Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Nawet 250 tys. dzików do odstrzału. MŚ zapowiada inwentaryzację

3
Podziel się:

W związku z afrykańskim pomorem świń (ASF) roczny odstrzał dzików w Polsce może przekroczyć 250 tys. sztuk - wynika z wypowiedzi ministra środowiska Jana Szyszko. Resort zapowiada też inwentaryzację żyjących w kraju dzików.

Nawet 250 tys. dzików do odstrzału. MŚ zapowiada inwentaryzację
(Andrzej Hulimka/REPORTER)

Minister środowiska wydał niedawno zalecenie dla myśliwych, by na terenie całego kraju zwiększyć odstrzał dzików. Jak wynika z informacji MŚ w Polsce - zgodnie z rekomendacjami Unii Europejskiej - powinno żyć 135,5 tys. dzików (0,5 osobnika na km kw). Tymczasem według stanu stan na 10 marca 2016 jest ich ok. 245 tysięcy.

Szyszko na piątkowej konferencji prasowej mówił, że przez ostatnie lata odstrzał dzików wahał się od 200 do 250 tys. dzików rocznie. To - jak mówił - pozwalało na zachowanie populacji mniej więcej na obecnym poziomie.

- W tej chwili w związku z ASF każde z kół łowieckich zobowiązane jest do robienia inwentaryzacji i na bazie inwentaryzacji planować odstrzał - wyjaśnił.

Szyszko pytany przez dziennikarzy, czy roczny odstrzał przekroczy 250 tys. sztuk - powiedział - "myślę, że tak".

Minister dodał, że w uzgodnieniu z ministrem rolnictwa i ministrem administracji podjął decyzję o rozpoczęciu "wielkoobszarowej" inwentaryzacji żyjących w Polsce dzików. - Są różnego rodzaju informacje, dezinformacje na temat stanu występowania ilościowego dzika w różnych miejscach kraju. My chcemy rzeczywiście zobaczyć, w jaki sposób jest rozmieszczony ten dzik i gdzie (...) Na jej podstawie stwierdzimy, gdzie należy dokonać jeszcze szybko redukcji, o ile takie miejsca będą występowały - dodał.

Szef resortu środowiska poinformował ponadto, że myśliwi wykonali 60 proc. planu odstrzału dzików na ten rok łowiecki. Trwa on od 1 kwietnia do 31 marca. W połowie października ma za to zakończyć się odstrzał sanitarny na wschodniej granicy Polski.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(3)
neeeee eee
8 lat temu
Oczywistym jest - Biowarfare nie istnieje i nikt się nią ne trudni.:))))))
heiden
8 lat temu
Czegoś nie rozumiem- jest ustawa o ochronie zwierząt: nie dasz kotu czy psu jedzenia czy wody , to oskarżą o przestępstwo a tu takie masowe mordowanie zwierząt i to z przyzwoleniem- hipokryzja jakiej mało.
dziwne
8 lat temu
Drzewa wycina, dziki morduje, do tego banksterskie porozumienia ratyfikuje bez mrugnięcia okiem. Jak on chce sadzeniem drzew wypełniać zobowiązania w zakresie CO2 skoro głównie je wycina hurtowo?