Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Monika Szafrańska
|

Co się dzieje z cenami? Jaja kosztują niemal tyle co mięso drobiowe

61
Podziel się:

100 kg jaj w UE kosztuje obecnie 177,40 euro, czyli niemal tyle samo, co 100 kg mięsa drobiowego, którego cena jest na poziomie 181 euro - informuje Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz.

Niewykluczone, że w najbliższych tygodniach jaja będą droższe od mięsa
Niewykluczone, że w najbliższych tygodniach jaja będą droższe od mięsa (East News)

Zrównanie cen jaj z cenami mięsa drobiowego nastąpiło w ciągu ostatnich kilku miesięcy. Jeszcze w czerwcu tego roku różnica między cenami mięsa i jaj wynosiła ponad 35 procent.

Zgodnie z danymi Komisji Europejskiej, 100 kg mięsa drobiowego kosztowało w czerwcu średnio 184,92 euro, a 100 kg jaj 119,71 euro.

Zobacz także: Masło w cenie krewetek to nie jedyna bolączka Polaków. Pora zrezygnować z tych przysmaków:

- Sytuacja na drobiarskim rynku jest dość niezwykła. Średnioroczne różnice w cenach mięsa i jaj, w latach 2013-2017, wynosiły od 31 do 36 procent na korzyść mięsa drobiowego - ocenił dyrektor Izby Mariusz Szymyślik. Jego zdaniem, nie jest wykluczone, że w ciągu najbliższych dwóch, trzech tygodni dojdzie do sytuacji, kiedy jaja będą droższe od mięsa.

Według dyrektora KIPDiP, mięso drobiowe powinno w najbliższym czasie sezonowo tanieć, podczas gdy popyt na jaja prawdopodobnie pozostanie silny, co może jeszcze podwyższyć cenę lub utrzymywać ją na wysokim poziomie.

Izba przypomina, że gwałtowne wzrosty cen jaj rozpoczęły się na przełomie lipca i sierpnia, gdy wiele ferm w Europie Zachodniej zostało wykluczonych z produkcji na skutek wykrycia zakazanych prawem substancji owadobójczych. Wzrostową tendencję cen jaj wzmacniały dodatkowo przypadki grypy ptaków w kilku krajach europejskich, przede wszystkim we Włoszech.

Pod koniec października br. średnie ceny sprzedaży w zakładach pakowania jaj kształtowały się na poziomie: XL - 58,4 zł; L- 51,0 zł; M- 45,8 zł; S - 39,6 zł/100 szt. Wszystkie jaja w ostatnim tygodniu października podrożały, najwięcej średnie (M) - aż o 11,2 proc.

Anna Wysoczańska, PAP

najważniejsze
czołówki
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(61)
Zły
6 lat temu
Jeszcze chytry polak nie wymyślił jak do jajka wcisnąć wodę aby jajko zaważyło więcej i można było to sprzedać za więcej złotych niż przed wstrzyknięciem wody.
burek
6 lat temu
ciekawe kiedy zdrożeje kocina.mięso smaczne i łatwo dostępne.
ranny
7 lat temu
cały problem z drożyzną jest w tym,że rządzą nieudacznicy,misiewicze ,piotrowicze i inne poociotki i nieuki.
Karl
7 lat temu
Zapraszamy na strone Hot forex. Ciekawe możliwości inwestycyjne
anti sejm it
7 lat temu
Co się dzieje? Już tłumacze. Żydowscy właściciele narodów europejsatych postanowili sobie wszystko reglamentować, a ostatnio nawet wymyślili a nawet stworzyli różne choroby w laboratoriach. Przykaład zamrożone dziki z ASF zrzucone na wschodzie Polski, by wybić i wykonczyć polskich gospodarzy i sprowadzać świnie z Izraela. Teraz to samo dzieje się z drobiem, których podobno zaatakował wirus ptasiej grypy, chociaż nikt nie znalazł jeszcze choćby 20 kruków a nawet wróbli padniętych na małym obszarze! NIE MA ŻADNEGO PTASIEJ GRYPY TAK SAMO JAK AFRYKAŃSKIGO POMORU ŚWIŃ. TO ŻYDOWSKA ŚCIEMA TELAVIZYJNA. Całkiem możliwe, że zatrucie jajek na zachodzie to również ich sprawka, ale sprawy nie znam dokładnie tak jak Polskich przekrętów o których szef komisji zdrowia nawet mówił Sachajko, że sprawą podrzuconych dzików nawet prokuratura polska ma kłopoty się zająć. TAKIE JESTEŚMY KONDOMINIUM, Bo wystarczyło by sprawdzić skąd przyszły transporty świniaków a przyszły z izraeliskich firm i już mamy podejrzanego, stojącego za zrzuceniem zamrożonych dzików na teren polski
...
Następna strona