Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
ceny jabłek
12.01.2018 20:04

Ceny jabłek jak mandarynek. A będzie jeszcze gorzej

Niektóre odmiany jabłek osiągają już ceny mandarynek. To efekt słabych zbiorów ubiegłym roku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(BOGDAN SARWINSKI/EastNews)
Zbiory w ubiegłym roku były wyjątkowe słabe

Jabłka z odmian jak Szara Renta/Boskop, Cortland i Lobo osiągają cenę hurtową na poziomie 3,5 do 4,5 zł za kilogram. Z kolei na rynku w podwarszawskich Broniszach owoce z rodzin Ligol czy Golden Delicius chodzą po 2,33 zł/kg. To dwa razy więcej niż w styczniu ubiegłego roku.

Nie jest to jednak rekord. Odmiana jabłek Champion podrożała w tym czasie aż o 120 proc.

Skąd takie ceny? Wedle danych Głównego Urzędu Statystycznego ubiegłoroczne zbiory jabłek były, w porównaniu z 2016 r., aż o milion ton mniejsze. Oznacza to spadek produkcji o blisko jedną trzecią. W dodatku w zeszłym roku sadownictwu nie sprzyjała pogoda. Spowodowała ona rozprzestrzenianie się chorób i szkodników.

W efekcie spadła nie tylko produkcja jabłek, ale ucierpiała także ich jakość. Dlatego sadownicy ostrzegają, że ceny jabłek będą wzrastać.

Ceny jabłek nawet dwa razy wyższe. Wszystko przez przymrozki

To nie jedyny symptom drożyzny w ostatnich tygodniach. Ubiegłoroczne święta były rekordowo kosztowne – najdroższe od 2000 r. Wedle danych GUS na temat inflacji, w grudniu 2017 miał miejsce największy wzrost cen w Polsce od 2012 r. Przyjmując, że w 2000 r. typowy koszyk dóbr i usług kupowanych przez przeciętnego Kowalskiego miał wartość 1000 zł, to w 2017 r. było to 1538 zł, czyli aż o 54 proc. więcej.

Tagi: ceny jabłek, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, promowane, wiadomości rolnicze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
12-01-2018

biszopjabka przyjada z brazylii czy argentynytak jak na zachodzie i nasze znow beda w normalnej cenie zeby je tylko sprzedac !! malo tego tamte saswieze … Czytaj całość

12-01-2018

minoniNie kupować niech gniją na półkach

12-01-2018

Martaniech trzymaja te jablka a my bedziemy jesc mandarynki

Rozwiń komentarze (28)