Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Jurgiel: za wcześnie na szacowanie skutków Brexitu dla eksportu żywności

3
Podziel się:

- Pełne skutki Brexitu dla polskiego rolnictwa będzie można oszacować dopiero po ustaleniu, na jakich zasadach Wielka Brytania wyjdzie z UE i jak będą wyglądały przyszłe relacje między tym krajem a UE - powiedział PAP w piątek minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel.

Jurgiel: za wcześnie na szacowanie skutków Brexitu dla eksportu żywności
(Andrzej Iwanczuk/REPORTER)

- Pełne skutki Brexitu dla polskiego rolnictwa będzie można oszacować dopiero po ustaleniu, na jakich zasadach Wielka Brytania wyjdzie z UE i jak będą wyglądały przyszłe relacje między tym krajem a UE - powiedział w piątek minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel (na zdjęciu).

"Dla oceny skutków Brexitu w sektorze rolno-spożywczym niewątpliwie istotne będą zasady przyszłej wymiany handlowej. Jeżeli powstaną dwa odrębne rynki z granicami celnymi, to na pewno będzie negatywnie oddziaływać na bilans handlowy tych artykułów" - wskazał minister.

Brytyjczycy w referendum, które odbyło się 23 czerwca br., opowiedzieli się za wyjściem z UE. Na razie Wielka Brytanie oficjalnie nie zgłosiła wniosku o wyjście ze wspólnoty. Nie wiadomo też, na jakich warunkach to się odbędzie.

Wielka Brytania dla Polski jest obecnie drugim, po Niemczech, rynkiem eksportowym artykułów rolno-spożywczych. W 2015 r. trafiły tam towary o wartości ponad 2 mld euro (w 2014 r. było to 1,69 mld euro). Eksportujemy m.in. czekoladę, mięso drobiowe, mięso wołowe i przetwory mięsne, a także produkty mleczarskie, chleb, pieczywo, ciastka i warzywa.

Wartość importu żywności z Wielkiej Brytanii w ubiegłym roku wyniosła 460 mln euro wobec 435 mln euro w 2014 r. Mamy więc dodatnie saldo obrotów żywnością z tym krajem.

Z danych za cztery miesiące br. wynika, że eksport wykazuje tendencję wzrostową o ok. 11 proc. w stosunku do roku ubiegłego.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(3)
Maria
8 lat temu
Brexit nie chce ani polskiego jadla bo sie polscy emigranci przejedli brytyjczykom wszedzie gdzie nie stapniesz to Polak z pewnoscia nie chcielibyscie zyc tak w Polsce? dlaczego Polski rzad nie stworzy sobie takiego klimatu zeby ludzie nie musieli emigrowac?
m-53
8 lat temu
@tak.[QUOTE] To jet ten co na studiach miał dojenie krów [/QUOTE] To dziwne. Jurgiel jest po Politechnice Warszawskiej.
tak
8 lat temu
To jet ten co na studiach miał dojenie krów