Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ministerstwo rolnictwa kontroluje import ukraińskiego zboża

3
Podziel się:

Ministerstwo rolnictwa zapewnia, że kontroluje import ukraińskiego zboża. Branża skarży się, iż dostawy surowca znacznie przekraczają limity bezcłowych kontyngentów ze wschodu. Tym samym wpływa to na spadek cen skupu ziaren od polskich rolników.

Ministerstwo rolnictwa kontroluje import ukraińskiego zboża
(United Soybean Board/flickr (CC BY 2.0))

Wiceszef resortu rolnictwa Jacek Bogucki wskazuje, iż import zbóż do Polski rośnie z uwagi na rosnące zapotrzebowanie. Podkreśla jednak, że kontyngentowi z Ukrainy przygląda się na bieżąco wiele służb. "Spotkaliśmy się w gronie podmiotów odpowiadających za kontrolę. Było to w ubiegłym tygodniu. Byli przedstawiciele służby celnej oraz podmiotów podległych resortowi rolnictwa oraz zdrowia odpowiadających za jakość żywności. Nie ma sytuacji, że ukraińskie ziarno jest poza kontrolą" - zaznacza wiceszef resortu.

Jacek Bogucki dodaje, że część ukraińskiego zboża dociera przez Polskę docelowo na zachód kontynentu.

"W każdym kraju UE można uzyskać zezwolenie na import ukraińskiego zboża. Transport może ale nie musi odbywać się przez Polskę. W momencie gdy to zboże jest już poza Ukrainą, staje się de facto w statystykach zbożem unijnym" - podkreśla Jacek Bogucki.

Do Polski najwięcej zboża importuje się z Czech i Słowacji. Resort rolnictwa chce dokładnie sprawdzić, czy nie jest to dostawa surowca z Ukrainy.

najważniejsze
promowane
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(3)
Maciej
6 lat temu
ale jak jest duży export i polski konsument musi płacić ca 900-1000 zł/t t jest cacy. Chcieliśmy wolnego rynku - takie jego prawo, że raz drożej a niestety raz taniej. Czy jak produkty przemysłowe są sprzedawane na granicy, lub poniżej kosztów to jakoś hałasu nie ma. Po prostu "biznes" to rozumie. A tak dużo się mówi o imporcie z Ukrainy, lecz gdzie jest to zboże? W ub sezonie zboże kosztowało podobnie lub więcej jak w Polsce no i jeszcze koszty transportu. Jedno wielkie bicie piany
xx12`
6 lat temu
Rolnicy mają co roku problem z wszystkim a to za ciepło a to za zimno za mokro za sucho a to się nie opłaca a to ceny w skupach nie takie . To jest taki typ ludzi całe życie nic nie pasuje i nie opłaca ! A jak nie pasuje to trzeba sprzedać wszystko bo jak się nie opłaca po co to trzymać i sobie ręce urabiać !?
jankry1989
6 lat temu
Jak 10 lat słucham Agrobiznes w TV, to cały czas się nie opłaca, mieszkałem w Polsce na wiosce, Rolnik, gospodarz, nie miał żadnych dotacji, pomocy i mu się opłacało a mieli wielodzietne rodziny - to co mają rolnicy w Polsce za te 10 lat, to na to na Zachodzie na to musieli pracować 30-40 lat - Rolniku nie opłaca się, sprzedaj hektary i do pracy za 1300-1500 zł