Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Biomasa. Hiszpanie rozpoczęli nowatorski projekt

0
Podziel się

Wartość projektu wynosi 12 mln euro, z czego Komisja Europejska dała ponad 7 mln.

Biomasa. Hiszpanie rozpoczęli nowatorski projekt
(FCC Aqualia)
bEpypZiZ

Hiszpańska spółka wodna FCC Aqualia wyhodowała pierwszą partię glonów, które mają być przeznaczone na biopaliwo. Projekt jest dofinansowany przez Komisję Europejską - poinformowała Fundacja Programów Pomocy dla Rolnictwa.

Wartość projektu wynosi 12 mln euro, z czego Unia dała ponad 7 mln. Projekt nazwany _ Cały gaz _ polega na hodowaniu szybko rosnących mikroglonów przy pomocy substancji odżywczych zawartych w ściekach. W wyniku dalszych procesów glony wydzielają metan, który następnie może być wykorzystywany do produkcji paliw.

Hiszpańska spółka poinformowała, że biomasa pozyskana z alg ma duży potencjał energetyczny. Z kilograma biomasy można bowiem wyprodukować nawet 200-300 litrów metanu.

bEpypZjb

Biopaliwa z glonów mają uspokoić kontrowersje związane z produkcją biopaliw z surowców rolnych (np. z rzepaku, słonecznika, soi, zbóż, ziemniaków czy buraków cukrowych), która niekorzystnie wpływa na wydajność w rolnictwie i ceny artykułów spożywczych.

Eksperci twierdzą, że aby można było zastosować nowe rozwiązania, trzeba znacznie obniżyć koszty, by produkcja okazała się rentowna. Rozwój technologii produkcji biopaliw z glonów jest na razie w fazie początkowej i nigdzie nie produkuje się ich na skalę przemysłową. Spółka FCC Aqualia przyznała, że musiała zrezygnować z części swoich pomysłów na produkcję biopaliw, ze względu na zbyt wysokie koszty.

Poszukiwania surowców dla produkcji biopaliw prowadzą też inne firmy. Np. francuska firma Cellectis, zajmująca się inżynierią genetyczną (planuje wspólne inwestycje z firmą paliwową Total) zapowiedziała w czerwcu br., że w najbliższym półroczu będzie chciała wykazać opłacalność opracowanej przez siebie technologii do produkcji biopaliw.

FCC Aqualia zadeklarowała, że jeżeli realizacja jej projektu, która rozpoczęła się w 2011 roku, będzie szła zgodnie z planem, to w 2016 roku do uprawy glonów będzie gotowy 10-hektarowy obszar w gminie Chiclana na południu Hiszpanii.

bEpypZjC
biomasa
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)