Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Nadwyżka nie podoba się Unii. Będzie płacić rolnikom, którzy ograniczą produkcję

36
Podziel się:

Komisja Europejska przedstawiła w poniedziałek wart 500 mln euro pakiet pomocowy mający poprawić sytuację rolników dotkniętych kryzysem, zwłaszcza na rynku mleka. Środki te mają wspierać m.in. farmerów, którzy zobowiążą się do ograniczenia produkcji.

Nadwyżka nie podoba się Unii. Będzie płacić rolnikom, którzy ograniczą produkcję
(fotoizm/Flikckr (CC BY-NC 2.0))

Komisja Europejska przedstawiła w poniedziałek wart 500 mln euro pakiet pomocowy mający poprawić sytuację rolników dotkniętych kryzysem, zwłaszcza na rynku mleka. Środki te mają wspierać m.in. farmerów, którzy zobowiążą się do ograniczenia produkcji.

W skład pomocy wchodzi m.in. ogólnoeuropejski system zachęt do zmniejszania produkcji mleka, na co KE chce przeznaczyć 150 mln euro. Nadprodukcja - jak wynika z analiz Obserwatorium Rynku Mleka - jest jednym z głównych problemów, który przyczynił się do powstania kryzysu na tym rynku. Dlatego teraz Komisja Europejska chce, by rolnicy wytwarzali mniej mleka. Ci, którzy się na to zdecydują, dostaną wsparcie finansowe.

Pozostałe 350 mln euro ma być rozdysponowane przez państwa członkowskie w ramach narzędzi, jakie do wyboru zaproponuje im KE. Aby otrzymać środki, rolnicy będą musieli wypełnić zobowiązania, które mają przyczynić się do ustabilizowania sytuacji na rynku mleka. Władze państw UE będą mogły podwoić pomoc unijną ze środków z budżetu krajowego. Co ważne, KE nie będzie kwalifikowała tego wsparcia jako pomocy publicznej. Z 350 mln euro z kasy UE do Polski ma trafić 22 mln euro.

KE proponuje też, by rolnicy mogli korzystać ze zwiększonych zaliczek na płatności bezpośrednie i ze wsparcia na rozwój obszarów wiejskich. Pakiet przewiduje też przedłużenie skupu interwencyjnego oraz programu dopłat do przechowywania odtłuszczonego mleka w proszku, które miały się zakończyć we wrześniu.

Szczegóły propozycji mają zostać wypracowane w najbliższych tygodniach wraz z ekspertami z krajów członkowskich. Wraz z poprzednim pakietem pomocowym w sumie z kasy UE na wsparcie rolników trafi miliard euro.

Mimo wcześniejszych interwencji KE, branża w całej UE nie może wyjść z kłopotów już od dłuższego czasu. Obowiązujący od 30 lat w UE system kwot mlecznych, który ustalał maksymalne limity produkcji dla wszystkich państw członkowskich, przestał obowiązywać 1 kwietnia 2015 roku, przez co znacznie zwiększyła się produkcja. Do złej sytuacji przyczyniło się też rosyjskie embargo na produkty żywnościowe z UE.

Z Brukseli Krzysztof Strzępka

najważniejsze
czołówki
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(36)
lok
8 lat temu
To dla czego gdzieś ludzie umierają z głodu ? co to za unia BANKIERÓW RZEKOMO TACY HUMANITARNI spalić zakopać aby utrzymać cenę
lok
8 lat temu
Unia nam już wyregulowała stocznie znamy ten kawał
Grzesiek
8 lat temu
A gdzie sa ci wszyscy narzekajacy na produkcje biokomponentow z upraw rolniczych,mowiacy ze doprowadza one do glodu miliony ludzi ,jak juz teraz sa ograniczenia w produkcji produktow rolnych
marek skwarek
8 lat temu
podobno produkty mleczne drożeją bo znaleziono nowe rynki zbytu a jeżeli jeszcze ograniczy się produkcję to pewnie jeszcze bardziej zdrożeją
Janek z B
8 lat temu
13 czerwca br. odbyło się spotkanie z Jackiem Boguckim, wiceministrem rolnictwa w związku z trudną sytuacją na rynku mleka. Do spotkania doszło m.in. po tym, jak pismo na ręce Krzysztofa Jurgiela, ministra rolnictwa skierowała Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka z propozycjami złagodzenia skutków kryzysu na rynku mleka.ha,ha.ha.. polski rolnk byl pierwszy ktory zadal zniesienia kwot mlecznych gdyz uwazal,ze tanim mlekiem podbije Europe...I co,cwaniaczki chlopy?Cena mleka zleciala ponizej kosztow produkcji i juz nawylowania do Unii o pomoc?Och wy Kargule i Pawlaki....
...
Następna strona