Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Fotowoltaika uniezależni rolnictwo

0
Podziel się:

Rolnictwo to sektor, któremu coraz bardziej zależy na energetycznej stabilności. Producenci rolni z państw Europy Zachodniej, już kilka lat temu zorientowali...

Fotowoltaika uniezależni rolnictwo

Rolnictwo to sektor, któremu coraz bardziej zależy na energetycznej stabilności. Producenci rolni z państw Europy Zachodniej, już kilka lat temu zorientowali się, że odnawialne źródła energii pozwalają na samodzielność i oszczędność. Teraz w ich ślady idą także polscy rolnicy.

Ograniczenia w dostawach prądu są powodem strat finansowych w rolnictwie. Straty te są tym bardziej bolesne, że gospodarze w żaden sposób nie mogą się przed nimi ustrzec. Najczęściej przerwy są nagłe i krótkotrwałe. Jednak zdarza się, że wydłużają się do kilkunastu godzin. Wtedy zagrożona jest ciągłość produkcji. Rolnicy coraz częściej zwracają się w stronę odnawialnych źródeł energii, w tym fotowoltaiki, ponieważ coraz większa jest świadomość, że mogą one korzystnie wpłynąć na zarządzanie gospodarstwem rolnym. Fotowoltaika to sposób na obniżenie kosztów utrzymania i produkcji gospodarstwa. Kolejny istotny czynnik dla mieszkańców terenów wiejskich to dbałość o środowisko naturalne. I w tym obszarze panele fotowoltaiczne to najlepsze rozwiązanie - nie wykazują negatywnego wpływu na środowisko, jakie mogą powstawać w przypadku technologii wiatrowej czy wodnej.

Autonomia

Gospodarstwa o zbliżonym profilu produkcji często zlokalizowane są nieopodal siebie. Skutkiem tego jest największe zużycie energii o tych samych porach. To z kolei sprawia, że często cały rejon narażony jest na niestabilność w dostawach energii. Kolejnym czynnikiem powodującym problemy energetyczne na polskiej wsi, jest zlokalizowanie na końcówkach przesyłowych. Do przerw często dochodzi w momentach kluczowych dla procesu produkcji rolnej, jak np. udój krów mlecznych czy proces chłodzenia mleka, który trwa (z przerwami) 24 godziny na dobę. Straty w przypadku braku energii są więc nieuniknione i powszechne dla danej wsi, a nawet regionu. Często mają także długotrwałe konsekwencje (wydajność i jakość pozyskiwanego mleka).
Panele fotowoltaiczne pozwolą polskim producentom rolnym wyeliminować problem całkowitej utraty dostępu do energii elektrycznej. Ich zastosowanie pozwala zaspokoić zapotrzebowanie na energię elektryczną nawet w 100%. Dodatkowym atutem instalacji jest możliwość bilansowania energii, a nawet zarabiania na odsprzedawaniu pozyskanej energii. Kurniki, obory są idealnym miejscem na lokalizację tego typu elektrowni.

Ekonomia

Energia elektryczna to około 12 i więcej proc. kosztów produkcji rolnej. W Unii Europejskiej ta średnia wynosi 5-6 proc. Sposobem na zniwelowanie tej rozbieżności jest instalacja paneli fotowoltaicznych.
Społeczne przeświadczenie o niskim nasłonecznieniu, na naszej szerokości geograficznej, spowalnia rozwój technologii fotowoltaicznej w Polsce. Nic bardziej mylnego, a świadczą o tym choćby niemieckie osiągi w pozyskiwaniu energii słonecznej. Ekspert spółki Energia dla firm S.A. - Krzysztof Dziaduszyński potwierdza, że w tej materii potrzebna jest edukacja. "Energia dla Firm ma już w ofercie instalacje fotowoltaiczne, wiedzę i przede wszystkim pomoc dla Klienta w finansowaniu takich rozwiązań."- dodaje ekspert.
Panele fotowoltaiczne to inwestycja długoterminowa. Mikroinstalacja PV to koszt już od kilkunastu tysięcy złotych. Wkład zwraca się w ciągu 5 - 8 lat. W wielu przypadkach instalacja będzie się sama spłacała z oszczędności wygenerowanych na mniejszych rachunkach za prąd, którego nie kupimy z Zakładu Energetycznego. Po tym czasie inwestor zaczyna oszczędzać na zakupie energii. Żywotność urządzeń to 25 lat i dłużej. Szybki zwrot kosztów początkowych i długa żywotność urządzeń to, według Energii dla firm S.A., czynniki sprawiające, że technologią interesuje się coraz więcej przedsiębiorców.
Od 1 stycznia 2016 roku, zgodnie z przyjętą w lutym 2015 r. ustawą, możliwe stanie się odsprzedawanie energii do sieci. Te zapisy pośrednio regulują także koszt energii z pobieranej sieci, zapobiegając wahaniom cen.

Ekologia

Technologia fotowoltaiczna jest źródłem czystej energii. To rozwiązanie pozwalające ograniczyć emisję dwutlenku węgla do atmosfery. Nie generuje też hałasu i nie wpływa na żaden z ekosystemów. To inicjatywa ekologicznie lepsza od technologii wiatrowej, która wpływa na awifaunę, czy wodnej powodującej zmiany w strukturze terenu, gospodarce wodnej i wysiedlenia gatunków.
Budynki gospodarcze są idealnym miejscem na instalację paneli fotowoltaicznych. Nie ma potrzeby budowania dodatkowej infrastruktury, co eliminuje dodatkowe koszty. Mieszkańcy wsi mogą też wykorzystać nieużytki rolne.

promowane
wiadomości rolnicze
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)