Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Embargo na polskie warzywa i owoce. Polska chce 500 mln euro rekompensaty

0
Podziel się:

- Nie może być takiej sytuacji, że Europa i Unia Europejska prowadzą wojny gospodarcze z Rosją za Ukrainę i zestrzelenie malezyjskiego samolotu, a cenę realnie ponosi tylko Polska.

Embargo na polskie warzywa i owoce. Polska chce 500 mln euro rekompensaty
(AlexRaths/iStockphoto)

Polska wystąpiła do Komisji Europejskiej o 500 mln euro rekompensaty za nałożone przez Rosję embargo na polskie owoce i warzywa - poinformowały źródła rządowe. Chodzi o środki z unijnego mechanizmu solidarności. Minister rolnictwa Marek Sawicki powiedział, że wniosek w tej sprawie może być złożony na przełomie sierpnia i września.

Aktualizacja 20:43

Wicepremier Janusz Piechociński zapowiedział, że we wtorek rząd poruszy kwestię rekompensat dla polskich rolników w związku z rosyjskim embargiem na warzywa i owoce. Minister rolnictwa Marek Sawicki powiedział PAP, że wniosek do KE w tej sprawie może być złożony na przełomie sierpnia i września.

Wcześniej dwa źródła rządowe poinformowały PAP, że chodzi o kwotę 500 mln euro z unijnego funduszu solidarności. _ Będziemy szukać też sojuszników (dla uzyskania takiego wsparcia). - Żeby nie było takiej sytuacji, że Europa i Unia Europejska prowadzą wojny gospodarcze z Rosją za Ukrainę i zestrzelenie malezyjskiego samolotu, a cenę realnie ponosi tylko Polska _ - powiedziało jedno z wysokich źródeł rządowych.

Wicepremier Piechociński powiedział, że wystąpi z wnioskiem dotyczącym rekompensat dla producentów na wtorkowym posiedzeniu rządu.

Z kolei szef resortu rolnictwa w rozmowie z PAP podkreślił, że potrzebne są jeszcze szczegółowe wyliczenia dotyczące możliwych strat. Sawicki zapowiedział, że w czwartek z Komisją Europejską spotkają się polscy eksperci. Jego zdaniem wniosek do KE w sprawie rekompensat może być gotowy na przełomie sierpnia i września.

Sawicki wystosował listy do komisarzy UE z prośbą o spotkanie w najbliższym czasie w związku z wprowadzeniem przez Rosję embarga na polskie owoce i warzywa. Jak poinformował resort, pisma zostały skierowane do komisarzy ds. zdrowia, rolnictwa oraz handlu.

Minister podkreśla, że wprowadzone 1 sierpnia przez Rosję embargo na niektóre owoce i warzywa z Polski jest decyzją polityczną, będącą retorsją na sankcje finansowo-gospodarcze wprowadzone przez Unię Europejską. Minister zwraca uwagę, że łączne straty dla polskiego sektora owoców i warzyw mogą wynieść w efekcie około 500 mln euro. Sawicki oczekuje, że wdrożone zostaną odpowiednie działania ograniczające negatywne skutki rosyjskiego embarga zarówno dla polskich, jak i pozostałych producentów owoców i warzyw w UE.

Sawicki powołał specjalną grupę, która ma analizować sytuację oraz skutki wprowadzenia embarga. Przygotowuje ona dokumenty niezbędne do wniosku ministra o uruchomienie unijnej pomocy dla producentów owoców i warzyw.

Pod koniec lipca minister rolnictwa wysłał do komisarza ds. rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich Komisji Europejskiej Daciana Ciolosa list informujący o stratach, jakie mogą ponieść polscy producenci owoców i warzyw w związku z embargiem na polskie warzywa i owoce. Według informacji biura prasowego MR list zawiera wniosek o wdrożenie, _ w duchu solidarności europejskiej, odpowiednich i adekwatnych działań ograniczających negatywne skutki dla polskich producentów owoców i warzyw, nałożonych przez Federację Rosyjską sankcji _.

Komisja Europejska nie wyklucza przyznania polskim producentom owoców i warzyw rekompensat za straty z powodu rosyjskiego embarga. Rzecznik KE ds. zdrowia Frederic Vincent zastrzegł, że najpierw jednak KE przeanalizuje wniosek polskich władz i sytuację na rynku.

Pod koniec lipca Federalna Służba Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego Federacji Rosyjskiej (Rossielchoznadzor) powiadomiła o wprowadzeniu od 1 sierpnia _ czasowego ograniczenia wwozu do Rosji z Polski _ owoców i warzyw - m.in. świeżych jabłek, gruszek, wiśni, czereśni, nektaryn, śliwek i wszystkich odmian kapusty (w tym białej, pekińskiej, czerwonej, brukselki). Zakaz dotyczy też polskiej produkcji warzywno-owocowej, wwożonej do Rosji z państw trzecich. Rossielchoznadzor poinformował, że zakaz wprowadzono w związku z _ systematycznym naruszaniem przez stronę polską międzynarodowych i rosyjskich wymogów fitosanitarnych przy dostawach polskiej produkcji roślinnej do Rosji _.

Z danych udostępnianych przez resort rolnictwa wynika, że Polska wyeksportowała do Rosji w 2013 r. ponad 804 tys. ton produktów z sektora owoców i warzyw o wartości blisko 336 mln euro. Ministerstwo rolnictwa szacuje, że straty dla polskiego sektora owoców i warzyw wynikające z wprowadzonego przez Rosję embarga mogą wynieść ok. 500 mln euro.

Czytaj więcej w Money.pl
Wojna handlowa z Rosją. Kolejne sankcje Sankcje obejmują sektor finansowy, technologie oraz broń i sprzęt wojskowy.
Rosjanie: poradzimy sobie bez jabłek z Polski Według _ Rossijskiej Gaziety _ co trzecie jabłko na rosyjskim rynku pochodziło z Polski. Teraz mają zastąpić je owoce rodzimej produkcji.
Sankcje dla Rosji. _ Mogą dać odwrotny efekt _ Politolog przypomina, że niezamierzonym skutkiem embarga ONZ na dostawy broni dla RPA w 1977 r. było wzmocnienie tamtejszego przemysłu wytwórczego.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)