Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
gospodarka
31.10.2017 18:03

Ceny jaj w górę. To jeszcze nie koniec drożyzny

Ceny jaj rosną nie tylko w Polsce, ale także w krajach Unii Europejskiej z powodu zmniejszenia stad kur niosek. Stało się tak na skutek wykrycia fipronilu oraz wystąpienia ptasiej grypy - informuje resort rolnictwa.

Podziel się
Dodaj komentarz
(AP/Fotolink/East News)
Ceny jaj zdrożały już o 30 proc., a to jeszcze nie koniec.

Ceny jaj rosną nie tylko w Polsce, ale także w krajach Unii Europejskiej. Wszystko z powodu zmniejszenia stad kur niosek. Stało się tak na skutek wykrycia szkodliwej substancji oraz wystąpienia ptasiej grypy.

Wykrycie fipronilu, środka używanego do zwalczania karaluchów, na fermach kur niosek w Holandii, Belgii i Niemczech, a następnie w innych krajach UE, spowodowało konieczność wybicia wielu stad kur niosek. We Włoszech, u największego producenta jaj wystąpiła zaś grypa ptaków. Te zdarzenia znacznie ograniczyły produkcję jaj.

Zobacz również: Dyskonty wykończą handel przy cmentarzach?

Ograniczenie liczby kur niosek zbiegło się w czasie z sezonowym spadkiem produkcji jaj - zaznacza ministerstwo.

Ceny jaj rosną na unijnym rynku od sierpnia br. W większości krajów Wspólnoty w stosunku do lipca br. jaja podrożały o ponad 30 proc. Średnia cena sprzedaży jaj konsumpcyjnych w UE rośnie z każdym tygodniem o około 5 proc. Tak wysokie ceny zachęciły polskich producentów do większej sprzedaży jaj do krajów UE, a co za tym idzie zmniejszyła się podaż na rynku krajowym.

W ostatnich dwóch latach ceny jaj w naszym kraju były na niskim poziomie. Bardzo niska była też opłacalność produkcji. W ostatnich miesiącach br. ceny jaj, zarówno konsumpcyjnych, jak i do przetwórstwa rosną. Dodatkowo wcześniejsze zakupy jaj uruchomiła branża spożywcza, w obawie przed brakami w okresie przedświątecznym.

Duże zapotrzebowanie na jaja do przetwórstwa ze strony branży spożywczej, a także branży kosmetycznej i innych, spowodowało, iż cena jaj do przetwórstwa rośnie w takim tempie, że zbliża się do ceny jaj konsumpcyjnych. W ostatnim tygodniu osiągnęła ona poziom 6 289 zł/tonę, co oznacza ponad 2-krotny wzrost ceny w stosunku do ub.r.

W październiku br. średnia cena sprzedaży jaj konsumpcyjnych w kraju wyniosła 40,60 zł/100 szt. i wzrosła o ponad 20 proc. w stosunku do października ub.r., a w porównaniu do czerwca br. wzrosła o około 40 proc.

W ostatnim tygodniu średnia cena sprzedaży jaj konsumpcyjnych w Polsce była jedną z najwyższych w UE i wynosiła 178,15 euro/100 kg (wyższa była tylko w Austrii - 188,90 Euro/100 kg).

Według Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, w 2017 roku produkcja jaj konsumpcyjnych zwiększy się o 0,4 proc. do ok. 510 tys. ton.

W 2016 roku na polskim rynku funkcjonowało 1338 towarowych ferm produkujących jaja konsumpcyjne i 471 zakładów pakowania jaj. Połowa krajowej produkcji jaj pochodzi z woj. wielkopolskiego i mazowieckiego

Według GUS, w minionym roku mieszkaniec Polski zjadł 145 sztuk jaj, tj. o 1 sztukę więcej niż w 2015 roku. Eksperci oceniają, że w tym roku konsumpcja jaj będzie zbliżona do notowanej w 2016 roku.

Tagi: gospodarka, rolnictwo, ceny, pap, wiadomości, najważniejsze, gospodarka polska, czołówki, promowane, wiadomości rolnicze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
01-11-2017

oliPrędzej hiena odwróci się od padliny, niż niemiecka WP od manipulacji, zdrady i kłamstwa. Wyjątkowo antypolski portal. Ten "portal" zawsze … Czytaj całość

01-11-2017

4thgerthwto bez sensu, z pisklaka moment i jest nioska, ceny nawet jeżeli podskocza powinny w kilka tygodni spasc do ceny przed podwyżką. chyba , że plan … Czytaj całość

01-11-2017

macopolityka uni wykończyć małe gospodarstwa stworzyć korporacje [ kołchozy] i dyktować ceny a rolnikowi tylko zakazy [kwoty mleczne kolczyki u prosiąt … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (52)