Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Tomasz Sąsiada
|

Sieci handlowe destabilizują rynek? Apel producentów mleka

3
Podziel się:

"Po raz kolejny na polskim rynku obserwujemy niepokojące działania sieci handlowych destabilizujące rynek mleczarski oraz próby wpływania na redukcję cen płaconych za mleko polskim rolnikom" - alarmują organizacje branżowe zrzeszające między innymi producentów mleka.

Sieci handlowe destabilizują rynek? Apel producentów mleka
(patrick wilken / Flickr (CC BY-NC 2.0))

Krajowy Związek Spółdzielni Mleczarskich, Polska Izba Mleka oraz Polska Federacja Bydła i Producentów Mleka wystosowały list otwarty do zarządów sieci handlowych.

"Po raz kolejny na polskim rynku obserwujemy niepokojące działania sieci handlowych destabilizujące rynek mleczarski oraz próby wpływania na redukcję cen płaconych za mleko polskim rolnikom" - napisali.

Organizacje te wskazują, że długotrwały kryzys na światowym i europejskim rynku mleka poważnie ograniczył produkcję mleka w krajach Unii Europejskiej. Skutki redukcji produkcji mleka są i będą zauważalne przez najbliższe lata.

Obecnie nastąpiła poprawa koniunktury na światowym rynku mleka, co pozwala niektórym firmom przetwórczym płacić rolnikom wyższą cenę za dostarczane mleko, co chociaż w części pozwala na odrabianie strat poniesionych w poprzednim okresie. To właśnie surowiec jest największym kosztem produkcji wyrobów mleczarskich, zwłaszcza w obecnym zimowym okresie - tłumaczą producenci mleka.

Propozycje zmniejszenia cen produktów mleczarskich znacznie obniżą rentowność produkcji do poziomu poniżej kosztów wytworzenia produktu - tłumaczy dyrektor Polskiej Izby Mleka Agnieszka Maliszewska. Jej zdaniem można to uważać za "krok w kierunku likwidacji sektora mleczarskiego w Polsce". Maliszewska podaje, że żądania obniżenia cen są wysuwane przez większość sieci handlowych, a propozycje zmniejszenia cen czasem sięgają nawet 20 proc.

Jak dodaje dyrektor PIM, branża mleczarska chce dialogu z sieciami handlowymi i wspólnego ustalania cen, tak by jej poziom uwzględniał interesy wszystkich stron - rolników, przetwórców i handlu. Jednak jak na razie nie ma odzewu w tej sprawie.

List został też skierowany do wiadomości ministra rolnictwa Krzysztofa Jurgiela oraz wicepremiera Mateusza Morawieckiego. Maliszewska liczy, że te dwa resorty pomogą mleczarzom włączając się do rozmów na ten temat.

najważniejsze
czołówki
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(3)
miki
7 lat temu
Kupujmy więcej w dyskontach i marketach na pewno wszyscy na tym zarobią A w szczególności zachodnie sieci
jo44
7 lat temu
Zainwestowaliście, jesteście teraz na smyczku banksterów to czas was przejąć niczym cukrownie! ot ps po co właściciele sieci inicjujących proces mają kupować nowy sprzęt do przetwarzania mleka dla swoich przetwórni, skoro mogą go przejąć za ułamek wartości ... razem z rynkiem. Pośledźcie sobie losy maszynowni wywiezionych ze sprywatyzowanych polskich cukrowni.
gdansk
7 lat temu
Unijne mleko to Se sami chlejcie