Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Coraz więcej rolników stara się o zwrot podatku akcyzowego od paliwa

0
Podziel się:

Rośnie zainteresowanie zwrotem podatku akcyzowego od paliwa. Milion rolników czeka w kolejce.

Coraz więcej rolników stara się o zwrot podatku akcyzowego od paliwa
(TOMASZ RYTYCH/REPORTER)

Rośnie zainteresowanie zwrotem podatku akcyzowego od oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej. W 2014 r. ubiegało się o zwrot ponad 1 mln rolników to jest o 13 tys. więcej niż rok wcześniej. Limit wydatków na ten cel został już przekroczony.

Dopłaty do paliwa rolniczego realizowane są od kilku lat. Ustawa obowiązuje od 2006 r. Celem jej jest zmniejszenie kosztów zakupu oleju napędowego, a co za tym idzie - poprawa opłacalności produkcji i zwiększenie dochodów rolników. Kwota dopłat może zmieniać się co roku, o wysokości stawki decyduje Rada Ministrów.

Początkowo pieniądze na ten cel nie były w pełni wykorzystywane, jednak w ostatnich latach producenci rolni zaczęli doceniać tą formę pomocy. Np. w 2006 r. rolnicy wykorzystali tylko jedną czwartą środków, tj. 114 mln z 650 mln zapisanych w ustawie, obecnie przekraczają limity.

Aby rolnik mógł dostać częściowy zwrot pieniędzy za zakupione paliwo, musi dostarczyć do gminy faktury VAT. Takie dokumenty są przyjmowane dwa razy w roku.

W 2014 r. producenci rolni złożyli ponad milion wniosków na łączną kwotę ok. 776,3 mln zł - poinformował resort rolnictwa powołując się na informacje uzyskane od wojewodów. Ze sprawozdań tych wynika, że w ubiegłym roku wniosków o częściowy zwrot akcyzy było o ponad 13 tys. więcej niż w 2013 r., a kwota zwrotu była o 4,6 proc. wyższa niż rok wcześniej.

Kwota zwrotu podatku, jaką dostaje rolnik, zależy od ilości zakupionego oleju napędowego; nie może to być jednak więcej niż 86 litrów na 1 hektar użytków rolnych. To, ile rolnik otrzyma pieniędzy, zależy także od stawki zwrotu podatku na jeden litr oleju napędowego.

W 2014 r. stawka zwrotu wynosiła 0,95 zł na 1 litr oleju, a limit zwrotu na 1 ha - 81,70 zł. Jeżeli uwzględni się koszty obsługi zwrotu podatku, to łącznie zostało wykorzystane 791,8 mln zł, natomiast limit wydatków na ten cel w ustawie budżetowej na 2014 rok został zapisany na poziomie 750 mln zł. Różnicę dopłacił minister finansów.

W tym roku za 1 litr oleju stawka zwrotu wyniesie 0,96 zł (czyli o 0,01 zł więcej niż w roku 2014). W przeliczeniu na 1 ha użytków rolnych roczny limit zwrotu podatku akcyzowego w 2015 r. będzie wynosił 82,56 zł.

Rolnicy chcą wyższego zwrotu akcyzy. Według Krajowej Rady Izb Rolniczych akcyza za paliwo do produkcji rolnej powinna być zwracana w 100 procentach. W 2014 r. podatek akcyzowy dla olejów napędowych wynosił 1,17 zł za litr. Według unijnych przepisów, maksymalny zwrot może wynosić 1,30 zł za litr paliwa.

Zobacz także: VAT powinien być natychmiast zwracany:

Będzie więcej finansowej pomocy dla rolników

To nie jedyne źródło, jeżeli chodzi o wsparcie finansowe dla rolników. Sejm zajmie się w tym tygodniu rządowym projektem ustawy wdrażającym Program Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) na lata 2014-2020. Sejmowa komisja rolnictwa skierowała ten dokument we wtorek do drugiego czytania.

PROW 2014-2020 obejmuje takie działania jak wsparcie m.in. transferu wiedzy do rolnictwa, korzystania z usług doradczych, uczestnictwa w systemach jakości. Współfinansowane będą też działania o charakterze inwestycyjnym: w gospodarstwach rolnych i przetwórstwie produktów rolnych.Przewidziana jest także pomoc w przypadku wystąpienia klęsk żywiołowych, dla tzw. młodych rolników rozpoczynających działalność w gospodarstwie, wsparcie dla osób, które chcą utworzyć nowe miejsca pracy na wsi, ale poza rolnictwem.

PROW zakłada także pomoc w realizacji inwestycji związanych z tworzeniem, ulepszaniem lub rozbudową wszystkich rodzajów małej infrastruktury, w tym inwestycji w energię odnawialną i oszczędzanie energii. Na unijne pieniądze mogą także liczyć rolnicy chcący współpracować w ramach grup producenckich.

Oddzielną grupę stanowią dopłaty do działań rolno-klimatyczno-środowiskowych, w tym na rolnictwo ekologiczne. Tak jak dotychczas pomoc otrzymają właściciele gospodarstw położonych na obszarach m.in. górskich (tzw. ONW).

W projekcie znalazł się też rozdział dotyczący utworzenia i funkcjonowania Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich (KSOW) w latach 2014-2020. W ramach KSOW rozwijana jest wymiana informacji w zakresie rozwoju obszarów wiejskich między wszystkimi zainteresowanymi stronami.

PROW jest współfinansowany ze środków UE. Na jego realizację jest 13,5 mld euro. Z tego ok. 8,5 mld euro będzie pochodzić z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich. Pozostałe ok. 4,91 mld euro stanowić będą środki pochodzące z budżetu krajowego.

Czytaj więcej w Money.pl
Rolnicy chcą większych dopłat do paliwa Resort rolnictwa przygotował projekt rozporządzenia w sprawie zwrotu za paliwa wykorzystywane w produkcji rolnej. Zakłada ono...
Zwrot podatku nie szybciej niż po 25 dniach W niektórych przypadkach możesz poczekać nawet 180 dni.
"Solidarność" zablokuje ważny most na Bugu Rolnicy zapowiedzieli też marsz przez Warszawę oraz wiec przed kancelarią premiera i utworzenie tam zielonego miasteczka.
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)