Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Ceny jaj w górę. To jeszcze nie koniec drożyzny

52
Podziel się

Ceny jaj rosną nie tylko w Polsce, ale także w krajach Unii Europejskiej z powodu zmniejszenia stad kur niosek. Stało się tak na skutek wykrycia fipronilu oraz wystąpienia ptasiej grypy - informuje resort rolnictwa.

Ceny jaj zdrożały już o 30 proc., a to jeszcze nie koniec.
Ceny jaj zdrożały już o 30 proc., a to jeszcze nie koniec. (AP/Fotolink/East News)
bDSQRybV

Ceny jaj rosną nie tylko w Polsce, ale także w krajach Unii Europejskiej. Wszystko z powodu zmniejszenia stad kur niosek. Stało się tak na skutek wykrycia szkodliwej substancji oraz wystąpienia ptasiej grypy.

Wykrycie fipronilu, środka używanego do zwalczania karaluchów, na fermach kur niosek w Holandii, Belgii i Niemczech, a następnie w innych krajach UE, spowodowało konieczność wybicia wielu stad kur niosek. We Włoszech, u największego producenta jaj wystąpiła zaś grypa ptaków. Te zdarzenia znacznie ograniczyły produkcję jaj.

Zobacz również: Dyskonty wykończą handel przy cmentarzach?

bDSQRybX

Ograniczenie liczby kur niosek zbiegło się w czasie z sezonowym spadkiem produkcji jaj - zaznacza ministerstwo.

Ceny jaj rosną na unijnym rynku od sierpnia br. W większości krajów Wspólnoty w stosunku do lipca br. jaja podrożały o ponad 30 proc. Średnia cena sprzedaży jaj konsumpcyjnych w UE rośnie z każdym tygodniem o około 5 proc. Tak wysokie ceny zachęciły polskich producentów do większej sprzedaży jaj do krajów UE, a co za tym idzie zmniejszyła się podaż na rynku krajowym.

W ostatnich dwóch latach ceny jaj w naszym kraju były na niskim poziomie. Bardzo niska była też opłacalność produkcji. W ostatnich miesiącach br. ceny jaj, zarówno konsumpcyjnych, jak i do przetwórstwa rosną. Dodatkowo wcześniejsze zakupy jaj uruchomiła branża spożywcza, w obawie przed brakami w okresie przedświątecznym.

bDSQRycd

Duże zapotrzebowanie na jaja do przetwórstwa ze strony branży spożywczej, a także branży kosmetycznej i innych, spowodowało, iż cena jaj do przetwórstwa rośnie w takim tempie, że zbliża się do ceny jaj konsumpcyjnych. W ostatnim tygodniu osiągnęła ona poziom 6 289 zł/tonę, co oznacza ponad 2-krotny wzrost ceny w stosunku do ub.r.

W październiku br. średnia cena sprzedaży jaj konsumpcyjnych w kraju wyniosła 40,60 zł/100 szt. i wzrosła o ponad 20 proc. w stosunku do października ub.r., a w porównaniu do czerwca br. wzrosła o około 40 proc.

W ostatnim tygodniu średnia cena sprzedaży jaj konsumpcyjnych w Polsce była jedną z najwyższych w UE i wynosiła 178,15 euro/100 kg (wyższa była tylko w Austrii - 188,90 Euro/100 kg).

Według Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, w 2017 roku produkcja jaj konsumpcyjnych zwiększy się o 0,4 proc. do ok. 510 tys. ton.

bDSQRyce

W 2016 roku na polskim rynku funkcjonowało 1338 towarowych ferm produkujących jaja konsumpcyjne i 471 zakładów pakowania jaj. Połowa krajowej produkcji jaj pochodzi z woj. wielkopolskiego i mazowieckiego

Według GUS, w minionym roku mieszkaniec Polski zjadł 145 sztuk jaj, tj. o 1 sztukę więcej niż w 2015 roku. Eksperci oceniają, że w tym roku konsumpcja jaj będzie zbliżona do notowanej w 2016 roku.

bDSQRycy
gospodarka
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(52)
4thgerthw
3 lata temu
to bez sensu, z pisklaka moment i jest nioska, ceny nawet jeżeli podskocza powinny w kilka tygodni spasc do ceny przed podwyżką. chyba , że plan okradania ludzi
sklave
3 lata temu
Finansjera światowa robi sobie jaja z jaj. A mnie wydaje się, że te choroby po to są wymyślane przez światową finansjerę by ceny ciągle rosły. No bo gdyby tak nagle wszystko zaczęło tanieć to były kryzys światowy tragiczniejszy od wojny światowej. Więcej na sklave.polityka
propaganda na...
3 lata temu
Gdzie ceny rosna jaj w unii?W Polsce wszystko drozeje niesamowicie! W Niemczech ceny jaj sa tym samym poziomie!!
bDSQRycz
lindyna
3 lata temu
Manipulacja żywnością to następny etap władzy nad ludźmi. Obecnie dzięki sztucznym zabiegom wywołanym przez korporacje (trucizny, choroby - wszystko sztucznie sterowane) zaczyna się sterowanie dostępnością żywności... To skuteczniejsza broń od rakiet.
maco
3 lata temu
polityka uni wykończyć małe gospodarstwa stworzyć korporacje [ kołchozy] i dyktować ceny a rolnikowi tylko zakazy [kwoty mleczne kolczyki u prosiąt zakaz hodowli większej niż 30 niosek ] cała unia i dobrobyt
...
Następna strona