Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Jajka towarem deficytowym w USA. Rusza masowy import

0
Podziel się:

Przez chorobę padło już 30 mln niosek. Teraz problemy mają piekarze.

Jajka towarem deficytowym w USA. Rusza masowy import
(Wirtualna Polska)
bEKNQYBN

30 mln niosek padło ofiarą epidemii ptasiej grypy w USA. Z tego powodu na rynku zabrakło jajek. Problemy mają szczególnie piekarze. Pierwszy raz od dekady Stany mają więc zacząć sprowadzać jajka.

Według agencji AP, powołującej się na ministerstwo rolnictwa, USA zaczną wkrótce sprowadzać z Holandii jaja w formie płynnej lub sproszkowanej. Jeszcze cztery inne kraje europejskie mają zgodę na dostarczanie do USA jaj przeznaczonych dla przemysłu piekarskiego: Francja, Niemcy, Hiszpania i Portugalia.

USA zaczną importować jajka z Europy po raz pierwszy od ponad 10 lat. Dotychczas własna produkcja wystarczała Amerykanom nie tylko na pokrycie krajowych potrzeb, ale też eksport do Meksyku i Kanady.

bEKNQYBP

Epidemia ptasiej grypy H5N2, która od wiosny szerzy się w stanach Środkowego Zachodu, w tym w Iowa, gdzie znajdują się największe hodowle w USA, sprawiła, że 47 mln ptaków już padło bądź jest chorych. Ok. 35 mln z nich to kury nioski, które zapewniają 80 proc. jaj dla przemysłu. Sproszkowane jaja są wykorzystywane m.in. do wypieku chleba, ciastek, do wyrobu makaronów i majonezu.

W ostatnim miesiącu cena jajek przeznaczonych dla przemysłu wzrosła w USA o ponad 230 proc., a cena sprzedawanych w sklepach o ponad 120 proc.

bEKNQYCq
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)