Notowania

Będzie elektroniczna baza cen jajek. Mobilizacja branży

Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz pracuje nad stworzeniem elektronicznego systemu informacji o cenach jaj. Do współpracy zaproszono m.in. hurtowych odbiorców jaj oraz sieci handlowe. System ma ruszyć na wiosnę - poinformował dyrektor Izby Mariusz Szymyślik.

Podziel się
Dodaj komentarz
Teraz nie ma precyzyjnego mechanizmu informacji o cenach jaj. To ma się zmienić

Szymyślik poinformował, że w Polsce nie ma precyzyjnego mechanizmu informacji o cenach jaj oferowanych przez producentów. Istniejące systemy gromadzenia informacji o cenach podają dane, które różnią się od rynkowych o kilkanaście, nierzadko o kilkadziesiąt procent.

Jego zdaniem, w przypadku dużych i nagłych skoków cen, producenci jaj oraz odbiorcy, czyli obie strony transakcji, są narażone na olbrzymie ryzyko, które może doprowadzić do zawirowań na tym rynku. Dlatego Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz prowadzi prace nad systemem informacji cenowej, który ma do minimum ograniczyć obecne ryzyka rynkowe.

Zobacz też: Afera jajeczna. Lokale wycofują jaja z Oldaru

Głównym elementem nowego systemu informacji ma być Indeks Cen Producentów Jaj Spożywczych (ICPJS). Będzie on tworzony na podstawie informacji uzyskiwanych bezpośrednio od producentów jaj i ich odbiorców. Producenci będą wprowadzać informacje cenowe bezpośrednio do systemu informatycznego. Dane wprowadzone przez konkretnych producentów nie będą jawne. System będzie kalkulował wartość ICPJS w oparciu o ustalony algorytm.

System będzie funkcjonował w oparciu o uprawnienia kontrolne instytucji nadzorującej. Producenci podpiszą umowy z taką instytucją, w których pod groźbą kary umownej oraz wykluczenia z systemu zobowiążą się do podawania prawdziwych danych. Instytucja nadzorująca będzie przeprowadzała systematyczne kontrole na podstawie planu kontrolnego, który będzie generowany w sposób losowy przez system informatyczny.

Jak tłumaczył Szymyślik, brak systemu informacji o cenach jaj stwarza kłopoty z ich podażą na krajowym rynku. Według Izby, polscy producenci jaj nie chcą sprzedawać swojego towaru na naszym rynku, szczególnie poprzez supermarkety i dyskonty, bo za granicą uzyskują wyższe ceny.

Przeszkodą w zmianie umów handlowych między producentami jaj a sieciami handlowymi jest brak cenowego punktu odniesienia. Zdaniem Szymyślika, nowy system cenowy będzie korzystny dla wszystkich - zarówno producentów, jak i odbiorców jaj.

Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz reprezentuje 65-70 proc. rynku jaj w Polsce.

Anna Wysoczańska

Tagi: ceny jaj, najważniejsze, promowane, wiadomości rolnicze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
06-10-2017

chcwdKto za ten żart zapłaci?

07-10-2017

kuraRęce precz od jajek! Mamy dość masła!

06-10-2017

Tiger84Te jajka sa radioaktywne....A mieszczuchy się cieszą💪😨

Rozwiń komentarze (3)