Notowania

polska żywność
18.02.2015 09:50

Chcą by polska żywność podbiła Indie

Będziemy kłaść duży nacisk na eksport do tego kraju - zapowiada wiceszefowa PAIiIZ Monika Piątkowska.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Nruboc/Dreamstime)

Rok 2015 będzie rokiem promocji i sprzedaży polskiej żywności na zagranicznych rynkach. Będziemy kłaść duży nacisk na eksport tych produktów do Indii, które są szczególnie nimi zainteresowane - mówi wiceszefowa PAIiIZ Monika Piątkowska.

_ - W ubiegłym roku udało nam się otworzyć rynki kanadyjski i wietnamski na eksport polskich jabłek. Kończymy procedury dotyczące otwarcia rynku indyjskiego dla polskiej żywności. Na pewno będziemy kontynuować działalność na tych trzech rynkach w sektorze spożywczym _ - powiedziała.

Jak dodała, Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych będzie w tym roku kładła szczególny nacisk na promocję polskiej żywności w Indiach. _ Mamy za sobą już dwie misje gospodarcze do tego kraju - pierwszą z wiceministrem gospodarki Jerzym Pietrewiczem, drugą pod przewodnictwem wicepremiera, ministra gospodarki Janusza Piechocińskiego. Dostrzegamy duże zainteresowanie, zarówno ze strony polskich firm, jak i kapitału indyjskiego nie tylko eksportem naszych produktów, ale również tworzeniem joint venture i realizacją wspólnych przedsięwzięć na terenie Indii _ - powiedziała. Zaznaczyła, że zainteresowanie dotyczy nie tylko żywności, ale także m.in. polskiego sektora kosmetycznego, czy meblarskiego.

Piątkowska podkreśla, że w przedsięwzięciach joint venture polskie firmy oferują know-how i kadry, natomiast Hindusi będą w jakiejś części wspólne przedsięwzięcia finansować. _ Po raz kolejny do Indii wybieramy się w marcu - wspólnie z ministrem rolnictwa Markiem Sawickim i naszymi firmami - na duże targi do Agry. Chcemy tam zaprezentować polskie owoce i warzywa, mrożonki i nabiał. Dużym zainteresowaniem w Indiach cieszą się też nasze miody pitne _ - dodała.

Indie są dla polskich producentów potencjalnie wielkim rynkiem. Kraj ten importuje ok. 200 tys. ton jabłek rocznie, głównie z USA, Nowej Zelandii i Australii. Jabłka te są w Indiach bardzo drogie, z kolei duża część własnej produkcji jabłek psuje się, bo w kraju nie ma technologii przechowywania tych owoców.

Jak informuje PAIiIZ, na początku 2015 roku spodziewana jest pozytywna decyzja urzędu fitosanitarnego Indii ws. możliwości sprowadzenia do tego kraju polskich jabłek. Chodzi o zgodę na stosowanie do likwidacji drobnoustrojów metody chłodzenia zamiast fumigacji, czyli wykorzystania bromku metylu. Indie zgodziły się już na sprowadzanie owoców konserwowanych metodą chłodniczą z Francji, Włoch i Belgii, a Polska oczekuje teraz tego samego w stosunku do polskich jabłek.

Z danych zebranych przez PAIiIZ od firm biorących udział w grudniowej misji z ministrem Pietrewiczem wynika, że polskie firmy z branży spożywczej i kosmetycznej rozpoczęły rozmowy biznesowe z 38 partnerami indyjskimi.

Obroty handlowe Polski z Indiami w 2013 r. wyniosły prawie 2 mld dolarów i były o 3 proc. wyższe w stosunku do 2012 r. Eksport do Indii wyniósł prawie 0,5 mld dolarów (spadek o 26 proc. w stosunku do 2012 r.), a import osiągnął wartość ok. 1,5 mld dolarów (wzrost o 18 proc. w stosunku do 2012 r.).

Polska jest największym producentem w przemyśle rolno-spożywczym w Europie Środkowo-Wschodniej oraz siódmym w UE. W 2013 r. była ósmym eksporterem sektora spożywczego spośród państw UE (20,4 mld euro). Eksport jest kołem zamachowym polskiej branży spożywczej. W latach 2003-2013 eksport produktów przemysłu spożywczego zwiększył się blisko pięciokrotnie, a dodatnie saldo handlu zagranicznego tymi produktami polepszyło się ponad czternastokrotnie. Do głównych produktów eksportowych sektora należały: mięso i przetwory z mięsa, produkty mleczarskie, przetwory ze zbóż i mleka, przetwory z warzyw i owoców oraz artykuły cukiernicze.

Eksperci prognozują, że żywność będzie taniała. W II połowie roku dużo będzie zależeć od zbiorów oraz sytuacji na wschodzie Europy i ewentualnego utrzymania rosyjskiego embarga.

Tagi: polska żywność, żywność, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze, promowane, wiadomości rolnicze
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz