Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Bronisław Komorowski: Wieś największym beneficjentem zmian, jakie zaszły w Polsce

Konieczna jest regionalizacja, ponieważ jest różnica między wschodem o zachodem Polski. I założenia polityki rolnej i regionalnej powinny być inne- ocenił Komorowski.

Podziel się
Dodaj komentarz
(eecpoland.eu)

_ Spotykamy się w 25-lecie polskiej wolności i patrzymy, co się udało. Wieś jest największym beneficjantem zmian, jakie zaszły w Polsce, między innymi dlatego, że te zmiany polską wieś bolały na wstępie _ - podkreślił prezydent podczas otwarcia dwudniowego XV Kongresu Związku Gmin Wiejskich RP w gminie Biała Rawska (Łódzkie).

W jego ocenie _ konieczne jest zróżnicowanie polityk państwa polskiego w stosunku do różnych obszarów _. _ Konieczna jest regionalizacja, ponieważ jest różnica między wschodem o zachodem Polski. I założenia polityki rolnej i regionalnej powinny być inne _ - ocenił Komorowski.

Celem XV Kongresu jest zainicjowanie ogólnopolskiej debaty o roli obszarów wiejskich. Materiałem do dyskusji była diagnoza rozwoju gmin wiejskich, opracowana na podstawie badań przeprowadzonych na terenie całego kraju.

Prezydent zaznaczył, że wyniki badań i mapy, na których przedstawiono gospodarczy rozwój gmin, zrobiły na nim wrażenie, gdyż wciąż jeszcze można zobaczyć na nich wpływ granic dawnych rozbiorów Polski. _ Jednak nie ulegajmy przekonaniu o fatalizmie dziejów, skutki historii da się zmienić. W ciągu ostatnich 10 lat obserwujemy okoliczności, które przekształcają polską wieś, widzimy, że zmieniło się na niej wszystko _ - dodał prezydent (1 maja 2004 roku Polska weszła do Unii Europejskiej - PAP).

Zdaniem przewodniczącego Związku Gmin Wiejskich RP Mariusza Poznańskiego istnieje poważne zagrożenie, że gminy wiejskie w niedalekiej przyszłości będą miały problemy z realizowaniem podstawowych usług dla mieszkańców. Jego zdaniem, mogą się one pogłębić poprzez zachodzące zmiany demograficzne i migracje ludności.

W trakcie Kongresu odbędą się także debaty związane z finansowaniem i realizacją gminnych zadań. Zostaną zaprezentowane m.in. rezultaty zaktualizowanego badania planowanych inwestycji na obszarach wiejskich w unijnej perspektywie na lata 2014-2020 i możliwości ich sfinansowania.

Związek Gmin Wiejskich RP liczy 542 gminy. To największa organizacja samorządu terytorialnego w Polsce. Do Ossy w gm. Biała Rawska, gdzie organizowany jest kongres, prezydent przyjechał z Parku Miejskiego w Skierniewicach, w którym odbyło się sadzenie _ Dębu Wolności _. Wcześniej Komorowski odwiedził Dąbrowice, a w nich sad doświadczalny Instytutu Ogrodnictwa.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: prezydentura komorowskiego, związek gmin wiejskich rp, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska, promowane, wiadomości rolnicze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz