Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Cukier rekordowo tani. Kryzys w sektorze bez precedensu

Zarówno na świecie, jak i w Unii ceny cukru spadły do najniższych poziomów w historii. Międzynarodowa Konfederacja Europejskich Plantatorów Buraka alarmuje, że taka sytuacja poważenie zagraża stabilności finansowej gospodarstw rolnych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Rasbak/CC BY-SA 3.0/Wikimedia)

Zarówno w Unii, jak i na świecie ceny cukru spadły do najniższych poziomów w historii. Międzynarodowa Konfederacja Europejskich Plantatorów Buraka alarmuje, że taka sytuacja poważenie zagraża stabilności finansowej gospodarstw rolnych.

Ceny poniżej kosztów produkcji. Cukier jeszcze nigdy nie był tak tani – informuje Radio Zet.

”Tego lata ceny cukru na świecie i w UE osiągnęły najniższe w historii poziomy, znacznie poniżej progu referencyjnego i kosztów produkcji w UE” - potwierdza Międzynarodowa Konfederacja Europejskich Plantatorów Buraka (CIBE) w komunikacie prasowym.

Załamanie cen cukru, który od ubiegłego roku stracił na wartości o ponad jedną czwartą, to efekt działań spekulantów oraz wpływu krajów trzecich, które sprzedają subsydiowany cukier poniżej kosztów produkcji – przekonują eksperci CIBE. Przyczyny doszukują się również w działaniach światowych potęg w jego produkcji, np. Brazylii.

Niskie ceny poważnie zagrażają stabilności finansowej gospodarstw rolnych i prężności unijnego sektora cukrowniczego – pisze Radio Zet.

Dodatkowo produkcja cukru w Unii Europejskiej na przełomie tego roku i przyszłego będzie niższa z powodu niekorzystnych warunków pogodowych, co dodatkowo pogłębi bardzo złą sytuację finansową plantatorów buraków – twierdzi CIBE.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: rolnictwo, cukier, wiadomości, gospodarka, unia, najważniejsze, fundusze unijne, czołówki, gospodarka światowa, promowane, wiadomości rolnicze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
21-09-2018

IroniaCena cukru idzie w dół bo ludzie jeszcze nie zużyli tego co nakupili po 10zł bo miał jeszcze zdrożeć hehe dosłownie bili się w marketach jak był po … Czytaj całość

21-09-2018

oko pressNo dobra skoro cukier najtanszy w historii. To na chlopski rozum wszystkie wyroby w ktorych potrzebny jest cukier powinny byc tansze. A tak … Czytaj całość

21-09-2018

QuickKupujcie tylko Polski Cukier ,tylko i wyłącznie POLSKI !!.

Rozwiń komentarze (42)