Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Jurgiel wnioskuje do UE o umorzenie kar producentom mleka

0
Podziel się:

Wniosek do unijnego komisarza ds. rolnictwa Phila Hogana o działania legislacyjne ws. umorzenia kar polskim producentom mleka przesłał po rozmowach w Brukseli minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel - podał w środę resort. Kary wynikają z przekroczenia limitów produkcji.

Jurgiel wnioskuje do UE o umorzenie kar producentom mleka
(fotoizm/Flikckr (CC BY-NC 2.0))

Nałożona na Polskę kara (opłata wyrównawcza) wyniosła 161,5 mln euro (ok. 660 mln zł). Jak podał resort rolnictwa, ponad 63 tys. polskich rolników zapłaciło już pierwszą ratę kar w łącznej wysokości ponad 253 mln zł.

Wniosek ministra Jurgiela dotyczy możliwości umorzenia pozostałych dwóch rat przypadających na 30 września 2016 r. (ponad 193,5 mln zł) i 30 września 2017 r. (ponad 190 mln zł). Opłata wynosi 90,89 zł za 100 kg mleka ponad przysługujący limit. Od 1 kwietnia 2015 r. w UE zostało zniesione kwotowanie produkcji mleka.

Według resortu rolnictwa w piśmie wystosowanym do komisarza Krzysztof Jurgiel podkreślił, że utrzymująca się trudna sytuacja na rynku mleka powoduje wymierny spadek opłacalności produkcji i zachwianie płynności finansowej wielu gospodarstw mleczarskich, a wprowadzone dotychczas mechanizmy wsparcia sektora mleczarskiego są niewystarczające i nie spowodowały oczekiwanej, znaczącej poprawy sytuacji na rynku. Zdaniem Jurgiela ukierunkowana pomoc finansowa dla sektorów hodowlanych, których dotknęły zakłócenia na rynku, pozwala jedynie w minimalnym stopniu zrekompensować faktyczne straty poniesione przez rolników.

Według komunikatu minister zwrócił także w liście uwagę, że cena skupu mleka w Polsce jest niższa od średniej ceny unijnej o ok. 10 proc. i jest jedną z najniższych w UE. Na przestrzeni 2014 r. cena skupu mleka została obniżona o blisko 17 proc.. W październiku br. wyniosła 116 zł/100 kg i jest o ponad 22 proc. niższa niż na początku 2014 r.

Zdaniem ministra trudna sytuacja producentów mleka w Polsce w 2015 r. została pogłębiona wskutek suszy, która spowodowała trudności w zabezpieczeniu odpowiedniej ilości pasz dla bydła i w konsekwencji wzrost kosztów produkcji, który będzie miał miejsce co najmniej do następnych zbiorów. Dlatego też tak trudnej sytuacji finansowej konieczność uregulowania przez producentów mleka opłaty karnej z tytułu przekroczenia kwot mlecznych jest dla gospodarstw mleczarskich nie do udźwignięcia.

Jak wynika z komunikatu, szef polskiego resortu rolnictwa wskazał w piśmie, że zmiany, które umożliwiłyby umorzenie kar polskim producentom mleka, można wprowadzić w drodze zmiany rozporządzenia Komisji (WE) nr 595/2004, polegającej na dodaniu w art. 15 w ust. 1 po akapicie czwartym kolejnego akapitu, zgodnie z którym: ,,Państwa członkowskie mogą zdecydować o zaniechaniu poboru niewpłaconych do właściwego organu rat należnych kwot". Jak zaznaczył, jeżeli jednak Komisja uzna takie rozwiązanie za niewłaściwe, Polska wnioskuje o wydanie rozporządzenia delegowanego Komisji, w oparciu o art. 219 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1308/2013, które stwarzałoby możliwość państwom członkowskim zaniechania poboru niewpłaconych do właściwego organu rat należnych kwot.

Krzysztof Jurgiel spotkał się w poniedziałek w Brukseli z Hoganem, do którego zwrócił się m.in. ws. postulowanych przez Polskę dopłat do eksportu dla producentów wieprzowiny. Reakcja unijnego komisarza ds. rolnictwa na tę propozycję była jednak negatywna. - Nie jestem zwolennikiem wprowadzania dopłat do eksportu, co postulowała polska delegacja, ponieważ już obserwujemy, że nawet jeśli ceny są trudne (dla rolników), to mamy wynoszący 3,2 proc. wzrost uboju w ostatnim roku - mówił na poniedziałkowej konferencji prasowej Hogan. W ocenie komisarza ds. rolnictwa, zanim wprowadzone zostaną nowe środki, należy najpierw poczekać, jak funkcjonują dotychczasowe programy.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)