Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|

Czesko-polska wojna o żywność. Nie wpuszczą polskich recydywistów

13
Podziel się:

Jeśli ponownie normy nie zostaną spełnione, poszczególni producenci z Polski dostaną zakaz eksportu.

Czesko-polska wojna o żywność. Nie wpuszczą polskich recydywistów
(Lukasz Ostalski/REPORTER)

Czesi wystawią żółtą kartkę polskim producentom żywności. Raz zakwestionowany produkt będzie sygnałem dla tamtejszej inspekcji jakości. Jeśli ponownie normy nie zostaną spełnione, poszczególni producenci dostaną zakaz eksportu.

Czeski minister rolnictwa Miroslaw Toman miał zapowiedzieć, że jeśli polscy producenci żywności znów sprzedadzą produkty nieodpowiadające normom, zakaże im eksportu – pisze "Puls Biznesu".

To kolejna odsłona trwającej od co najmniej 5 lat wojny czesko-polskiej o żywność. Jabłka, jajka, mięso, sól, a nawet świecąca szklarnia i halucynogenna herbatka były tematami głośnych skandali.

Czeska Państwowa Inspekcja Rolno-Spożywcza raz po raz zgłasza przypadki, w których jakość polskich produktów jest kwestionowana.

Zobacz także: Czesi, Niemcy i Słowacy blokują import polskiej żywności:

Sprzedawane w sieci Kaufland polskie herbatniki z kawałkami czekolady i rodzynkami miały zawierać ponad 100 razy więcej orzeszków ziemnych, niż można uznać za „śladowe ilości”, jabłka miały być nafaszerowane pestycydami, a szynka z Wielkopolski zawierać znacznie mniej mięsa, niż wykazywał skład – wylicza "Puls Biznesu".

Jak pisze dziennik, polskie ministerstwo rolnictwa nie odniosło się do kwestii ewentualnych sankcji, jakie na poszczególne polskie firmy miałyby nałożyć czeskie władze.

Konflikt między Czechami a Polską zaczął się na początku 2012 roku, kiedy wybuchła tzw. afera solna. Czeska izba producentów żywności ostrzegła konsumentów przed kupowaniem jedzenia z Polski ze względu na możliwą zawartość soli przemysłowej, a szef czeskiej Inspekcji Rolnej ostro skrytykował Polskę za niedostarczenie informacji na ten temat.

Ale nie tylko sól była solą w oku Czechom. Na cenzurowanym było już polskie mięso, a w listopadzie 2016 roku Czesi zdecydowali o zniszczeniu 5 mln polskich jaj. Chodziło o zagrożenie skażeniem salmonellą z jajek polskiej firmy Fermy Drobiu Woźniak.

Głośnym skandalem skończyła się antypolska kampania, którą rozpoczął jeden z czeskich lokalnych producentów okien. Svet Oken w reklamie przekonywała czeskich konsumentów, że unikną kłopotów, jeśli nie będą kupować polskich okien. Polscy producenci wystosowali wówczas pisma z protestem do czeskiego odpowiednika Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz Inspekcji Handlowej.

Trochę inne światło rzuca na sprawę jednak to, co wyszło na jaw w grudniu 2014 roku. Czeskie służby otrzymały specjalną instrukcję, która zaleca szczególnie dokładne kontrolowanie artykułów spożywczych pochodzących z Polski. Dokument zatytułowano: "Nadzwyczajna kontrola bezpieczeństwa i jakości oraz oznaczenia wybranych rodzajów artykułów spożywczych pochodzących z Polski".

Czesi zapewniają, że chodzi jedynie o wyeliminowanie nieuczciwych dostawców z zagranicy. Polscy producenci żywności działający na czeskim rynku głośno mówią o szykanach i czarnym PR czy dodatkowych wymogach dokumentacyjnych i certyfikacyjnych. Składali nawet w tej sprawie skargi w Parlamencie Europejskim.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(13)
pytka kasier
6 lat temu
a kiedy zakazy karmienia polski odpadami wyprodukowanymi w naszym kraju czesi juz zakazali sprowadzac do swojego kraju A MY KIEDY?????
o tak
6 lat temu
Proponuję nie wpuszczać do Polski Skód i Zetorów, wszak strasznie się psują.
chesusrzuw
6 lat temu
Dobrze robią. Tylko Polak jest taki głupi, że zeżre wszystko bo było tanie. Też tak powinniśmy robić swoim producentom, ale u nas sanepid nie przychodzi na kontrole tylko po łapówki i zawsze je dostają bo u nas nic nie działa tak jak powinno, to jest chore. Później kolejki do lekarzy i obniżająca się średnia długość życia. Mówiąc krótko teoretyczne państwo.
Rumek
6 lat temu
Tu chodzi o bilans chandlowy między Polską a Czechami dwa razy więcej tam sprzedajemy niż od nich kupujemy coś podobnego jak USA Chiny tylko w mniejszym wymiarze.
Kuba
6 lat temu
Przestanmy kupowac badziewne Skody . Wtedy zobaczymy kto lepiej na tym wyjdzie