Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Janusz Piechociński szefuje PSL od półtora roku. Dziś wielkie podsumowanie

0
Podziel się:

Dyskusja w PSL trwała godzinę. Niektórzy politycy uważali, że należy głównie wspierać te gospodarstwa, które są rozwojowe. To nie wszystkim się podoba.

Janusz Piechociński szefuje PSL od półtora roku. Dziś wielkie podsumowanie
(PAP/Radek Pietruszka)

Rozpoczęło się posiedzenie Rady Naczelnej PSL, podczas której prezes ugrupowania Janusz Piechociński podsumuje swoje kierownictwo. Rada omówi wybory do PE i podejmie pierwsze decyzje związane jesiennymi wyborami samorządowymi.

Aktualizacja 12:37

Szef PSL zapowiedział, że za miesiąc na posiedzeniu Rady Naczelnej partii zostanie przeprowadzona procedura wotum zaufana dla Naczelnego Komitetu Wykonawczego Stronnictwa, a także podjęta decyzja ws. systemu dopłat bezpośrednich dla rolników.

Piechociński zapowiadał wcześniej, że podczas rady przedstawi sprawozdanie podsumowujące 1,5-roczny okres, w czasie którego kieruje PSL-em (sprawuje tę funkcję od listopada 2012 r.), które _ zakończy się zapewne jakimś aktem demokratycznym _. W wyborach do PE PSL uzyskał 6,8 proc. poparcie, co przełożyło się na 4 mandaty w europarlamencie. Również w poprzedniej kadencji PE Ludowcy mieli 4 europosłów.

Lider ludowców zapowiedział, że na posiedzeniu rady za miesiąc - po konsultacjach społecznych - zapadnie decyzja dotycząca kształtu systemu dopłat bezpośrednich dla rolników na lata 2015-2020. Warianty rozwiązań ws. dopłat na posiedzeniu Rady ma przedstawić minister rolnictwa Marek Sawicki.
Piechociński podkreślił, że chce, by ostateczny kształt systemu dopłat nie był _ tylko pomysłem ministrów _, ale efektem konsultacji z _ z różnymi grupami coraz bardziej zróżnicowanego polskiego rolnictwa _. - _ Oczekuję, że za miesiąc Rada Naczelna stawi się na tej sali i zatwierdzimy to, co minister rolnictwa zaproponuje rządowi _ - podkreślił Piechociński.

Z informacji ze źródeł PAP w Stronnictwie wynika, że Marek Sawicki mówił o swoich propozycjach, które określają jakich gospodarstw ma dotyczyć wsparcie, na posiedzeniu NKW tuż przed sobotnią Radą.

_ - Dyskusja trwała godzinę. Sawicki ma podejście rynkowe i uważa, że należy głównie wspierać te gospodarstwa, które są rozwojowe _ - powiedział jeden z ludowców.

Wcześniej pomysły ministra na temat systemu dopłat spotkały się z krytyką członków kierownictwa partii. Minister rolnictwa tłumaczył, że jego intencją jest wsparcie _ gospodarstw aktywnych i rokujących rozwój _, które dzięki większemu wsparciu _ będą mogły się urynkowić _. Wiceszef Rady Naczelnej Stanisław Żelichowski podkreślił, że obecnie duża część środków pomocowych trafia w formie pomocy społecznej dla gospodarstw 3-4 hektarowych, co się nie przekłada na wzrost produkcji.

Wielki rajd ludowców po wsiach

Podczas posiedzenia Rady Naczelnej PSL prezes Janusz Piechociński odwołał ludowcom wakacje i wezwał do budowy wielkiego politycznego centrum. Polityk uznał, że zdobyte w wyborach do Parlamentu Europejskiego cztery mandaty potwierdzają stabilną pozycję partii na scenie politycznej. Ostrzegł ponadto przed radykalnymi ruchami, które _ widzą Polskę tylko na nie i są tylko na jedne wybory _.

Prezes PSL zapowiedział wielki rajd ludowców po wsiach i powiatach z ofertą budowy ludowej, narodowej i obywatelskiej rodziny polskiego centrum. Jako jedno z zadań wyznaczył innymi pozyskanie ludzi młodych.

Piechociński zaapelował również do parlamentarzystów i do mediów, żeby odróżniali ziarno od plew i mówili nie tylko o tym, że poseł Wipler odmówił zeznań ale także o tym, że w Wałbrzychu, w zakładzie polskiej Toyoty uruchamia się produkcja milionowego silnika.
Rada Naczelna PSL zapozna się dzisiaj z propozycjami ministra rolnictwa w sprawie systemu dopłat bezpośrednich dla rolników.

Przed zjazdem: jakie nastroje po wyborach do PE?

Rada podejmie decyzję dotyczącą obsady funkcji szefa sztabu wyborczego. Według źródeł PAP w kierownictwie PSL kandydatem na tę funkcję jest wiceszef Stronnictwa, europoseł Krzysztof Hetman.

Janusz Piechociński przedstawi sprawozdanie podsumowujące 1,5-roczny okres kierowania PSL-em (sprawuje tę funkcję od listopada 2012 r.). Przed wyborami do PE niektórzy politycy PSL zapowiadali, że ich wynik będzie podstawą do oceny szefa PSL i może spowodować jego odwołanie.

W wyborach do PE PSL uzyskał 6,8 proc. poparcie, co przełożyło się na 4 mandaty w europarlamencie. Podczas posiedzenia Rady działacze PSL wysłuchają także propozycji ministerstwa rolnictwa dotyczących systemu dopłat bezpośrednich dla rolników na lata 2015-2020, które przedstawi szef resortu Marek Sawicki.

Z informacji ze źródeł PAP w Stronnictwie wynika, że propozycje Sawickiego zaprezentowane Naczelnemu Komitetowi Wykonawczemu PSL, które określają jakich gospodarstw ma dotyczyć wsparcie, spotkały się z krytyką członków kierownictwa partii. Sawicki wyjaśnił w rozmowie z PAP, że w sobotę będzie prezentował _ kilka wariantów rozwiązań _.

Wiceszef Rady Naczelnej Stanisław Żelichowski podkreślił, że opinie na temat propozycji ministra rolnictwa są podzielone, dlatego podczas Rady odbędzie się na ten temat dyskusja. _ Będzie starcie, w jakim kierunku pójdzie polityka PSL-u dotycząca rolnictwa _ - mówił.

Zdaniem szefa Rady Jarosława Kalinowskiego ludowcy muszą wziąć polityczną odpowiedzialność za rozwiązanie, które minister rolnictwa będzie potem rekomendował rządowi, dlatego na posiedzeniu może dojść do głosowania.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)