Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Cukier rekordowo tani. Kryzys w sektorze bez precedensu

42
Podziel się

Zarówno na świecie, jak i w Unii ceny cukru spadły do najniższych poziomów w historii. Międzynarodowa Konfederacja Europejskich Plantatorów Buraka alarmuje, że taka sytuacja poważenie zagraża stabilności finansowej gospodarstw rolnych.

Cukier rekordowo tani. Kryzys w sektorze bez precedensu
(Rasbak/CC BY-SA 3.0/Wikimedia)
bDKevCvF

Zarówno w Unii, jak i na świecie ceny cukru spadły do najniższych poziomów w historii. Międzynarodowa Konfederacja Europejskich Plantatorów Buraka alarmuje, że taka sytuacja poważenie zagraża stabilności finansowej gospodarstw rolnych.

Ceny poniżej kosztów produkcji. Cukier jeszcze nigdy nie był tak tani – informuje Radio Zet.

bDKevCvH

”Tego lata ceny cukru na świecie i w UE osiągnęły najniższe w historii poziomy, znacznie poniżej progu referencyjnego i kosztów produkcji w UE” - potwierdza Międzynarodowa Konfederacja Europejskich Plantatorów Buraka (CIBE) w komunikacie prasowym.

Załamanie cen cukru, który od ubiegłego roku stracił na wartości o ponad jedną czwartą, to efekt działań spekulantów oraz wpływu krajów trzecich, które sprzedają subsydiowany cukier poniżej kosztów produkcji – przekonują eksperci CIBE. Przyczyny doszukują się również w działaniach światowych potęg w jego produkcji, np. Brazylii.

Niskie ceny poważnie zagrażają stabilności finansowej gospodarstw rolnych i prężności unijnego sektora cukrowniczego – pisze Radio Zet.

bDKevCvN

Dodatkowo produkcja cukru w Unii Europejskiej na przełomie tego roku i przyszłego będzie niższa z powodu niekorzystnych warunków pogodowych, co dodatkowo pogłębi bardzo złą sytuację finansową plantatorów buraków – twierdzi CIBE.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDKevCwi
wiadomości
KOMENTARZE
(42)
Ironia
2 lata temu
Cena cukru idzie w dół bo ludzie jeszcze nie zużyli tego co nakupili po 10zł bo miał jeszcze zdrożeć hehe dosłownie bili się w marketach jak był po 6-8, a teraz nikt nie chce po 2zł
oko press
2 lata temu
No dobra skoro cukier najtanszy w historii. To na chlopski rozum wszystkie wyroby w ktorych potrzebny jest cukier powinny byc tansze. A tak niejest:))). To jest paradox producentow. Gdyby cukier byl za darmo to by ceny niezmniejszyli a gdyby wartosc cukru wzrosla odrazu by podniesli ceny. I to sie tyczy wszystkich branz.
m-53
2 lata temu
Wniosek jest jeden - kupię sobie alembik. Cukier po złotówce zapewni szybką amortyzację inwestycji.
bDKevCwj
Neutral
2 lata temu
Jak zamykali cukrownie w Polsce,nie martwili się stabilnością gospodarstw!
Pat
2 lata temu
Syrop glukozowo fruktozowy, to klucz do rozwiązania problemów producentów buraków.Powinno się zabronić produkcji tego świństwa. Od czasu kiedy zacząłem wnikliwie czytać etykiety, wielu produktów już nie kupuję.
...
Następna strona