Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

KRUS a podatek dochodowy emeryta lub rencisty za 2015 rok

0
Podziel się:

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego poinformowała, że zgodnie z art. 34 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz....

KRUS a podatek dochodowy emeryta lub rencisty za 2015 rok

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego poinformowała, że zgodnie z art. 34 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r., poz. 361, ze zm.) właściwe jednostki organizacyjne KRUS, co miesią c pobieraj * ą zaliczki na podatek dochodowy od wypłacanych emerytur i rent rolniczych.*

Pobieranie przez KRUS zaliczek na podatek dochodowy od wypłacanych emerytur i rent rolniczych to 18% uzyskanego przez emeryta lub rencistę w danym miesiącu dochodu, oczywiście jeżeli dochód z emerytury lub renty rolniczej uzyskanej od początku roku nie przekroczył kwoty 85.528 zł minus 46 zł 33 gr (ulga w zaliczce). W związku z tym do 29 lutego 2016 KRUS przekaże wszystkim emerytom i rencistom formularz PIT-40A (roczne obliczenie podatku przez organ rentowy) lub PIT-11A (informacja o dochodach uzyskanych od organu rentowego). Zdecydowana większość emerytów lub rencistów otrzyma PIT-40A.

Czy emeryta lub rencista musi składać zeznanie podatkowe?

Nie, jeśli emeryt lub rencista otrzyma od KRUS wspomniany wcześniej PIT-40A i poza emeryturą lub rentą wypłacaną z tego organu rentowego w 2015 roku nie osiągał innego przychodu.

Rencista lub emeryt jeśli chce, * może rozliczyć podatek sam w urzędzie skarbowym. Może on bowiem stwierdzić, że rozliczenie podatku z małżonkiem lub dzieckiem będzie dla niego bardziej korzystne. Często renciści lub emerycie osiągający swoje przychody z emerytur i rent wypłacanych przez KRUS, decydują się na samodzielne rozliczenie, chcąc skorzystać z ulg podatkowych* (np. z tytułu wychowywania dzieci, z tytułu poniesienia wydatków na cele rehabilitacyjne, z tytułu darowizny na cele kultu religijnego lub kultury, itd.) lub jeśli chce* przekazać 1% swojego podatku na określony cel*.

Kiedy KRUS nie rozliczy podatku dochodowego emeryta lub rencisty?

Istnieją przypadki, w których emeryta lub rencista otrzyma od KRUS formularz PIT-11A i będzie musiał sam złożyć zeznanie podatkowe we właściwym urzędzie skarbowym przy pomocy formularza PIT-36 lub PIT-37. Będzie mieć na to czas do 30 kwietnia 2016 (Więcej informacji o rozliczaniu PIT-37 2015/2016 znajdziecie w dziale PIT 37 serwisu abc-podatki ).

Kiedy tak się stanie? KRUS nie rozliczy podatku dochodowego emeryta lub rencisty w następujących przypadkach, jeżeli:

- w 2015 roku emeryturę lub rentę wypłacała więcej niż jedna jednostka organizacyjna, czyli KRUS i ZUS (np. przez jakiś czas emerytowi lub renciście wypłacał należności ZUS, a później KRUS),

- KRUS realizowała w danym roku podatkowym ulgę podatkową udzieloną emerytowi lub renciście przez urząd skarbowy,

- KRUS obniżała wysokość miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy w związku ze złożonym przez emeryta lub rencistę oświadczeniem o wspólnym opodatkowaniu dochodów z małżonkiem lub w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)