Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

PSL chce niższego wieku emerytalnego dla rolników. Jurgiel odpowiada

- Rząd PiS obniżył wiek emerytalny również dla rolników - tak szef resortu rolnictwa Krzysztof Jurgiel odpowiada na propozycje PSL, który chce obniżenia wieku emerytalnego dla rolników do 55 lat dla kobiet i 60 lat dla mężczyzn.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Artur Reszko)
Minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel podczas konferencji prasowej w Białymstoku

W poniedziałek na konferencji prasowej w Białymstoku Jurgiel mówił, że z dniem 1 października weszły w życie przepisy emerytalne, dające możliwość przejścia na emeryturę kobiet w wieku 60 lat i mężczyzn w wieku 65 lat, obowiązujące również rolników.

Krzysztof Jurgiel o ceny ziemi rolnej. Zobacz wideo:

- Ten rząd (PiS - przyp. red.), zgodnie z programem, który prezentował po objęciu władzy, obniżył wiek emerytalny (...). Czyli mamy realne obniżenie o 7 i 2 lata, i tego jakoś nie mogą zrozumieć działacze PSL - mówił minister Jurgiel.

Nawiązał w ten sposób do reformy z 2012 r., która za rządów PO-PSL wprowadziła stopniowe podwyższanie wieku emerytalnego do 67 lat bez względu na płeć.

PSL chce, by rolnicy przechodzili na emerytury jeszcze wcześniej

Na początku października ludowcy poinformowali, że popierają obywatelski projekt ustawy zakładający obniżenie wieku emerytalnego rolników. Pod wnioskiem o powołanie komitetu ws. inicjatywy ustawodawczej w tej sprawie zebrano kilkanaście tysięcy podpisów. Komitet chce, by wiek emerytalny dla rolników był obniżony do 55 lat dla kobiet i 60 lat dla mężczyzn.

Jurgiel mówił też w Białymstoku, że od marca tego roku 300 tys. rolników otrzymało minimalną emeryturę lub rentę w wysokości 1 tys. zł. - Od września dzieci rolników, domownicy do 16 lat są objęci obowiązkowym ubezpieczeniem opłacanym przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego - dodał szef resortu rolnictwa.

autor: Robert Fiłończuk, PAP

Tagi: krzysztof jurgiel, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze, czołówki, promowane, wiadomości rolnicze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
17-10-2017

emerytA moze wreszcie rolnicy zaczeli by płacić normalne składki emerytalne bo teraz płaca wszystkiego razem i emerytalne i chorobowe w sumie 70 zł … Czytaj całość

16-10-2017

CzesioPytanie do PSL - a dlaczego nie obniżyliście wieku emerytalnego rolników gdy byliście u władzy? Mieliście tekę ministra rolnictwa przez osiem lat i … Czytaj całość

17-10-2017

svdPSL podniosło wiek emerytalny razem z PO, a teraz .... Mam wrażenie, że PSL zachowuje się jak prostytutka. Każdemu da, żeby mieć z tego coś. Z każdym … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (80)