Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Są pieniądze na pomoc dla rolników. Możliwe też umorzenia składek na KRUS

Są pieniądze na pomoc dla rolników. Możliwe też umorzenia składek na KRUS

Krzysztof Jurgiel, minister rolnictwa Fot. Michal Rozbicki
Krzysztof Jurgiel, minister rolnictwa

Rząd ma 159 mln zł na doraźną pomoc dla rolników dotkniętych sierpniowymi nawałnicami. Kolejne 200 mln zł może do nich trafić z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich - powiedział Krzysztof Jurgiel.

Minister rolnictwa, który wystąpił w poniedziałek w TVP Info, powiedział, że ostatnie szacunki po nawałnicach mówią o ponad 5 tys. dotkniętych kataklizmem gospodarstw wiejskich, zniszczonych 5,3 tys. budynkach gospodarczych i 2 tys. mieszkalnych oraz 38 tys. ha upraw.

- Wojewodowie powołali 203 komisje, które szacują straty w rolnictwie - dodał.

Jurgiel powiedział też, że rząd poprzez uchwałę wprowadził specjalny program pomocy, w którym jest 159 mln zł.

- Do dyspozycji będą trzy rodzaje pomocy: 1 tys. zł za zniszczone uprawy, 2 tys. zł za zniszczony las i 10 tys. zł za budynki gospodarcze związane z produkcją rolniczą - wyjaśnił.

Jak dodał, kolejne 200 mln zł powinno być dostępne z PROW jako fundusze na odtworzenie produkcji rolnej. Podkreślił, że dochodzi też możliwość umorzenia składek na KRUS oraz opłat z tytułu dzierżawy od Agencji Nieruchomości Rolnych.

Minister poinformował też, że w wyniku braku energii elektrycznej po nawałnicach 50 tys. ton żywności stało się niezdolne do spożycia.

- Mieliśmy też kilkaset przypadków padłych świń, które po zgłoszeniu do inspekcji weterynaryjnej są utylizowane - mówił Jurgiel.

Ocenił, że "służby zajmujące się bezpieczeństwem żywności wykonały swoje zadanie wzorowo".

Wojciech Krzyczkowski (PAP)

finanse, gospodarka, rolnictwo, klęska, jurgiel
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
centek
2017-08-30 16:42
skladki na krus są patologicznie niskie i ich umozenie świadczy jak nisko upadli dzisiaj chłopi.są beznadziejnymi żebrakami,albo oszustami.
lula
2017-08-30 12:31
No widać że PiS już pracuje nad kupieniem kolejnych głosów w przyszłych wyborach.....
Tomasz
2017-08-30 07:25
W jakim kraju my żyjemy? Niby rolnicy jeżdżą na taksowkach płacą śmieszny kurs 400 zł na kwartał a my taksówkarze 1200 ale na miesiąc. CO TO K...AMA BYĆ?
Pokaż wszystkie komentarze (50)