Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Bartosz Krzyżaniak
|

Są pieniądze na pomoc dla rolników. Możliwe też umorzenia składek na KRUS

50
Podziel się:

Rząd ma 159 mln zł na doraźną pomoc dla rolników dotkniętych sierpniowymi nawałnicami. Kolejne 200 mln zł może do nich trafić z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich - powiedział Krzysztof Jurgiel.

Krzysztof Jurgiel, minister rolnictwa
Krzysztof Jurgiel, minister rolnictwa (Michal Rozbicki)

Minister rolnictwa, który wystąpił w poniedziałek w TVP Info, powiedział, że ostatnie szacunki po nawałnicach mówią o ponad 5 tys. dotkniętych kataklizmem gospodarstw wiejskich, zniszczonych 5,3 tys. budynkach gospodarczych i 2 tys. mieszkalnych oraz 38 tys. ha upraw.

- Wojewodowie powołali 203 komisje, które szacują straty w rolnictwie - dodał.

Jurgiel powiedział też, że rząd poprzez uchwałę wprowadził specjalny program pomocy, w którym jest 159 mln zł.

- Do dyspozycji będą trzy rodzaje pomocy: 1 tys. zł za zniszczone uprawy, 2 tys. zł za zniszczony las i 10 tys. zł za budynki gospodarcze związane z produkcją rolniczą - wyjaśnił.

Jak dodał, kolejne 200 mln zł powinno być dostępne z PROW jako fundusze na odtworzenie produkcji rolnej. Podkreślił, że dochodzi też możliwość umorzenia składek na KRUS oraz opłat z tytułu dzierżawy od Agencji Nieruchomości Rolnych.

Minister poinformował też, że w wyniku braku energii elektrycznej po nawałnicach 50 tys. ton żywności stało się niezdolne do spożycia.

- Mieliśmy też kilkaset przypadków padłych świń, które po zgłoszeniu do inspekcji weterynaryjnej są utylizowane - mówił Jurgiel.

Ocenił, że "służby zajmujące się bezpieczeństwem żywności wykonały swoje zadanie wzorowo".

Wojciech Krzyczkowski (PAP)

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(50)
centek
7 lat temu
skladki na krus są patologicznie niskie i ich umozenie świadczy jak nisko upadli dzisiaj chłopi.są beznadziejnymi żebrakami,albo oszustami.
lula
7 lat temu
No widać że PiS już pracuje nad kupieniem kolejnych głosów w przyszłych wyborach.....
Tomasz
7 lat temu
W jakim kraju my żyjemy? Niby rolnicy jeżdżą na taksowkach płacą śmieszny kurs 400 zł na kwartał a my taksówkarze 1200 ale na miesiąc. CO TO K...AMA BYĆ?
zak
7 lat temu
Pracując w szkole od każdej godziny płacę podatek i ZUS - 5 krotnie wyższy niż rolnicy płacący KRUS. Po przejściu na emeryturę dostanę około 2000zł, a rolnik 1200zł. Gdzie tu sprawiedliwość i logika. ? Wszyscy jak to już kiedyś było planowane powinni płacić ZUS. Proszę popatrzeć jakimi traktorami i samochodami jeździ większość rolników.
xyz
7 lat temu
Drogi Rzadzie, jestem wlascicielem firmy reklamowej, zatrudniam 10 osob, ostatnio mi nie idzie i doluje. Czy moge liczyc na zwolnienie z ZUS i kasiore na wsparcie firmy i pracownikow? Nie? To z jakiej paki maja je rolnicy, majacy mase roznych doplat i placacy co kwartal grosze do KRUS . ......wasza mac!!!!
...
Następna strona