Cukier rekordowo tani. Kryzys w sektorze bez precedensu

Cukier rekordowo tani. Kryzys w sektorze bez precedensu

Fot. Rasbak/CC BY-SA 3.0/Wikimedia
Zarówno w Unii, jak i na świecie ceny cukru spadły do najniższych poziomów w historii. Międzynarodowa Konfederacja Europejskich Plantatorów Buraka alarmuje, że taka sytuacja poważenie zagraża stabilności finansowej gospodarstw rolnych.

Ceny poniżej kosztów produkcji. Cukier jeszcze nigdy nie był tak tani – informuje Radio Zet.

Zobacz również: Podatek od słodkości. Jemy ich rekordowo dużo, jeszcze więcej wydajemy na leczenie

”Tego lata ceny cukru na świecie i w UE osiągnęły najniższe w historii poziomy, znacznie poniżej progu referencyjnego i kosztów produkcji w UE” - potwierdza Międzynarodowa Konfederacja Europejskich Plantatorów Buraka (CIBE) w komunikacie prasowym.

Załamanie cen cukru, który od ubiegłego roku stracił na wartości o ponad jedną czwartą, to efekt działań spekulantów oraz wpływu krajów trzecich, które sprzedają subsydiowany cukier poniżej kosztów produkcji – przekonują eksperci CIBE. Przyczyny doszukują się również w działaniach światowych potęg w jego produkcji, np. Brazylii.

 

 

Niskie ceny poważnie zagrażają stabilności finansowej gospodarstw rolnych i prężności unijnego sektora cukrowniczego – pisze Radio Zet.

Czytaj także: Podatek cukrowy. Wraca pomysł, który jest skuteczny, ale może kosztować nas miliardy

Dodatkowo produkcja cukru w Unii Europejskiej na przełomie tego roku i przyszłego będzie niższa z powodu niekorzystnych warunków pogodowych, co dodatkowo pogłębi bardzo złą sytuację finansową plantatorów buraków – twierdzi CIBE.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
rolnictwo, cukier, ceny cukru
Czytaj także
Polecane galerie
Dzianni
2018-10-19 12:39
Z buraków można produkować etanol do zasilania zmodyfikowanych silników benzynowych, jak w Brazylii. Mielibyśmy wręcz nieograniczone ilości ekologicznej i taniej "benzyny".
Rolnik
2018-10-09 13:29
Jeden mądrzejszy od drugiego ! A obaj barany.
Jak polski rolnik przestanie uprawiać burak to będzie cukier po 10zł/kg za chwilę.
A jak cukier był po 7 zł to rolnik z tego nie miał nic bo wtedy fabryki cukru się modernizowały i rolnik dostawał swoje marne grosze.
Jak naszemu rolnikowi braknie cierpliwości to będziemy jeść cukier trzcinowy!
gość2
2018-09-28 13:43
A kto każe rolnikom produkować buraki cukrowe? Równie dobrze mogą siać kukurydzę lub zboże. Będą mieli zysk. A może to boli cukrownie że taki tani? Marzy im się że jak kiedyś w niektórych sklepach po 7 zł.
Pokaż wszystkie komentarze (41)