecie stanowił prawię połowę całego eksportu wieprzowiny. Jego wartość oscylowała w granicach 1,8 miliarda złotych.

Głosowania nad specustawą nie ma we wstępnym harmonogramie prac Sejmu. Zgodnie z zapowiedziami rządowymi, marszałek Sejmu ma włączyć ten punkt pod obrady po porannym Konwencie Seniorów.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(21)
maxio123
8 lat temu
To za mało ich w rządzie?
czy wolno?
8 lat temu
a wolno je wywozić ze strefy zakazanej????????????????????? Panie lekarzu weterynarii?
Karol42
8 lat temu
Aż 600 tysięcy? Ale z jakich opcji? Już Wiesiu Gomułka mówił, że w Polsce jest więcej świń niż obywateli.
gosc000
8 lat temu
Świń u nas dostatek i to pod krawatem.
Piotr Panfil
8 lat temu
czy tyle świń zmieści się jeszcze na Wiejskiej? wiem że tam dobre koryto ale tyle aż ich chyba nie wykarmi...
...
Następna strona