Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
gospodarka
28.08.2017 21:09

Są pieniądze na pomoc dla rolników. Możliwe też umorzenia składek na KRUS

Rząd ma 159 mln zł na doraźną pomoc dla rolników dotkniętych sierpniowymi nawałnicami. Kolejne 200 mln zł może do nich trafić z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich - powiedział Krzysztof Jurgiel.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Michal Rozbicki)
Krzysztof Jurgiel, minister rolnictwa

Minister rolnictwa, który wystąpił w poniedziałek w TVP Info, powiedział, że ostatnie szacunki po nawałnicach mówią o ponad 5 tys. dotkniętych kataklizmem gospodarstw wiejskich, zniszczonych 5,3 tys. budynkach gospodarczych i 2 tys. mieszkalnych oraz 38 tys. ha upraw.

- Wojewodowie powołali 203 komisje, które szacują straty w rolnictwie - dodał.

Jurgiel powiedział też, że rząd poprzez uchwałę wprowadził specjalny program pomocy, w którym jest 159 mln zł.

- Do dyspozycji będą trzy rodzaje pomocy: 1 tys. zł za zniszczone uprawy, 2 tys. zł za zniszczony las i 10 tys. zł za budynki gospodarcze związane z produkcją rolniczą - wyjaśnił.

Jak dodał, kolejne 200 mln zł powinno być dostępne z PROW jako fundusze na odtworzenie produkcji rolnej. Podkreślił, że dochodzi też możliwość umorzenia składek na KRUS oraz opłat z tytułu dzierżawy od Agencji Nieruchomości Rolnych.

Minister poinformował też, że w wyniku braku energii elektrycznej po nawałnicach 50 tys. ton żywności stało się niezdolne do spożycia.

- Mieliśmy też kilkaset przypadków padłych świń, które po zgłoszeniu do inspekcji weterynaryjnej są utylizowane - mówił Jurgiel.

Ocenił, że "służby zajmujące się bezpieczeństwem żywności wykonały swoje zadanie wzorowo".

Wojciech Krzyczkowski (PAP)

Tagi: gospodarka, klęska, rolnictwo, finanse, gospodarka, jurgiel, wiadomości, gospodarka polska, najważniejsze, promowane, wiadomości rolnicze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
29-08-2017

OBSERWATORRRolnicy to szczególna grupa zawodowa ludzi nie majacych określonego czasu pracy. Rzadko dysponują mażliwością swobodnego spędzana czasu ,, na … Czytaj całość

29-08-2017

tersA jak mają sobie radzić wszyscy z działalności poza rolniczej ??? chore i niesprawiedliwe państwo.

29-08-2017

artiNa wsi jest zawsze klęska urodzaju albo nie urodzaju i wiecznie płacz a kasa za frajer z każdej strony dlaczego jak jest dołek to zusu nie umorzą

Rozwiń komentarze (50)