Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Klęska suszy. Minister chce pomóc rolnikom i pozwala na stosowanie groźnej dla pszczół substancji

26
Podziel się

Minister rolnictwa Jan Ardanowski pozwolił na opryski rzepaku neonikotynoidami, preparatami szkodliwymi dla pszczół. Minister przyznaje, że fanem takich oprysków nie jest, ale musi dać rolnikom możliwość odbudowania upraw po tegorocznej suszy.

Minister Ardanowski w poniedziałek zgodził się na używanie neonikotynoidów przez 120 dni
Minister Ardanowski w poniedziałek zgodził się na używanie neonikotynoidów przez 120 dni (Zbyszek Kaczmarek/REPORTER/EAST NEWS)
bDSRikMR

Minister rolnictwa Jan Ardanowski pozwolił na opryski rzepaku neonikotynoidami. To preparaty, które mają pomóc w uprawie tych roślin, ale są zarazem szkodliwe dla pszczół. Minister przyznaje, że fanem takich oprysków nie jest, ale musi dać rolnikom możliwość odbudowania upraw po tegorocznej suszy.

O sprawie pisze RMF FM. Ekolodzy alarmują, że cały przyszłoroczny rzepak będzie zabójczy dla pszczół. Ich zdaniem oprysk, który zostanie wykonany na rzepaku w ciągu czterech miesięcy (na taki okres wydana jest zgoda), utrzyma się w tych roślinach aż do przyszłej wiosny, kiedy przylecą do nich pszczoły.

Jednak według Ardanowskiego do tego czasu w roślinach nie powinno już być szkodliwej dla owadów substancji.

bDSRikMT

- Musimy odbudować produkcję rzepaku. Jestem przeciwnikiem stosowania toksycznych środków ochrony roślin, ale taką decyzję musiałem podjąć - powiedział w rozmowie z dziennikarzem radia Ardanowski.

Zobacz także: Zobacz też: Susza dobija rolnictwo. "To przez bylejakość"

Minister podkreśla, że neonikotynoidy będzie można stosować pod specjalnym nadzorem i w ograniczonych ilościach. Dodaje też, że konsultował decyzję z Polskim Związkiem Pszczelarskim, jednak ten zaprzecza.

bDSRikMZ

Unia Europejska w specjalnej rezolucji z kwietnia co do zasady zabrania stosowania neonikotynoidów. Ich szkodliwość jest udowodniona naukowo. Sam Ardanowski w przeszłości również negatywnie wypowiadał się o tych substancjach. Ze względu na niszczącą tegoroczne uprawy suszę w poniedziałek zgodził się jednak na ich używanie przez 120 dni.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

bDSRikNu
wiadomości
gospodarka
gospodarka polska
KOMENTARZE
(26)
pszczelarz
3 lata temu
Ciekawe jaki pomysł będzie Ministra na odbudowanie pasiek
CU
3 lata temu
Nie zgadzam się. On nie jest głupi. On dobrze wie że robi świństwo. On po prostu nie ma kregosłups i charakteru by się postawić. Ostatecznie to gorsze niż głupota...
PJN
3 lata temu
Dobrodziej psia mać! a z kim konsultowałeś tą swoja bohaterską decyzję! jakie były za a jakie przeciw! wygrały interesy długo- czy krótko terminowe? decyzja jest korzystna dla wąskiej czy dla szerokiej grupy? zarządzanie to wiedza, jak w każdej dziedzinie wymaga nauki - instynktownie to można podejmować decyzję w domu, ale w rządzie należy wykazać się wiedzą panie, o zgrozo, ministrze.
bDSRikNv
makaron
3 lata temu
Ktoś , kiedyś powiedział: "Jeżeli wyginą pszczoły to ludzkość w ciągu 6 -12mies również schyli sie ku upadkowi."
STARY Wiarus
3 lata temu
Rolnik radiomaryjec a pszółki zabija ?
...
Następna strona