Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ceny zbóż mało atrakcyjne. Rolnicy narzekają na dostawy z Ukrainy

7
Podziel się:

Trwają żniwa, ale rolnicy już wiedzą, że nie będą mogli liczyć na atrakcyjne stawki. Przetwórnie mają jeszcze zapasy z poprzedniego roku, a jakość tegorocznych zbiorów jest niewiadomą.

Ceny zbóż mało atrakcyjne. Rolnicy narzekają na dostawy z Ukrainy
(United Soybean Board/flickr (CC BY 2.0))

W dodatku na polskim rynku pojawia się dużo taniego ziarna z Ukrainy dostarczanego w ramach bezcłowego kontyngentu do Unii Europejskiej.

Szef Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych Marian Sikora uważa, że państwo powinno podnieść interwencyjne ceny skupu pszenicy. Wskazuje, że powinny one wynosić tyle, co obecne stawki rynkowe, czyli około 600 złotych za tonę.

- Cenę naszych dostaw zaniża kontyngent z Ukrainy. W dodatku jakość zbiorów pozostawia wiele do życzenia. Jesteśmy częścią globalnej gospodarki, ale w skali lokalnej dysproporcje cenowe mogą być spore. Podwyższenie cen interwencyjnych może ustabilizować dynamiczną sytuację - uważa szef Federacji.

Marian Sikora wskazuje, że tegorocznym plonom nie sprzyja pogoda. Ziarno najlepiej dojrzewa bowiem przy stabilnej aurze. Tymczasem latem mamy do czynienia z upałami i burzami.

- Jeśli równomiernie dostarczane jest ciepło i woda, ziarna są pełne, mają wysoką jakość, gluten oraz białko. W przypadku zaburzenia tej proporcji pojawiają się grzyby i patogeny redukujące wielkość i jakość plonów - podkreśla Marian Sikora.

Szacowane zbiory zbóż w Polsce w tym roku to około 30 milionów ton.

najważniejsze
czołówki
promowane
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(7)
Grzegorz
8 lat temu
Zablokować ukraine
Harnaś
8 lat temu
Filmik z niszczenia owoców: http://www.fsvps.ru/fsvps/news/17916.html
mm
8 lat temu
A kiedy nie narzekali??? Każdego roku jest to samo.Tylko za co te nowe fury i okazałe domy budują???
asfasdfas
8 lat temu
wysypac ukrainskie na tory, jak to robil lepper
antyklerykał
8 lat temu
jedynie słuszna władz nie ma czasu zajmować się problemami rolników teraz cała władza polski katolickiej spędza czas na wojażach z carem watykanu a wcześniej z czarną małpą USA w skansenie średniowiecznej europy !!!!!!!!!!!! polecam artykuł „Ukraina przejęta przez koalicję nacjonalistów i żydowskich oligarchów..”