Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Anna Frankowska
|

Duże zmiany dla rolników. Powstanie superagencja, ale są uwagi

0
Podziel się:

Duże zmiany dla rolników. Powstanie super agencja, ale są uwagi

Duże zmiany dla rolników. Powstanie superagencja, ale są uwagi
(TOMASZ RYTYCH/REPORTER)

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ma dostać nowe zadania. Powstanie też Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, co już na etapie obecnych prac wzbudza szereg kontrowersji. Na razie jednak projekt ustawy, która powołuje KOWR skierowano do prac w komisji rolnictwa. Przyczyną są zgłoszone poprawki. Nowa superagencja powstanie z połączenia części Agencji Rynku Rolnego i Agencji Nieruchomości Rolnych.

Podczas drugiego czytania projektu kluby PO i Nowoczesna zapowiedziały, że nie poprą projektu, kluby Kukiz'15 i PSL zgłosiły do niego poprawki. Teraz muszą być one rozpatrzone przez komisję rolnictwa.

Poprawka klubu Kukiz'15 dotyczy zablokowania możliwości emisji obligacji przez nową instytucję, a poprawka PSL m.in. dotyczy ochrony osób w wieku przedemerytalnym, by nie można było ich zwolnić w trakcie reorganizacji agencji.

Poseł sprawozdawca Jerzy Małecki (PiS) poinformował, że na posiedzeniu komisji rolnictwa zgłoszono dwie poprawki do projektu ustawy o Krajowym Ośrodku Wsparcia Rolnictwa, które odrzucono oraz siedem poprawek do projektu ustawy wprowadzającej te przepisy, które zostały przyjęte. Najważniejsza z nich zmienia termin wejścia w życie ustawy z 1 lipca na 1 września br. - poinformował Małecki.

Jak mówił, celem utworzenia Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa jest stworzenie instytucji, która będzie realizowała zadania związane z rozwojem obszarów wiejskich oraz gospodarowaniem państwową ziemią. Natomiast jedyną agencją płatniczą będzie Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Dwie agencje połączone w jedną

Zdaniem autorów projektu (resort rolnictwa) dotychczasowa struktura instytucji rolnych nie zapewnia realizacji wielofunkcyjnego rozwoju obszarów wiejskich. Połączenie zadań dwóch agencji ma zmniejszyć koszty funkcjonowania, poprawić dostępność do usług i informacji dla beneficjentów, zmniejszyć obciążenia administracyjne. Planowane jest zmniejszenie liczby zatrudnionych w obu agencjach - o 30 proc. W sumie w KOWR ma pracować ok. 1800 osób.

Według projektu KOWR przejmie zadania Agencji Nieruchomości Rolnych. Dotyczy to przede wszystkim gospodarowania państwową ziemią, a także realizacji zadań dotyczących kształtowania ustroju rolnego, w tym poprawy struktury agrarnej gospodarstw rodzinnych. Ponadto, do zadań nowej instytucji będzie należało wspieranie działań na rzecz odnawialnych źródeł energii, obsługa funduszy promocji produktów rolno-spożywczych, wspieranie współpracy międzynarodowej w zakresie handlu żywnością, realizacja unijnego programu owoce i mleko w szkole, monitorowanie rynku cukru, wydawanie pozwoleń na import i eksport żywności do i z krajów pozaunijnych.

ARMiR jest teraz największą agencją w Europie, odpowiadającą za płatności dla rolników. Po zapowiadanej reformie jeszcze zwiększy zakres swoich działań. Jak podaje IAR, chodzi o kolejne zadania finansowe realizowane w ramach Wspólnej Polityki Rolnej Unii Europejskiej. Związane są na przykład z niwelowaniem skutków rosyjskiego embarga czy poprawą sytuacji na rynku mleka czy mięsa - takie przykłady wylicza wiceszef resortu rolnictwa Zbigniew Babalski. Więcej czytaj TUTAJ.

gospodarka
prawo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)