Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Marek Sawicki jedzie rozmawiać o wznowieniu eksportu polskiego mięsa

W 2013 r. na Ukrainę Polska wysłała towary o wartości 457,7 mln euro, tj. 8 proc. mniej niż rok wcześniej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Hubert Matys/REPORTER)

Minister rolnictwa 10 czerwca planuje udać się do Kijowa, gdzie spotka się z kierownictwem ukraińskiego resortu rolnictwa oraz służb weterynaryjnych.

Jak poinformował resort rolnictwa, celem wizyty ministra Sawickiego jest przeprowadzenie rozmów z ministrem polityki rolnej i gospodarki żywnościowej oraz kierownictwem służb weterynaryjnych Ukrainy.

Planowane jest również podpisanie umowy między Polską a Ukrainą ws. programu zwalczania wścieklizny na terytorium Ukrainy w 2014 r. - czytamy w komunikacie przesłanym PAP.

Pod koniec maja Sawicki przypomniał, że rynek ukraiński to 2 proc. naszego eksportu żywności w 2013 r. _ - Z punktu widzenia gospodarczego nie jest to jakaś wielka wartość, natomiast z punktu widzenia politycznego i samookreślenia się Ukrainy to jest ważne _ - mówił szef resortu rolnictwa.

Ukraina wprowadziła embargo na import polskiej wołowiny w 2007 r., a na import wieprzowiny od 17 lutego br., natychmiast po wykryciu w Polsce wirusa afrykańskiego pomoru świń u dwóch dzików. Ukraina nie wstrzymała jednak handlu wieprzowiną z Rosją czy Białorusią, gdzie ASF występuje u świń.

W 2013 r. na Ukrainę Polska wysłała towary o wartości 457,7 mln euro, tj. 8 proc. mniej niż rok wcześniej. Na tamten rynek najwięcej trafiło z Polski świeżych owoców, wyrobów cukierniczych oraz mięsa czerwonego i pasz dla zwierząt. W ubiegłym roku eksport wieprzowiny na Ukrainę wyniósł 19,2 tys. ton o wartości 138 mln zł (33 mln euro).

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: embargo na polskie mięso, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze, czołówki, gospodarka światowa, promowane, wiadomości rolnicze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz