Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

PiS przeciwko zmianom w finansowaniu izb rolniczych

0
Podziel się:

W Sejmie odbyło się pierwsze czytanie nowelizacji ustawy o izbach rolniczych. Propozycja Kukiz'15 ma na celu między innymi zmianę systemu finansowania samorządów rolniczych. Obecnie automatycznie przeznaczane jest na nie 2 procent podatku rolnego. Pozostawienia ustawy w niezmienionej formie chce Prawo i Sprawiedliwość.

PiS przeciwko zmianom w finansowaniu izb rolniczych
(TOMASZ RYTYCH/REPORTER)

Poseł PiS Jan Krzysztof Ardanowski wyjaśnia, że należy wprowadzić mocniejszy nadzór nad izbami, ale nie zmieniać ich finansowania. "Można dyskutować na temat efektywności wykorzystania tych środków. Część ludzi uważa, że izby są uwikłane w polityczne gry i po części jest to uzasadnione. Finansowania zmniejszać natomiast nie należy, a jedynie wzmocnić efektywność wydatkowania pieniędzy" - tłumaczy poseł partii rządzącej.

Poseł Prawa i Sprawiedliwości uważa, że izby rolnicze powinny mocniej zaangażować się w reprezentowanie interesów rolników. Projekt nowelizacji ustawy traktuje jako ostrzeżenie dla samorządów rolniczych. "Izby zamiast współpracować i korzystać z mądrości związków, czasem idzie z nimi na wojnę. Efektem takiego działania są właśnie takie propozycje w parlamencie, jakie zgłosił klub Kukiz'15" - dodaje Jan Krzysztof Ardanowski.

Projekt Kukiz'15 ma poprawić także frekwencję w wyborach do izb rolniczych. Ostatnie odbyły się w maju zeszłego roku. Na niecałe 5 mln uprawnionych udział wzięło około 140 tysięcy osób.

Po pierwszym czytaniu, opozycja zgłosiła wniosek o odrzucenie projektu. Ma on być poddany pod głosowanie na kolejnym posiedzeniu Sejmu.

promowane
wiadomości rolnicze
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)