Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Bronisze: duża podaż grzybów. Warzywa i owoce tańsze niż przed rokiem

8
Podziel się:

Borowiki, koźlarze, kurki - takiego wysypu grzybów nie było przez ostatnie dwa lata. A skoro grzybów jest dużo to i ceny są niskie. Tańsze niż przed rokiem są owoce i warzywa - informuje rzeczniczka rynku hurtowego w Broniszach.

Bronisze: duża podaż grzybów. Warzywa i owoce tańsze niż przed rokiem
(Fotolia)

Najdroższe są borowiki, kosztują w hurcie 20-25 zł za kg. Kurki są sprzedawane po 18 zł za kg, podczas gdy kilka tygodni temu kosztowały dwa razy tyle. Podgrzybki można już dostać w cenie 10-12 zł/kg. Koźlarze kosztują 10 zł/kg.

W końcu sierpnia dojrzewa większość odmian śliwek, dlatego na rynku jest coraz większa oferta tych owoców. Ich ceny są o 10 proc. niższe niż w ubiegłym roku. Za węgierki trzeba zapłacić od 1 zł/kg, a za inne odmiany wielkoowocowe do 4 zł/kg. O tyle samo co w ub. r. tańsze są gruszki odmiany Klapsa. Można je dostać w cenie 2,3-3,0 zł za kilogram (w opakowaniach po 20 kg).

Nadal sprzedawane są czereśnie i jagody leśne. Jedne i drugie kosztują ok. 12 zł za kg tj. o 20 proc. mniej niż przed rokiem. Krajowe brzoskwinie są tańsze od importowanych, ich cena to 2-4 zł/kg, importowane są o 1 zł droższe.

Dużo jest jabłek. Nadal w sprzedaży są Papierówka i Antonówka. Z wczesnych odmian są jeszcze: Early Geneva, Paula Red i Piros. Z późniejszych, letnich odmian w ofercie jest Celesta. Większość odmian w cenie od 1,20 do 1,50. Jedynie za odmianę Ligol i Piros trzeba zapłacić do 2 zł/kg. Są to ceny przy zakupie opakowania kg - wyjaśnia rzeczniczka.

Są już orzechy laskowe, ale cena dość wysoka - 20-24 zł za kilogram.

Warzywa są nadal tanie, kosztują mniej niż w tym samym czasie w ubiegłym roku. Cebula biała jest o 20 proc. tańsza, sprzedawana w workach po 10 kg w kosztuje 0,6-1,0 zł za kg. Marchew jest o połowę tańsza niż w ubiegłym roku i sprzedawana jest w cenie 0,4-0,8 zł/kg. Połowę ubiegłorocznej ceny trzeba zapłacić za kapustę białą tj. 0,3-0,5 zł/kg. Fasola szparagowa kosztuje 3-4 zł/kg. Kalafiory są natomiast o 50 proc. droższe niż przed rokiem, ich cena wynosi 3,5-5 zł w zależności od wielkości róży.

Nadal tanie są pomidory. Od 15 zł za zwykłe (opakowanie 6 kg) do 18-25 za malinowe. Cena za kilogram kształtuje się na poziomie 3-4,5 zł. Dużo jest kabaczków, cukinii i papryki. Ziemniaki można kupić już od 0,4 zł/kg.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(8)
grzybiarz
8 lat temu
Przecież to sa stare i bardzo nieaktualne informacje ! Co ci pismaki wyrabiaja - kłamią w zywe oczy!
Wafelek
8 lat temu
Gdzie oni te grzyby znajdują. Mój ojciec był rano w okolicy Warszawy i nie znalazł jednej nawet kurki. Spotkał 3 grzybiarzy i radzili mu, żeby nawet do lasu nie wchodził. Chociaż trochę się poruszał i dotlenił.
asser
8 lat temu
"A skoro grzybów jest dużo to i ceny są niskie"??? to takie oczywiste? mamy kolosalny nadmiar zbóż a ceny mąki,chleba nawet o jeden grosz nie drgną!!! Logika autora prawidłowa tylko realia rynkowe (znajomość zasady działania rynku) obce!!! Do szkoły redaktorku bo ceny grzybów wcale nie są niskie!!!
q2
8 lat temu
Szanowni internauci! Doradżcie,gdzie pojechać na grzybki w woj. mazowieckim. Proszę serio bez takich różniastych bajerów.
Gr
8 lat temu
Taa grzybów ci u nas dostatek tylko robaczywe. Wiem bo chodzę na grzyby bo w sklepach zimą suszone są strasznie drogie i wszystkie robaczywki. Przyjżyjcie się.A wigilia bez prawusków to nie wigilia. A jak sobie sama nazbieram to przynajmniej suszone bez lokatorów.