Uprawa konopi bez ograniczeń. Jest projekt zmian w prawie

Uprawa konopi bez ograniczeń. Jest projekt zmian w prawie

Wejście w życie ustawy liberalizującej prawo ma przyczynić się do powstania dochodowej branży rolnej. Fot. Jan GRACZYNSKI
Wejście w życie ustawy liberalizującej prawo ma przyczynić się do powstania dochodowej branży rolnej.

Klub Kukiz'15 złożył w Sejmie projekt ustawy, który ma umożliwić rolnikom uprawę konopi siewnej bez trudności administracyjnych. Roślinę wykorzystuje się w budownictwie i przemyśle spożywczym – przekonują pomysłodawcy.

Kukiz'15 chce zmian w ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii – podaje Polska Agencja Prasowa. Wiceszef klubu Kukiz'15 Jarosław Sachajko przekonuje, że konopie siewne nie powinny być kojarzone z narkotykami, bowiem zawartość substancji aktywnych THC jest tam śladowa.

Zobacz również: 100 hektarów legalnej plantacji konopi w Polsce. Pojechaliśmy tam z kamerą

Jak tłumaczył, rolnicy powinni mieć większą swobodę w uprawie tych roślin i czerpaniu z niej zysków. Sachajko argumentował, że roślina ma szerokie zastosowanie, a w opracowaniach wymienione jest około pięć tysięcy zastosowań. Przykładowo tłoczy się z niej olej, stosuje się jako białko, a paździerz jest wykorzystywany w budownictwie - czytamy w portalu agropolska.pl.

Rolnicy liczą, że dzięki konopi zarobią lepiej niż na zbożu:

 

Obecne przepisy ograniczają powierzchnie, na których można siać konopie, konieczny jest też szereg zezwoleń, a także umowa z podmiotem prowadzącym skup plonów. Uprawa bez zezwolenia oznacza grzywnę, a sadzenie innych konopi niż włókniste, podlega karze pozbawienia wolności.

Jak wskazują twórcy projektu, u naszych południowych sąsiadów prawo jest znacznie bardziej liberalne i przynosi efekty.

Czytaj również: Legalizacja marihuany z korzyścią dla fastfoodów. Dzięki trawce mają więcej klientów

Sachajko przekonuje, że wejście w życie ustawy znoszącej część barier administracyjnych przyczyni się do powstania dochodowej branży rolnej, co przełoży się na zwiększenie wpływów do budżetu państwa.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
ue, dotacje, rolnicy, narkotyki, pole, marihuana, konopie
Czytaj także
Polecane galerie
Obserwator
2018-12-02 09:04
Kukidz powinien wrócić do śpiewu a nie zabierać sie do Polityki .Juz przez Holandie mamy trudności z nakotykami bo stamtąd przyworzą Ją do Polski .
cvq
2018-07-09 13:47
To po ile będzie chleb jak zaczną uprawiać te konopie?
marta60
2018-07-09 10:56
MAM 60 LAT I JESTEM SWIADOMA WIELU KORZYSCI WYNIKAJACYCH Z SIEWU KONOPI. T L K O N I E D O U K I wiaza konopie z cpaniem,nie zaglebiajac sie w temat,bo niektorym wiedza szkodzi JESTEM ZA KUKIZ
Pokaż wszystkie komentarze (14)