Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Oto polska specjalność. Za granicą to wiedzą

9
Podziel się:

W zestawieniu 50 polskich branż z największą szansą na sukces w eksporcie 14 pozycji przypada na sektor rolno-spożywczy; to pokazuje, że żywność pozostanie specjalnością naszego kraju na rynkach zagranicznych - wskazują analitycy Banku Zachodniego WBK.

Oto polska specjalność. Za granicą to wiedzą
(Igor Bukhlin)

Eksperci banku spodziewają się, że eksport całego sektora może w 2016 r. wzrosnąć o 4-6 proc. r/r i osiągnąć wartość nawet 25 mld euro.

W całym rankingu TOP50 2016 BZ WBK najwyżej (na 2. miejscu) uplasowały się przetwory ze zbóż, mąki oraz pieczywa cukiernicze. W tym roku w porównaniu z ubiegłym dynamika wzrostu dla tej kategorii prawdopodobnie będzie słabsza o 6-12 proc.

Zdaniem analityczki Marty Skrzypczyk, rekordowy wynik z u.br. w eksporcie zbóż w tym roku raczej się nie powtórzy, ale eksport przetworów zbożowych w dalszym ciągu będzie się rozwijał. - Wzrostom będą sprzyjały relatywnie słaby złoty oraz przyspieszenie tempa wzrostu w Unii Europejskiej, która jest kluczowym rynkiem zbytu - zaznaczyła Skrzypczyk. Jej zdaniem największe szanse eksportowe mają: pieczywo cukiernicze, gofry, wafle i inne produkty cukiernicze.

Na drugim miejscu w zestawieniu agro (5. miejsce całego TOP50 2016 BZ WBK) znalazły się mięso i podroby. Analitycy Banku szacują, że wartość eksportu mięsa w 2016 r. może osiągnąć poziom 4,27-4,35 mld euro, co oznacza wzrost o 10-12 proc. r/r.

Nadal będzie rozwijała się sprzedaż zagraniczna wołowiny i drobiu, choć tempo będzie niższe niż w 2015 r. Wzrośnie także wywóz wieprzowiny - ocenia analityk sektora rolno-spożywczego BZ WBK Grzegorz Rykaczewski. Według niego, zapowiedzią dobrego 2016 r. są wyniki za pierwsze cztery miesiące, w których widać pewne ożywienie w sprzedaży zagranicznej mięsa wieprzowego. Wolumen wywozu dla tej kategorii wzrósł o 10 proc. r/r, a wartość o 7 proc. r/r.

Utrzymuje się też wysoka dynamika eksportu drobiu. W okresie styczeń-kwiecień br. na rynki zagraniczne trafiło o 15 proc. więcej mięsa z drobiu niż rok wcześniej. Znaczący wzrost eksportu jest szczególnie istotny w sytuacji szybko rosnącej krajowej produkcji tego rodzaju mięsa. Wzrósł ponadto wywóz wołowiny.

Trzecie miejsce wśród najbardziej perspektywicznych produktów agro (8. całego rankingu) zajęło kakao i przetwory z kakao. W tej branży BZ WBK oczekuje tempa wzrostu z ubiegłych lat, tj. około 10-15 proc. r/r. Takiej dynamice będzie sprzyjał, podobnie jak w przypadku innych produktów, relatywnie słaby złoty i poprawiająca się koniunktura w Unii Europejskiej oraz dodatkowo przyspieszenie tempa wzrostu gospodarczego na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej.

Eksport mleka i jego przetworów w rankingu agro zajmuje 7. miejsce. Według analityków BZ WBK mimo spadku eksportu w zeszłym roku, możliwe jest odbicie. Sektor mleczarski należy do branż w największym stopniu dotkniętych rosyjskim embargiem, ponadto wysoka światowa produkcja i zgromadzone zapasy wywierają presję na spadek cen artykułów mlecznych. Stąd też wzięły się obniżki wartości eksportu w 2015 r. oraz w I kw. 2016 r. - Oczekujemy, że popyt na artykuły mleczne będzie rósł nie tylko w Chinach, ale i pozostałych krajach Azji, oraz w USA i samej UE. Coraz większego znaczenia będą nabierać kraje Afryki Północnej, ale też Afryki Subsaharyjskiej - komentuje Skrzypczyk.

W rankingu TOP50 2016 BZ WBK znalazły się też owoce, których eksport zależy od poziomu zbiorów. W tym roku, przy korzystnych warunkach atmosferycznych, powinien on być wyższy niż rok wcześniej. W takim wypadku, wartość eksportu owoców świeżych może osiągnąć poziom zbliżony do ubiegłorocznego, czyli ok. 1,01-1,02 mld euro. - szacuje Skrzypczyk.

Analitycy BZ WBK zwracają szczególną uwagę na ogromny potencjał eksportowy przetworów. Wiele podmiotów, które je produkują, ma już duże doświadczenie w handlu międzynarodowym i to ułatwi im dalsze wzrosty sprzedaży zagranicznej. Popyt na nasze przetwory na rynkach zachodnich należy wiązać ze zmieniającymi się trendami społecznymi tj. większym zainteresowaniem produktami prozdrowotnymi, a także przekąskami "on-the-go" (w biegu).

najważniejsze
czołówki
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(9)
andriej
8 lat temu
śmiechu warte, Polska to kraj kolonialny dla państw zachodniej Europy, niedługo nawet chińczycy będą poganiać nas batem... a pismaki będą dalej wychwalały jaki to mamy dobrobyt bo tak im nakazuje władza - ku pokrzepieniu serc. większość produktów wysoko przetworzonych i eksportowanych z naszego kraju to produkty korporacji, które mają u nas niewolników, mamonka leci do centrali, ale kto by tam się zagłębiał w takie szczegóły... przecież jest tak pięknie
ehhhh
8 lat temu
PiS ma same "dobre" pomysły pisane na kolanie. Przez te cholerne ustawy żeby sprzedać nieruchomość musi być miejscowy plan zagospodarowania nawet jak ziemia nie jest rolna i trzeba iść do nadleśnictwa pytać czy blok stoi w lesie nawet jak wiadomo że nie stoi....
jabloko
8 lat temu
polska to kraj wysokiej technologi?
Hans
8 lat temu
Oto polska specjalność,kradzierze samochodow w Niemczech. Za granicą to wiedzą
klient
8 lat temu
Dlaczego eksportujemy nasza wieprzowine i sprowadzamy prawdopodobnie z Holandii smierdzącą. Nie jest nieswieza ale smierdzi z powodu karmienia trzody odpadkami z oczyszczalni sciekow chyba. Bo taki smrod wydziela np podsmazana słonina. Jakosc polskich wyrobow z takiego surowca zchodzi na psy.