Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|

Cukier rekordowo tani. Kryzys w sektorze bez precedensu

42
Podziel się:

Zarówno na świecie, jak i w Unii ceny cukru spadły do najniższych poziomów w historii. Międzynarodowa Konfederacja Europejskich Plantatorów Buraka alarmuje, że taka sytuacja poważenie zagraża stabilności finansowej gospodarstw rolnych.

Cukier rekordowo tani. Kryzys w sektorze bez precedensu
(Rasbak/CC BY-SA 3.0/Wikimedia)

Zarówno w Unii, jak i na świecie ceny cukru spadły do najniższych poziomów w historii. Międzynarodowa Konfederacja Europejskich Plantatorów Buraka alarmuje, że taka sytuacja poważenie zagraża stabilności finansowej gospodarstw rolnych.

Ceny poniżej kosztów produkcji. Cukier jeszcze nigdy nie był tak tani – informuje Radio Zet.

”Tego lata ceny cukru na świecie i w UE osiągnęły najniższe w historii poziomy, znacznie poniżej progu referencyjnego i kosztów produkcji w UE” - potwierdza Międzynarodowa Konfederacja Europejskich Plantatorów Buraka (CIBE) w komunikacie prasowym.

Załamanie cen cukru, który od ubiegłego roku stracił na wartości o ponad jedną czwartą, to efekt działań spekulantów oraz wpływu krajów trzecich, które sprzedają subsydiowany cukier poniżej kosztów produkcji – przekonują eksperci CIBE. Przyczyny doszukują się również w działaniach światowych potęg w jego produkcji, np. Brazylii.

Niskie ceny poważnie zagrażają stabilności finansowej gospodarstw rolnych i prężności unijnego sektora cukrowniczego – pisze Radio Zet.

Dodatkowo produkcja cukru w Unii Europejskiej na przełomie tego roku i przyszłego będzie niższa z powodu niekorzystnych warunków pogodowych, co dodatkowo pogłębi bardzo złą sytuację finansową plantatorów buraków – twierdzi CIBE.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(42)
klient
4 lata temu
w Biedrze po 3.95zł a bywało ze kupowałem po 1,45 zł wiec nie tak tanio .no chyba ze Biedra ma takie marże.
Dzianni
6 lat temu
Z buraków można produkować etanol do zasilania zmodyfikowanych silników benzynowych, jak w Brazylii. Mielibyśmy wręcz nieograniczone ilości ekologicznej i taniej "benzyny".
Rolnik
6 lat temu
Jeden mądrzejszy od drugiego ! A obaj barany. Jak polski rolnik przestanie uprawiać burak to będzie cukier po 10zł/kg za chwilę. A jak cukier był po 7 zł to rolnik z tego nie miał nic bo wtedy fabryki cukru się modernizowały i rolnik dostawał swoje marne grosze. Jak naszemu rolnikowi braknie cierpliwości to będziemy jeść cukier trzcinowy!
gość2
6 lat temu
A kto każe rolnikom produkować buraki cukrowe? Równie dobrze mogą siać kukurydzę lub zboże. Będą mieli zysk. A może to boli cukrownie że taki tani? Marzy im się że jak kiedyś w niektórych sklepach po 7 zł.
waldek 14l
6 lat temu
Teraz cukier tani, ale 4 lata temu to był prawie po 5 zł, to wtedy nikt się nie martwił, że rolnicy za dużą kasę za te buraki dostają.
...
Następna strona