Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Uprawa konopi bez ograniczeń. Jest projekt zmian w prawie

Wejście w życie ustawy liberalizującej prawo ma przyczynić się do powstania dochodowej branży rolnej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Jan GRACZYNSKI)
Wejście w życie ustawy liberalizującej prawo ma przyczynić się do powstania dochodowej branży rolnej.

Klub Kukiz'15 złożył w Sejmie projekt ustawy, który ma umożliwić rolnikom uprawę konopi siewnej bez trudności administracyjnych. Roślinę wykorzystuje się w budownictwie i przemyśle spożywczym – przekonują pomysłodawcy.

Kukiz'15 chce zmian w ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii – podaje Polska Agencja Prasowa. Wiceszef klubu Kukiz'15 Jarosław Sachajko przekonuje, że konopie siewne nie powinny być kojarzone z narkotykami, bowiem zawartość substancji aktywnych THC jest tam śladowa.

Jak tłumaczył, rolnicy powinni mieć większą swobodę w uprawie tych roślin i czerpaniu z niej zysków. Sachajko argumentował, że roślina ma szerokie zastosowanie, a w opracowaniach wymienione jest około pięć tysięcy zastosowań. Przykładowo tłoczy się z niej olej, stosuje się jako białko, a paździerz jest wykorzystywany w budownictwie -czytamy w portalu agropolska.pl.

Rolnicy liczą, że dzięki konopi zarobią lepiej niż na zbożu:

Obecne przepisy ograniczają powierzchnie, na których można siać konopie, konieczny jest też szereg zezwoleń, a także umowa z podmiotem prowadzącym skup plonów. Uprawa bez zezwolenia oznacza grzywnę, a sadzenie innych konopi niż włókniste, podlega karze pozbawienia wolności.

Jak wskazują twórcy projektu, u naszych południowych sąsiadów prawo jest znacznie bardziej liberalne i przynosi efekty.

Sachajko przekonuje, że wejście w życie ustawy znoszącej część barier administracyjnych przyczyni się do powstania dochodowej branży rolnej, co przełoży się na zwiększenie wpływów do budżetu państwa.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: rolnictwo, konopie, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze, czołówki, promowane, wiadomości rolnicze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
07-07-2018

Jan SRząd walczy z narkomania a tu chcą zezwolić na legal Ciekawe który z rządzących się NACPAL

06-07-2018

hahahamoze sie mlodzi zaczna garnac do rolnictwa? Tak na powaznie, to chyba kukukiz13 cos kombinuje, zeby w ogole wprowadzic to swinstwo. Piwko juz nie … Czytaj całość

09-07-2018

marta60MAM 60 LAT I JESTEM SWIADOMA WIELU KORZYSCI WYNIKAJACYCH Z SIEWU KONOPI. T L K O N I E D O U K I wiaza konopie z cpaniem,nie zaglebiajac sie w … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (15)