Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Gdzie oddać zwierzęta po uboju z konieczności?

0
Podziel się:

Zdarza się, że zdrowie zwierząt nie pozwala na bezpieczny transport do rzeźni. Wówczas konieczny jest ubój poza rzeźnią. Warto wiedzieć, które z zakładów...

bEJjAupx

Zdarza się, że zdrowie zwierząt nie pozwala na bezpieczny transport do rzeźni. Wówczas konieczny jest ubój poza rzeźnią. Warto wiedzieć, które z zakładów przyjmują takie zwierzęta. Ubój z konieczności dotyczy zdrowych zwierząt, które uległy wypadkowi, np. przez złamanie kończyny, uszkodzenie kręgosłupa lub inne, które zwierzęciu uniemożliwiają poruszanie się w naturalny sposób i tym samym transport do rzeźni.
Rozwiązanie to ma na celu oszczędzenie niepotrzebnych cierpień zwierzętom, na które mogłyby być narażone przy normalnym transporcie do ubojni. Jest to również szansa na ratunek wartości rzeźnej tuszy.
Przed ubojem z konieczności zwierzęta poddane muszą być badaniu przed ubojowemu przez lekarza weterynarii. Następnie, zwierzę po uboju musi być przewiezione do rzeźni. Jeżeli od chwili wykonania uboju do przybycia do zakładu upłynie więcej niż dwie godziny, zwierzę musi być schłodzone. W przypadku, gdy klimat na to pozwala, nie ma konieczności poddawania zwierzęcia chłodzeniu aktywnemu.
Do rzeźni wraz ze zwierzęciem musi zostać dostarczone oświadczenie właściciela zwierzęcia, które stwierdza jego tożsamość oraz informację na temat weterynaryjnych produktów leczniczych lub innych środków, które podawano zwierzęciu, z określeniem dat, i okresów karencji. Należy dołączyć również poświadczenie lekarza weterynarii, które stwierdzi korzystny wynik badania przed ubojowego, datę, czas oraz przyczynę uboju z konieczności, a również charakter leczenia, jakiemu poddano zwierzę. Główny Inspektorat Weterynarii na stronie internetowej udostępnił "Wykaz rzeźni przyjmujących zwierzęta po uboju z konieczności poza rzeźnią w gospodarstwie, zgodnie z rozporządzeniem (WE) 853/2004".

bEJjAuqa
promowane
wiadomości rolnicze
KOMENTARZE
(0)