Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Jurgiel chce postawić na granicy ogrodzenie zapobiegające migracji dzików. Koszt to 130 mln zł

Jurgiel chce postawić na granicy ogrodzenie zapobiegające migracji dzików. Koszt to 130 mln zł

Płot ma mieć 729 km długości Fot. PAP/Jakub Kamiński
Płot ma mieć 729 km długości

- Za dwa-trzy tygodnie będą wyniki analizy uwarunkowań prawnych i środowiskowych budowy ogrodzenia na granicy polsko-białoruskiej, które miałoby zapobiegać migracji dzików. Koszt budowy wyniesie 130 mln zł - poinformował minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel.

Na piątkowej konferencji prasowej minister powiedział, że resort finansów zapewnił już środki na ten cel.

Płot ma być poprowadzony wzdłuż granicy Polski z Białorusią i Ukrainą, jego długość ma wynieść 729 km.

W ocenie ekspertów, przyczyną pojawienia się afrykańskiego pomoru świń na terenie Polski były zakażone tym wirusem dziki, które przywędrowały z Białorusi.

Rolnicy chcieli populistycznej ustawy i teraz za to słono płacą. Zobacz wideo:


 

Minister ocenił w piątek, że ogrodzenie jest potrzebne, choć na jesieni liczba nowych ognisk ASF powinna znacznie się zmniejszyć. Najgorszymi miesiącami dla rozwoju choroby był czerwiec, lipiec i sierpień.

Zredukują liczbę dzików

Jurgiel przypomniał, że niedawno zostały zaostrzone przepisy dotyczące bioasekuracji. M.in. Polski Związek Łowiecki został zobowiązany, aby do 30 listopada dokonać redukcji dzików na obszarze zagrożonym przez ASF do 0,1 dzika ma km kw.

Natomiast rolnicy, którzy nie są w stanie spełnić warunków bioasekuracji, mają możliwość dobrowolnej rezygnacji z chowu świń. Takie oświadczenie złożyło ponad 3 tys. gospodarstw, w których znajduje się ok. 35 tys. świń - powiedział minister. Dodał, że na odszkodowania za likwidację świń i rekompensatę za rezygnację z chowu są zapewnione środki.

Od momentu pojawienia się ASF w Polsce, tj. od 14 lutego 2014 r. do dziś, zanotowano 93 ogniska tej choroby na terenie 3 województw: podlaskiego, lubelskiego i mazowieckiego. Wykryto także 461 przypadków zakażenia ASF u dzików.

PAP
Czytaj także
Polecane galerie
Buks
2018-02-06 19:46
To kto wygra przetarg na te 150 milionów. Tak, tak na 150 milionów, bo przecież wcale nie chodzi o jakiś tam płot. Krewni i znajomi króliczka łączcie się. Jest interes życia do zrobienia
jerzor
2018-02-06 19:10
Na którym brzegu Bugu chce postawić to ogrodzenie ? Jak na lewym to stanowczo protestuję bo nie będę mógł iść na ryby . Jak na prawym to również protestuję przeciwko finansowaniu Ukrainy , nawet jak się zgodzi . A w ogóle to durny pomysł. Zamiast wydać te 130 mln na opracowanie jakiejś szczepionki !
Ale łatwo wydaje się nie swoje pieniądze !
!@#$%^&*&^%$%^
2018-02-06 18:30
Nie płot ale mur chiński należy postawić na granicy z banderowska Ukraina i nie wpuszczać ich do Polski -niech zagotują się we własnym sosie!
Pokaż wszystkie komentarze (42)