Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Blokady dróg. Sawicki do rolników: Nie utrudniajcie życia ludziom

0
Podziel się:

Polska należy do UE i realizuje Wspólną Politykę Rolną. Jako jej uczestnik możemy poruszać się tylko na zasadach i w granicach prawa - oświadczył minister rolnictwa Marek Sawicki.

Blokady dróg. Sawicki do rolników: Nie utrudniajcie życia ludziom
(PAP/Leszek Szymański)

_ Polska należy do UE i realizuje Wspólną Politykę Rolną. Jako jej uczestnik możemy poruszać się tylko na zasadach i w granicach prawa _ - oświadczył minister rolnictwa Marek Sawicki. W kilku regionach kraju trwają protesty w związku z trudną sytuacją w rolnictwie.

Szef resortu rolnictwa zaapelował do organizatorów protestów rolniczych, by _ nie łudzili rolników rozwiązaniami, które są ewidentnie sprzeczne z zasadami Wspólnej Polityki Rolnej _. Prosił także, by uczestnicy blokad i protestów nie utrudniali życia zwykłym obywatelom, skoro spór dotyczy rządu i ministra rolnictwa.

_ Jestem otwarty od wielu tygodni na wszelkie rozmowy i nie stawiam żadnych warunków _ - powiedział Sawicki na konferencji prasowej w Warszawie. Według niego, _ większość spraw jest już rozwiązana bądź może być rozwiązana _. Minister podkreślił, że ministerstwo na bieżąco zajmuje się pracami legislacyjnymi.

Zauważył, że w nowej perspektywie finansowej jest do wydania na wieś i rolnictwo 42,5 mld euro. Jak podkreślił, te środki zostały _ rozpisane _ już w trzech projektach ustaw, do których trzeba przygotować kilkadziesiąt aktów wykonawczych. _ Zachęcam wszystkie organizacje związkowe i branżowe do współpracy w przy przygotowaniu tych przepisów _ - mówił minister.

Chodzi o ustawę o dopłatach bezpośrednich, która czeka już na podpis prezydenta, oraz projekty ustaw: o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich oraz o wspieraniu społeczności lokalnych, które trafiły do Sejmu.

Minister zwrócił uwagę, że nowe zasady dopłat bezpośrednich pozwolą rolnikom na uzyskanie znacznie większych dopłat niż obecnie (ok. 1 tys. zł/ha), _ jeżeli odpowiednio skonfiguruje się produkcję roślinną i produkcję zwierzęcą _.

Sawicki zaznaczył, że do 11 lutego będzie wypłacone 10,5 mld zł w formie dopłat bezpośrednich tj. 75 proc. całej puli środków za 2014 r. Zaznaczył, że jest to najszybsza wypłata środków z realizowanych do tej pory.

Poinformował, że w piątek resort rolnictwa rozesłał informacje na temat proponowanych rozwiązań do wszystkich związków zawodowych i organizacji rolniczych. Wysłane też zostały zaproszenia na rozmowy na środę na godz. 14.

Resort rolnictwa poinformował na swojej stronie internetowej, że przygotowane zostały propozycje dot. ustawy o Trójstronnej Komisji Dialogu Społecznego w Rolnictwie oraz wniosków notyfikacyjnych do Komisji Europejskiej dotyczących rynku wieprzowiny i rynku mleka. Projekty tych rozwiązań zostały przesłane do związków i organizacji rolniczych skupionych (w unijnych organizacjach rolniczych) COPA-COGECA oraz komitetów strajkowych.

Przewodniczący Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Rolników i Organizacji Rolniczych Sławomir Izdebski powiedział w poniedziałek PAP, że związkowcy podjęli decyzję o wyruszeniu w środę traktorami do Warszawy. Na razie rolnicy czekają na odpowiedź ministra na list - do wtorku do godz. 15. Jak mówił Izdebski, w piśmie jest m.in. propozycja dot. działań rządu koniecznych, aby rolnicy zeszli z dróg.

Jak przypomniał, chodzi m.in. o wypłatę odszkodowań za straty spowodowane przez dziki, jak również zwrot pieniędzy za kupione przez rolników kwoty mleczne. Dodał, że nadal aktualne są postulaty zgłaszane podczas rozmów w ubiegłym tygodniu w resorcie rolnictwa. Według Izdebskiego, minister obiecał, że złoży do Komisji Europejskiej wnioski o dopłaty do eksportu wieprzowiny.

_ Nikt nie mówi, że warunkiem zejścia rolników z dróg jest natychmiastowa wypłata pieniędzy _ - powiedział Izdebski. Wyjaśnił, że chodzi o zawarcie porozumienia, w którym ma być określone, kiedy będą wypłaty za dziki i w jakiej formie. Chce też, aby minister zobowiązał się do złożenia wniosku do KE ws. wieprzowiny; rolniczy OPZZ chce też, by uruchomiony został zakup mięsa na potrzeby rezerw państwowych.

Od tygodnia rolnicy blokują drogę A2 w miejscowości Zdany koło Siedlec. W poniedziałek po południu zablokowali drogę S8 na trasie Warszawa-Białystok, przed wjazdem do Białegostoku, a prowadzącą m.in. do granicy z Litwą. Protest ma zakończyć się w środę w nocy. Na drodze stoi kilkadziesiąt ciągników, blokowane są po dwa pasy w dwie strony.

W Podlaskiem rolnicy od ubiegłego tygodnia blokują też drogę S19 w miejscowości Zabłudów na trasie Białystok-Lublin. Na protest mają zgodę do środy.

Około trzech godzin protestowali w poniedziałek rolnicy w Grudziądzu, demonstrując przed gmachem Starostwa Powiatowego. Protestowali również rolnicy w Tryszczynie k. Bydgoszczy, którzy przez około dwie godziny przechodzili przez drogę krajową 25.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)