Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Eksperci po raz osiemnasty ocenili żywność rodzimych producentów

0
Podziel się:

Ponad 200 wyrobów spożywczych wzięło udział w audycie żywności zorganizowanym 28 października br. w ramach Ogólnopolskiego Programu Promocyjnego "Doceń...

Eksperci po raz osiemnasty ocenili żywność rodzimych producentów
bEKhBFVh

Ponad 200 wyrobów spożywczych wzięło udział w * audycie żywności zorganizowanym 28 października br. w ramach Ogólnopolskiego Programu Promocyjnego "Doceń polskie". Wśród nich znalazły się m.in. pieczywo, wędliny, słodycze, nabiał, dania gotowe, przekąski i napoje. Każdy produkt został indywidualnie sprawdzony, po czym otrzymał od członków Loży Ekspertów noty za smak, wygląd i stosunek jakości do ceny. Artykuły spożywcze z wysokimi notami zdobędą godło promocyjne "Doceń polskie". Trwa liczenie punktów przyznanych przez specjalistów z branży spożywczej.*

Przeprowadzona 28 października certyfikacja żywności była osiemnastą z kolei w historii Ogólnopolskiego Programu Promocyjnego "Doceń polskie". Przedsięwzięcie promujące rodzime produkty spożywcze wysokiej jakości jest realizowane od 2011 roku i od samego początku istnienia odbywa się pod honorowym patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. To jedna z niewielu takich inicjatyw ciesząca się wsparciem szefa tego resortu_ . _

_ - Do XVIII atestacji żywności zakwalifikowano ponad 200 produktów z asortymentu niemal 70 przedsiębiorstw. Wyroby te posiadają tzw. polski akcent, wyrażający związek żywności z naszym krajem. Spełnienie tego kryterium jest warunkiem dopuszczającym do certyfikacji _- podkreśla Karolina Szlapańska, organizatorka programu "Doceń polskie". - _ W audycie udział wzięły produkty różnego typu, m.in. nabiał, pieczywo, wędliny, napoje, dania gotowe, słodycze, przekąski, warzywa, mąki, miody i przetwory. W gronie tym znalazły się także wyroby marek własnych. Warto podkreślić, że do atestacji zakwalifikowały się artykuły spożywcze producentów z całego kraju; z wszystkich 16 województw. O znak programu "Doceń polskie" starało się wiele produktów doskonale znanych, ogólnopolskich marek, ale także żywność z oferty małych firm o zasięgu lokalnym - _ dodaje.

bEKhBFVj

Wszystkie produkty dopuszczone do audytu zostały indywidualnie sprawdzone przez Lożę Ekspertów. Każdy członek tego gremium przyznał żywności ocenę (w skali 1 do 10) za smak, wygląd i stosunek jej jakości do ceny. To właśnie noty przyznane przez ekspertów decydują o przyznaniu certyfikatu. - _ Godłem "Doceń polskie" wyróżniane są tylko artykuły, które uzyskały min. 7,5 punktu. Tytuł TOP PRODUKT jest z kolei zarezerwowany dla żywności z maksymalnymi ocenami; samymi "10" - _ wyjaśnia Marek Bielski, twórca programu "Doceń polskie". Jak dodaje,_ _Lożę tworzą osoby z wieloletnim doświadczeniem w branży spożywczej, a każdy ekspert przyznaje oceny samodzielnie, nie konsultując się z pozostałymi jurorami. Przewodniczącym Loży jest Mirek Drewniak, współzałożyciel i członek Fundacji Klubu Szefów Kuchni.

Certyfikat jest nadawany na 24 miesiące. Po upływie tego okresu producent zainteresowany dalszą możliwością korzystania z godła promocyjnego jest zobowiązany zgłosić nagrodzony wcześniej produkt do powtórnej oceny. W październikowym audycie także wzięły udział wyroby nagrodzone przed 2 laty. Wyroby ponownie biorące udział w audycie podlegają tym samym kryteriom, co pozostałe artykuły spożywcze; każdy jest sprawdzany przez Lożę Ekspertów decydującą czy wyrób nadal może być promowany znakiem "Doceń polskie". - _ Powtórny udział nagrodzonej wcześniej żywności w certyfikacji jednoznacznie dowodzi skuteczności godła "Doceń polskie". Rosnące zainteresowanie programem i organizowanymi w jego ramach przedsięwzięciami świadczy o tym jak potrzebne są inicjatywy promujące polską, dobrą żywność - kończy _Marek Bielski.

bEKhBFVp

Organizatorzy programu liczą jeszcze punkty, które eksperci przyznali żywności.
Charakterystyki artykułów spożywczych wyróżnionych podczas XVIII audytu będą dostępne na blogu programu, pod adresem www.blog.DocenPolskie.pl .
Kolejny audyt żywności odbędzie się w styczniu 2016 roku. Dokładną datę będzie można znaleźć na stronie www.DocenPolskie.pl . Witryna dostarcza najważniejszych informacji na temat programu, jego dotychczasowych laureatów i przedsięwzięć realizowanych przez jego twórców.

bEKhBFVK
KOMENTARZE
(0)