Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Monika Szafrańska
|

PSL chce niższego wieku emerytalnego dla rolników. Jurgiel odpowiada

80
Podziel się:

- Rząd PiS obniżył wiek emerytalny również dla rolników - tak szef resortu rolnictwa Krzysztof Jurgiel odpowiada na propozycje PSL, który chce obniżenia wieku emerytalnego dla rolników do 55 lat dla kobiet i 60 lat dla mężczyzn.

Minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel podczas konferencji prasowej w Białymstoku
Minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel podczas konferencji prasowej w Białymstoku (PAP/Artur Reszko)

W poniedziałek na konferencji prasowej w Białymstoku Jurgiel mówił, że z dniem 1 października weszły w życie przepisy emerytalne, dające możliwość przejścia na emeryturę kobiet w wieku 60 lat i mężczyzn w wieku 65 lat, obowiązujące również rolników.

Zobacz także: Krzysztof Jurgiel o ceny ziemi rolnej. Zobacz wideo:

- Ten rząd (PiS - przyp. red.), zgodnie z programem, który prezentował po objęciu władzy, obniżył wiek emerytalny (...). Czyli mamy realne obniżenie o 7 i 2 lata, i tego jakoś nie mogą zrozumieć działacze PSL - mówił minister Jurgiel.

Nawiązał w ten sposób do reformy z 2012 r., która za rządów PO-PSL wprowadziła stopniowe podwyższanie wieku emerytalnego do 67 lat bez względu na płeć.

PSL chce, by rolnicy przechodzili na emerytury jeszcze wcześniej

Na początku października ludowcy poinformowali, że popierają obywatelski projekt ustawy zakładający obniżenie wieku emerytalnego rolników. Pod wnioskiem o powołanie komitetu ws. inicjatywy ustawodawczej w tej sprawie zebrano kilkanaście tysięcy podpisów. Komitet chce, by wiek emerytalny dla rolników był obniżony do 55 lat dla kobiet i 60 lat dla mężczyzn.

Jurgiel mówił też w Białymstoku, że od marca tego roku 300 tys. rolników otrzymało minimalną emeryturę lub rentę w wysokości 1 tys. zł. - Od września dzieci rolników, domownicy do 16 lat są objęci obowiązkowym ubezpieczeniem opłacanym przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego - dodał szef resortu rolnictwa.

autor: Robert Fiłończuk, PAP

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(80)
anna
6 lat temu
no to juz jakies kpiny 55 lat dla kobiet, 60 dla mezczyzn, a dlaczego tylko taki limit, idzcie dalej, moze tak 40 lat i 45 czemu nie
Lech ekonomis...
6 lat temu
Coś im się w głowach pomieszało. Jak byli u władzy to podwyższyli wiek emerytalny dla rolników. Nigdy więcej PSL u władzy.
T.
6 lat temu
Są "rolnicy" u których ziemia leży odłogiem i są rolnicy-producenci żywności. To należy uwzględnić przy projekcie ustawy.
kt
6 lat temu
Pierwszy na emeryturę to powinien iść Jurgiel. Ten stary niedźwiedź mocno śpi...
eko
7 lat temu
Należy najpierw zdefiniować, kto to jest ROLNIK, czy ten, który płaci KRUS bo ma kawałek ziemi czy Rolnikiem jest ten - który produkuje żywność lub zajmuje się hodowlą- takie kryteria powinny być też przy dopłatach - nie produkujesz - nie dostajesz dopłat, i płać ZUS
...
Następna strona